Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Rajd Finlandii bez słynnego oesu Ouninpohja
WRC: Rajd Finlandii bez słynnego oesu Ouninpohja

WRC: Rajd Finlandii bez słynnego oesu Ouninpohja

2018-03-18 - G. Filiks     Tagi: Rajd Finlandii, WRC
Ouninpohja - jeden z najsłynniejszych odcinków specjalnych w Rajdowych Mistrzostw Świata - zniknął tego roku z harmonogramu Rajdu Finlandii.
Ouninpohja - przejazd Krisa Meeke'a w 2016 roku

Szybki szutrowy oes, pełen hop i niewidocznych zakrętów prowadzących przez szczyty, oddzielał mężczyzn od chłopców. Tak opisywał go w 2015 roku Robert Kubica: „Jest jak kolejka górska, ale w samochodzie. (...) To bardzo fajny odcinek. Jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy w kalendarzu. Daje wyjątkowe odczucia, lecz aby czerpać pełnię radości z jazdy tam, musisz go przejechać ze 3-4 razy prędkościami rajdowymi. (...) Miejscami to szaleństwo, ale musisz trochę tam pojeździć, aby naprawdę zacząć się tym cieszyć".
WRC: Rajd Finlandii bez słynnego oesu OuninpohjaWRC: Rajd Finlandii bez słynnego oesu Ouninpohja
Wtedy próba liczyła jeszcze ponad 34 kilometry. Pokonując ją, zawodnik spędzał około pół minuty w powietrzu. Ostatnio kierowcy rywalizowali na dystansie krótszym o 10 km, na którym średnia prędkość najlepszego Esapekki Lappiego wyniosła 135,1 km/h.

W sezonie 2018 oes niestety nie zostanie rozegrany. Rajdówki WRC pokonają tylko jego fragmenty.

„Myślę, że przez to, jak wysokie średnie prędkości uzyskiwaliśmy zeszłego roku". - mówi brytyjskiemu magazynowi Motorsport News Jari-Matti Latvala. „Poza tym niektórzy żalili się na sztuczne szykany, organizatorzy zostali do tego trochę przymuszeni".
WRC: Rajd Finlandii bez słynnego oesu OuninpohjaWRC: Rajd Finlandii bez słynnego oesu Ouninpohja
„Teraz zostaną wykorzystane mniejsze drogi, aby spowolnić samochody i zredukować średnią prędkość, ale dla mnie zabierają najlepszą część Ouninpohji (...)".

Tegoroczna edycja Rajdu Finlandii odbędzie się w dniach 26-29 lipca. Na trasie innej od ubiegłorocznej w 65 procentach. 40 procent niej będzie zupełnie nowa, nieużywana nigdy dotąd.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
NFS: Heat - pierwszy zwiastun


źródło: motorsport-news.co.uk

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

WRC: Rajd Finlandii bez słynnego oesu Ouninpohja