Rajdy  »  Rajd Polski - start już jutro
Rajd Polski - start już jutro

Rajd Polski - start już jutro

2018-09-20 - G. Filiks     Tagi: ERC, RSMP, Rajd Polski, Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy
Już w piątek rozpocznie się Rajd Polski - przedostatnia runda Rajdowych Mistrzostw Europy i ostatnia Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Szutrowa impreza z bazą w Mikołajkach przez poprzednie cztery lata była eliminacją WRC. Na 2018 rok straciła ten status. Powróciła więc do kalendarzy ERC oraz RSMP. Jest niemal pewne, że rajd wyłoni mistrza zarówno w kraju, jak i na kontynencie.

W akcji mamy zobaczyć 56 kierowców, w tym 20 w samochodzie klasy R5, na czele z liderem Mistrzostw Europy, Aleksiejem Łukjaniukiem. Rosjanin już może chłodzić szampana, ponieważ w rywalizacji nie weźmie udział jego jedyny konkurent do tytułu - Bruno Magalhaes. Portugalczyk nie zebrał budżetu. Oznacza to, że zawodnik z Moskwy potrzebuje zaledwie jednego punktu, by zapewnić sobie zwycięstwo w sezonie. W ERC powalczy również 11 kierowców z Polski, w tym rywalizujący na co dzień w WRC 2 Łukasz Pieniążek, czy byli mistrzowie kraju: Grzegorz Grzyb i Łukasz Habaj.

Kto zdobędzie krajowe mistrzostwo Polski w tym roku? Zdecydowanie najbliżej szczęścia jest Jakub Brzeziński, przewodzący klasyfikacji generalnej sezonu z 28-punktową przewagą.
Drugie miejsce należy do Grzyba.

Szanse na tytuł ma jeszcze Mikołaj Marczyk z oficjalnego zespołu Skody, ale raczej tylko teoretyczne, bowiem jego strata do lidera to 50 oczek.

W finałowym rajdzie sezonu regulamin RSMP przyznaje dwa razy więcej punktów niż zwyke. Oznacza to między innymi, że zwycięzca zgarnie nie 25 oczek, a 50. Jeśli dodatkowo wygra Power Stage, zgromadzi ich 55.W rajdzie wystąpi też Krzysztof Hołowczyc, który jednak znowu nie będzie brał udział w rywalizacji. Pojedzie swoim Subaru Imprezą jako auto zerowe i będzie otwierał trasy oesów.

Warto wspomnieć jeszcze o obecności na liście zgłoszeń Fiata 126p.

Przed zawodnikami 15 odcinków specjalnych o łącznej długości 214,92 kilometra. W piątek śmiałków czeka tylko mała rozgrzewka: 2,5-kilometrowy oes na torze Mikołajki Arena. Wcześniej zostaną zorganizowane oczywiście odcinki testowy i kwalifikacyjny.Prawdziwe zmagania odbędą się w sobotę i niedzielę.

Relacje z rajdu na bieżąco na kanale Motowizja.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Rajd Polski - start już jutro