Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Kierowcy  »  Mikko Hirvonen
mikko hirvonen

Mikko Hirvonen

2007-02-19 - Ł. Lach     Tagi: Hirvonen

Można śmiało powiedzieć że Mikko ma rajdy już we krwi. Już od najmłodszych lat jeździł na kolanach taty ucząc się rajdowego rzemiosła na zamarzniętym jeziorze koło domu.

 

Mikko od początku poważnie myślał o rajdach i naukę chciał zacząć od przednionpędówki. W 1998r kupił pierwsze auto, dwulitrowego Opla Kadetta. Razem z kuzynem na prawym fotelu wystartowali w pierwszym rajdzie. Pomimo zwiedzania rowów, wielu kar oraz zdemolowanej skrzyni Hirvonen urzjał metę w swoim debiucie.

 

Przez kolejne 2 lata starty miały charakter bardziej rodzinny ponieważ na prawym fotelu zmieniali się kuzyn oraz siostra, a reszta familii pomagała w przygotowaniu samochodu.
W 2000 roku Mikko stanął przed nowym wyzwaniem. Pierwszy pełny sezon startów w Fińskich Mistrzostwach Juniorów. Przygotował N-grupowego Opla Astrę i zakończył sezon 7 na 20 startujących.

W 2001 przebudowaną Astrą pierwszy raz musiał się ścigać na własnym opisie trasy, ponieważ dotychczas jechał w ślepych rajdach na notatkach dostarczonych przez organizatora. Nowy doświadczony pilot Sirpa Jokinen odkrył potencjał drzemiący w młody Finie i razem z Mikko prowadzili w mistrzostwach Finlandi aż do ostatniej rundy, gdzie po uderzeniu w skałę stracili tytuł.
Dzięki tym spektakularnym występom dostrzegł go słynny fiński manager rajdowy Timo Jouhki i podpisali roczny który miał zapewnić Hirvonenowi starty w WRC w 2003 roku. W międzyczasie Mikko zdobywał doświadczenie i w 2002 roku wygrał w Finlandii klasę F2 jadąc Golfem Kit Car, oraz startował za granicą.

Jak większość Skandynawów zawsze doskonale jeździł na szutrach, jednak na asfalcie jeszcze dużo mu brakowało. W związku z tym przejechał pełny sezon Asfaltowych Mistrzostw Włoch za kierownicą Citroena Saxo Kit Car, oraz kilka rund Włoskiego Subaru Trophy.

Zgodnie z umową rok 2003 to 14 rund MŚ w Focusie RS 2002. Najlepszym wynikiem było 6 miejsce w Rajdzie Cypru, a ceną jaką zapłacił za zbieranie doświadczeń było nie skończenie prawie połowy rajdów.

W 2004 już roku jako pełnoprawny fabryczny kierowca Subaru World Rally Team wziął udział w 16 rajdach, a najlepszym wynikiem było czwarte miejsce w Argentynie i Australii.
Subaru podjęło jednak zaskakującą decyzję i nie przedłużyło współpracy z rozwijającym się Finem (na rzecz Chrisa Atkinsona), co jak wiemy dziś nie było najlepszym posunięciem.Kolejny sezon to 5 startów Focusem RS WRC 2003 oraz jeden start Skodą Fabią WRC. Prywatnie zgłoszony Mikko, mimo to osiągnął kilka bardzo dobrych rezultatów- piąte miejsce w Grecji i Finlandii oraz szokujące trzecie miejsce w Katalonii.

Dzięki świetnym wynikom młodym finem ponownie zainteresował się Malcolm Wilson i Mikko podpisał trzy letni kontrakt z Fordem.W pierwszym sezonie w Fordzie na wyraźne polecenie szefostwa zespołu Mikko miał po prostu regularnie dojeżdżać do mety i zbierać doświadczenie. Hirvonen spisał się celująco i 8 rajdów ukończył na podium, oraz wygrał swój pierwszy rajd WRC w karierze - Telstra Rally Australia. Cenna punkty zdobywane przez Mikko pozwoliły zespołowi Forda cieszyć się mistrzostwem konstruktorów.

Godny odnotowania jest fakt, że Mikko był jednym kierowcą oprócz Loeba i Gronholma który wpisał się na listę zwycięzców w 2006 roku.


W końcowej klasyfikacji został trzecim kierowcą świata. Potwierdził że już jest w stanie walczyć o podium w każdym rajdzie, a prawdopodobnie wkrótce Marcus i Seb mogą mieć coraz większe problemy w walce o zwycięstwo z powodu Mikko.

 

Mikko Hirvonen
Data i miejsce urodzenia 31.07.1980, Kannonkoski, Finlandia
Zespół
BP-Ford World Rally Team
Pilot Jarmo Lehtinen
Mikko Hirvonen Statystyki WRC
Startów
56
Zwycięstw 1
Podium -
Punktów 111
Debiut Finlandia 2002
Pierwsze zwycięstwo
Australia 2006
Osiągnięcia Drugi v-ce Mistrz Świata 2006źródło: mikkohirvonen.com fot. mikkohirvonen.com

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Mikko Hirvonen