Rajdy  »  Rajd Polski: Griazin i Marczyk zwycięzcami, Łukjaniuk mistrzem Europy, Grzyb mistrzem Polski
Rajd Polski

Nikołaj Griazin (Skoda Fabia R5) wygrał 75. edycję Rajdu Polski, zaliczaną do Rajdowych Mistrzostw Europy i Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wśród kierowców rywalizujących w drugim z wymienionych cyklów ze zwycięstwa cieszy się natomiast Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia R5).

Szutrowa impreza z bazą w Mikołajkach, w poprzednich latach stanowiąca eliminację WRC, tego roku była przedostatnią rundą w kalendarzu ERC i finałową, podwójnie punktowaną w kalendarzu RSMP. Poza triumfatorami rajdu, otwierać szampana mogą również Aleksiej Łukjaniuk (Ford Fiesta R5) oraz Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia R5). Rosjanin został mistrzem Europy, Polak drugi raz w karierze sięgnął po krajowy tytuł.

Łukjaniuk już przed startem był pewny wygranej w tegorocznym sezonie ERC. Dlatego, że do rajdu nie zgłosił się wicelider klasyfikacji generalnej Bruno Magalhaes. Portugalczyk nie miał środków finansowych. Jadąc bez presji, świeżo upieczony mistrz Starego Kontynentu popisał się w piątek najlepszym czasem na odcinku kwalifikacyjnym, następnie zapisał na swoje konto krótki, pierwszy odcinek specjalny (Mikołajki Arena). Jednak w sobotę szybko przepadły mu szanse na zwycięstwo. Na drugim oesie (Paprotki) oddał prowadzenie Griazinowi (czyli rodakowi), a na trzecim (Świętajno) się rozbił i odpadł.
Trzecia próba okazała się pechowa także dla najlepszego Polaka - Łukasza Pieniążka (Skoda Fabia R5). On też zakończył na niej jazdę, uderzając w drzewo. Przed zajściem 28-latek zajmował czwarte miejsce w tabeli łącznej rajdu.

Griazin po objęciu pozycji lidera nie oddał jej nawet na moment. Niemniej jednak 20-latek przez cały weekend toczył zacięty pojedynek z innym młodym talentem, Jarim Huttunenem (Hyundai i20 R5).Rosjanin (startujący na łotewskiej licencji) był najszybszy na 8 z 15 odcinków, Fin wygrał 7 prób (na jednej mieli identyczny czas).

W końcówce Griazinowi pomogła 10-sekundowa kara nałożona na Huttunena za spóźnienie na Punkt Kontroli Czasu.

Zawodnik Hyundaia próbował jeszcze odwrócić losy walki o końcowy triumf szarżą w trakcie Power Stage. Uzyskał najlepszy czas, chociaż przebił oponę i uszkodził samochód. Jednak ostatecznie przegrał rajd o 8,3 sekundy.

Griazin wywalczył drugi w karierze triumf w ERC. Jednocześnie wygrał trzeci z rzędu rajd zaliczany do RSMP.Czołowa dwójka jechała w swojej lidze. Trzeci najlepszy kierowca został w tyle prawie o dwie i pół minuty. Był nim Chris Ingram (Skoda Fabia R5). Brytyjczyk zdobył pierwsze w karierze podium w ERC, pokonując po wyrównanym boju Niemca Fabiana Kreima (Skoda Fabia R5).

Przejdźmy do walki o mistrzostwo Polski. Faworytem był oczywiście Jakub Brzeziński (Ford Fiesta R5), który przewodził generalce z 28-punktową przewagą nad Grzybem i 50-punktową nad Marczykiem. Jednak popularny "Colin", który na ostatnią rundę sezonu zmienił samochód, poległ na szóstym oesie (Paprotki 2). W dziwnych okolicznościach uszkodził koło i stanął.„Ta dyscyplina jest okrutna... musiało być coś w koleinie twardego, bo jechaliśmy bardzo czysto, a nagle felga w lewym tyle rozpadła sie na kawałki..." - napisał na Facebooku.

Dziś Brzeziński jeszcze próbował się ratować. Wrócił w systemie Rally 2, by walczyć o punkty na Power Stage. Ale nie zdobył ani jednego bonusowego oczka. Jest niewątpliwie wielkim przegranym rajdu, jak i całego sezonu.

O losach mistrzostwa zdecydował tylko jeden punkt! Taką różnicą Grzyb pokonał w tabeli łącznej sezonu Marczyka.O ile Marczyk wygrał rajd w klasyfikacji RSMP - i uplasował się wyżej niż Grzyb na Power Stage - o tyle musi zadowolić się wicemistrzostwem. To jednak i tak bardzo dobry wynik dla zawodnika oficjalnego zespołu Skody.

Warto też odnotować, że Marczyk odniósł drugi triumf z rzędu w RSMP. W całym rajdzie zajął 5. miejsce.Szósty ogólnie - i drugi w RSMP - był Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5). Mistrz Polski z 2015 roku ustąpił Marczykowi tylko o 6,6 sekundy.

Grzyba sklasyfikowano na siódmej pozycji w całym rajdzie i trzeciej wśród kierowców zaliczanych do RSMP. 42-latek w niedzielę popełnił wiele błędów (co najmniej dwukrotnie opuścił trasę), przez co spadł za Habaja i musiał drżeć o mistrzostwo, ale zapewnił sobie je zdobyciem trzech punktów na Power Stage.

W czołowej dziesiątce rajdu znaleźli się jeszcze Czech Filip Mares (Skoda Fabia R5), Tomasz Kasperczyk (Ford Fiesta R5) oraz Węgier Norbert Herczig (Skoda Fabia R5).

Dziewiąty Kasperczyk w sobotę podobnie jak Pieniążek uderzył w drzewo, ale na swoje szczęście pojechał dalej. Z kolei dziesiąty Herczig dziś rolował.

Zwróćmy uwagę, że spośród kierowców sklasyfikowanych w TOP 10 aż ośmiu startowało Skodą Fabią R5.
Rajd Polski 2018 (runda Rajdowych Mistrzostw Europy i Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski) - klasyfikacja końcowa po 15 odcinkach specjalnych (TOP 10)