Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Aktualności  »  RSMP: Griazin i Marczyk zwycięzcami Rajdu Elektrenai
RSMP: Griazin i Marczyk zwycięzcami Rajdu Elektrenai

2018-09-08 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Rajd Elektrenai, Marczyk, Griazin, RSMP
Mikołaj Marczyk odniósł pierwszy triumf w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Kierowca oficjalnego zespołu Skody wygrał przedostatnią rundę sezonu 2018 i jedyną rozegraną poza granicami naszego kraju: Rajd Elektrenai na Litwie. Najszybszy w szutrowej imprezie okazał się Nikołaj Griazin, ale Rosjanin startujący na łotewskiej licencji podobnie jak było to w sierpniowym Rajdzie Rzeszowskim nie zaliczał się do klasyfikacji RSMP. Marczyk prowadził po piątku, złożonym tylko z dwóch przejazdów krótkiego odcinka specjalnego na ulicach miasta Elektreny. Polak wygrał oba. Jednak w sobotę, gdy zawodnicy wjechali na szuter i zaczęli rywalizować na dłuższych dystansach, do głosu doszli kierowcy z innych krajów.

Na początku dnia pozycja lidera zmieniała właściciela z oesu na oes. Najpierw przejął ją Fin Teemu Asunmaa, następnie Litwin Vaidotas Zala, aż wreszcie na pierwszą lokatę awansował Griazin - i stopniowo odskoczył rywalom. Tak jak w Rajdzie Rzeszowskim, 20-latek dominował. Popisał się najlepszym czasem aż na 13 z 16 prób, by na końcu zwyciężyć z ponad półtoraminutową przewagą.

Drugie miejsce zajął Zala (triumfujący w Mistrzostwach Litwy), a trzecie Estończyk Egon Kaur.

Marczyk musiał zadowolić się czwartą lokatą. Stracił do Griazina dwie minuty i piętnaście sekund. Ale w Mistrzostwach Polski był najlepszy. Wygrał po zaciętym pojedynku z piątym ogólnie Jarosławem Kołtunem oraz szóstym Łukaszem Habajem, czyli mistrzem Polski z 2015 roku. Dodatkowo zgarnął maksymalną liczbę bonusowych punktów na Power Stage.
Wydawało się, że klasyfikację RSMP zwycięży Asunmaa, który wyraźnie górował nad Polakami. Jednak Fin przeżył dramat w samej końcówce. Na skutek awarii swojego samochodu nie wystartował do ostatniej próby.

W czołowej dziesiątce rajdu uplasowali się jeszcze dwaj Polacy oraz dwaj Litwini: Tomasz Kasperczyk, Grzegorz Grzyb, Giedrius Notkus i Benediktas Vanagas.

W zmaganiach niespodziewanie nie wziął udziału lider klasyfikacji generalnej RSMP - Jakub Brzeziński. Wycofał się w ostatniej chwili. Ale nie wykorzystał tego jego najgroźniejszy rywal, czyli Grzyb, zajmując tylko piąte miejsce wśród kierowców rywalizujących w Mistrzostwach Polski. Co prawda dodatkowo zdobył cztery bonusowe punkty na Power Stage, lecz w ogólnym rozrachunku i tak zawiódł. Zwycięzca sezonu 2016 zmniejszył swoją stratę do Brzezińskiego o 14 oczek, ale wciąż ustępuje mu wyraźnie - różnicą 28 punktów.

Poza tą dwójką, matematyczne szanse na mistrzostwo ma także Marczyk, aczkolwiek jego strata mimo triumfu na Litwie to 50 oczek.

Finałowa runda RSMP zostanie rozegrana za dwa tygodnie. Będzie nią Rajd Polski w Mikołajkach, stanowiący jednocześnie przedostatnią rundę Rajdowych Mistrzostw Europy. Można jeszcze zdobyć maksymalnie 55 punktów.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski - sezon 2018 - Rajd Elektrenai - klasyfikacja końcowa po 16 odcinkach specjalnych (TOP 10)