Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Neuville najszybszy na pierwszym oesie Rajdu Szwecji
WRC

WRC: Neuville najszybszy na pierwszym oesie Rajdu Szwecji

2019-02-14 - G. Filiks     Tagi: Hyundai, Neuville, WRC, Rajd Szwecji, Wyniki
Thierry Neuville został pierwszym liderem Rajdu Szwecji, drugiej tegorocznej rundy WRC.

As Hyundaia zwyciężył czwartkowego wieczoru rozpoczynający rywalizację krótki superoes Karlstad, rozgrywany w parach.

Neuville zmierzył się na dystansie 1,9 kilometra ze swoim wielkim konkurentem - Sebastienem Ogierem. Wynik? Wicemistrz świata pokonał mistrza o 0,8 sekundy. Ogier był gorszy od Neuville'a, ale pojechał swoim Citroenem szybciej niż wszyscy inni. Zajął więc drugie miejsce.

Trzecie przypadło Andreasowi Mikkelsenowi (Hyundai), który wygrał w parze o 0,8 sekundy z liderem Toyoty - Ottem Tanakiem, sklasyfikowanym na czwartej pozycji.

Na lokatach od piątej do ósmej uplasowali się sami Finowie: kolejno Jari-Matti Latvala (Toyota), Teemu Suninen (M-Sport Ford), Esapekka Lappi (Citroen) oraz wracający po latach mistrz świata z sezonów 2000 i 2002, Marcus Gronholm (Toyota). Gronholm, który zalicza jednorazowy występ, startował w parze z innym dawnym czempionem - Sebastienem Loebem (Hyundai). 51-latek uderzył w bandę z opon i skrzywiła mu się kierownica, ale wciąż był szybszy niż Francuz o 1,9 sekundy.

Loeb wylądował dopiero na 16. miejscu. Na mecie kręcił nosem, że w panujących warunkach nie dało się jechać.
Wracając do czołowej dziesiątki, spośród kierowców WRC znalazł się w niej jeszcze Kris Meeke (Toyota). Irlandczyk uzyskał taki sam czas, co fińscy liderzy w WRC 2 Pro i WRC 2 - odpowiednio Eerik Pietarinen oraz Jari Huttunen.

Jedyny polski kierowca w rajdzie Łukasz Pieniążek niestety pojechał najwolniej z piątki rywalizującej w WRC 2 Pro. Nowy zawodnik M-Sport Ford stracił do Pietarinena 4,5 sekundy.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2019 - Rajd Szwecji - klasyfikacja generalna po 1 z 19 odcinków specjalnych (TOP 10)