Rajdy  »  Rajd Dakar - drugi triumf Loeba na etapie, Peterhansel nowym liderem
Rajd Dakar

Rajd Dakar - drugi triumf Loeba na etapie, Peterhansel nowym liderem

2017-01-06 - G. Filiks     Tagi: Peugeot, Loeb, Rajd Dakar, Peterhansel
Sebastien Loeb wygrał piąty etap Rajdu Dakar, skrócony o ponad połowę ze względu na złe warunki atmosferyczne. Inny francuski kierowca Peugeota - Stephane Peterhansel - przejął prowadzenie w klasyfikacji generalnej maratonu, odbierając je kolejnemu zawodnikowi znad Sekwany startującemu samochodem rodzimej marki Cyrilowi Despresowi.

Dzisiaj auta, motocykle oraz quady miały przejechać w Boliwii 692 kilometry i ścigać się przez 447 km, ale odwołano drugą część rywalizacji, czyli 228 km oesowych. Mimo tego Despresa wyprzedził w tabeli łącznej i Peterhansel, i Loeb.

Loeb, który przez dwa etapy był liderem rajdu, okazał się najlepszy w piątek na wszystkich punktach nawigacyjnych. Odskoczył na sześć minut najbliższemu rywalowi Naniemu Romie, ale potem nieco pogubił się na trasie i reprezentant Toyoty dogonił go na 44 sekundy.

W generalce były dziewięciokrotny mistrz świata WRC awansował z miejsca 4. na 2.

Peterhansel, który dziś uplasował się na 3. pozycji, ma nad nim tylko 1 minutę i 9 sekund przewagi. Obecnie trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej należą wyłącznie do Peugeota, jako że trzeci jest Despres. Pięciokrotny triumfator Dakaru na motocyklu w trakcie piątego etapu stracił 10 minut i 33 sekundy do zwycięzcy zmagając się z nieco większymi problemami nawigacyjnymi.
Jeszcze większe przydarzyły się Mikko Hirvonenowi. Gwiazdor Mini pojechał wolniej od Loeba o prawie 43 minuty i spadł w tabeli ogólnej z miejsca 3. na 5. Tym samym już nie jest głównym konkurentem zawodników Peugeota. Rolę tę przejął Roma. Hiszpan ma do odrobienia tylko 5 minut i 35 sekund do Peterhansela, natomiast Fin aż 42 minuty i 21 sekund.Błądził również m. in. nasz Kuba Przygoński. Polak dosiadający stare Mini zajął 9. lokatę na etapie z blisko półgodzinną stratą do Loeba, lecz zachował świetną 6. pozycję w generalce, w której od lidera dzieli go godzina.
Rajd Dakar 2017 - klasyfikacja generalna kierowców samochodów po 5. etapie (TOP 10)

Kierowca
(Pilot)
SamochódStrata
1. Stephane Peterhansel
(Jean-Paul Cottret)
Peugeot 3008 DKR
-
2. Sebastien Loeb
(Daniel Elena)
Peugeot 3008 DKR
+1 min. 9 sek.
3.
Cyril Despres
(David Castera)
Peugeot 3008 DKR
+4 min. 54 sek.
4. Nani Roma
(Alex Haro)
Toyota Hilux
+5 min. 35 sek.
5. Mikko Hirvonen
(Michel Perin)
Mini JCW Rally
+42 min. 21 sek.
6.
Kuba Przygoński
(Tom Colsoul)
Mini All4 Racing
+59 min. 55 sek.
7. Orlando Terranova
(Andreas Schulz)
Mini JCW Rally
+1 godz. 4 min. 49 sek.
8. Giniel de Villiers
(Dirk von Zitzewitz)
Toyota Hilux
+1 godz. 8 min. 11 sek.
9.Boris Garafulic
(Filipe Palmeiro)
Mini All4 Racing
+1 godz. 57 min. 40 sek.
10.Romain Dumas
(Alain Guehennec)
Peugeot 3008 DKR
+2 godz. 22 min. 17 sek.
Motocykle

Wśród motocyklistów zwyciężył Sam Sunderland - i został nowym liderem rajdu. Reprezentant KTM wykorzystał kłopoty nawigacyjne wielu rywali, w tym poprzedniego numeru jeden w tabeli łącznej Pablo Quintanilli.Zawodnik Husqvarny zgubił się, gdy postanowił pojechać za Joanem Barredą. Motocyklista Hondy, który wcześniej stracił prowadzenie w maratonie przez godzinną karę za tankowanie w niewłaściwym miejscu, zaprowadził na złą drogę jeszcze chociażby trzeciego w generalce Stefana Svitko.Quintanilla bądź co bądź spadł tylko na 2. miejsce. Jego strata do Sunderlanda wynosi 11 minut i 50 sekund. Trzeci jest Adrian van Beveren (Yamaha).

Zwycięzca poprzedniego oesu Mattias Walkner zgubił się na własną rękę i spadł w tabeli ogólnej z lokaty 2. na 5. Lider wyprzedza go o 36 minut i 26 sekund.Svitko jest teraz 7. Barreda wylądował na 12. miejscu.

Był to bardzo nieudany etap także dla Adama Tomiczka. Zespołowy kolega Przygońskiego z ORLEN Team zajął dopiero 89. pozycję ze stratą ponad dwóch godzin do Sunderlanda i spadł w klasyfikacji łącznej z 27. na 43. lokatę.Paweł Stasiaczek był 76. na odcinku, a ogólnie jest teraz 82.

Quady

Problemy nawigacyjne nie ominęły i naszych quadowców - Rafała Sonika oraz Kamila Wiśniewskiego.

Pierwszy z wymienionych zajął 18. miejsce ze stratą 1 godziny i 44 minut do triumfatora etapu, przez co spadł w generalce z pozycji 9. na 11. Co ważniejsze, aktualnie traci do lidera rajdu przeszło 2 godziny.Numerem jeden został Simon Vitse, trzeci w piątek. Oes wygrał Kees Koolen, jadący własną konstrukcją z silnikiem KTM. Holender zwyciężył na Dakarze po raz pierwszy, choć już startował w najcięższym rajdzie terenowym świata pojazdem każdego typu. W tabeli ogólnej jest 6.

Wiśniewski uplasował się dzisiaj na 14. pozycji ze stratą niespełna półtorej godziny do Koolena. W generalce awansował z miejsca 18. na 15.

Ciężarówki

Wśród ciężarówek drugi raz z rzędu triumfowało Iveco prowadzone przez zwycięzcę zeszłorocznej edycji rajdu Gerarda de Rooya, którego mechanikiem pokładowym jest nasz Dariusz Rodewald.Holender, Polak, a także trzeci członek załogi - hiszpański pilot Moises Torrallardona - przejęli pozycję lidera tabeli łącznej. Mają jednak tylko 2 minuty i 23 sekundy przewagi nad Kamazem prowadzonym przez Eduarda Nikołajewa oraz 6 minut i 36 sekund nad kolejnym pojazdem rosyjskiej marki, dosiadanym przez Ajrata Mardiejewa.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
24h Le Mans 2018 - highlights


Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Rajd Dakar - drugi triumf Loeba na etapie, Peterhansel nowym liderem