Rajdy  »  Rajdy Terenowe: Al-Attiyah wygrywa Baja Poland, drugie miejsce Przygońskiego
Nasser Al-Attiyah

Rajdy Terenowe: Al-Attiyah wygrywa Baja Poland, drugie miejsce Przygońskiego

2017-09-03 - G. Filiks     Tagi: Hołowczyc, Przygoński, Al-Attiyah, RMPST, Puchar Świata, Rajdy Terenowe, Baja Poland
Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux) drugi raz z rzędu zwyciężył Baja Poland - polską rundę samochodowego Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych.

Na dwa rajdy przed końcem sezonu Katarczykowi brakuje już tylko 9 punktów, by zdobyć Puchar po raz czwarty w karierze.

Al-Attiyah - mający w dorobku także dwa triumfy w Rajdze Dakar - zaczął rywalizację w naszym kraju od wygrania w piątek 7-kilometrowego prologu w Szczecinie. Następnie był najlepszy w sobotę na obu przejazdach kluczowego, 215-kilometrowego oesu na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. 46-latek uzyskał wczoraj przewagę, która pozwoliła mu pokonać w niedzielę pozostałe cztery próby o łącznej długości niespełna 60 km już spokojnym tempem. Ostatecznie triumfował z przewagą niecałych 4 minut nad Kubą Przygońskim (Mini John Cooper Works Rally).

„To był dla nas bardzo dobry rajd, nie popełnialiśmy błędów, nie łapaliśmy kapci". - komentował Al-Attiyah. „Wielkie podziękowania dla zespołu Overdrive, dla Toyoty, a także  dla Matthieu (Baumela, pilota - red.)!"

„To był dla nas dobry weekend. Nie mam problemu z tym, że nie udało się tym razem przypieczętować mistrzowskiego tytułu - jesteśmy z Kubą dobrymi kolegami i staramy się uatrakcyjniać nasz sport. Wczorajsze odcinki były dla mnie trudniejsze od Dakaru, coś fantastycznego. Jeśli chodzi o Hołka… Taki jest już ten nasz sport. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pójdzie mu lepiej".

Przygoński może powalczyłby z Al-Attiyahem o zwycięstwo, gdyby nie dwa kapcie i awaria podnośnika przy pierwszej wymianie koła. Ale reprezentant ORLEN Teamu wciąż ma powody do zadowolenia. Zajmując drugie miejsce umocnił się na tej samej lokacie w tabeli łącznej sezonu. Największy pech spotkał Krzysztofa Hołowczyca (John Cooper Works Rally), wyeliminowanego w sobotnie popołudnie przez awarię samochodu. Dzisiaj "Hołek" wrócił do akcji dla kibiców - i wygrał jeden z oesów.

Obok Al-Attiyaha oraz Przygońskiego na podium znalazł się Holender Bernhard ten Brinke (Toyota Hilux).
Na piątym miejscu sklasyfikowano Arona Domżałę (Toyota Hilux), któremu zabrakło tylko 26 sekund do czwartego Władimira Wasiliewa (Mini All4 Racing).

Domżała pewnie stanąłby na podium, gdyby nie dwie wymiany koła na OS2. Przy drugiej jak Przygoński miał kłopot z podnośnikiem - i stracił "dobre 10 minut". Aczkolwiek piąta pozycja wystarczyła do awansu na czwartą w punktacji.Z kolei Marcinowi Łukaszewskiemu (Ford Ranger) przytrafiło się tyle kapci, że nie mógł ich zliczyć.

„Na przedostatniej próbie znów złapaliśmy kapcia… To była ósma, albo siódma opona na tym rajdzie. Mamy jakiś problem z felgami". - mówił na mecie. W końcowej klasyfikacji rajdu podobnie jak Hołowczyc uplasował się poza czołową dziesiątką.

Wszedł do niej za to jeszcze Tomasz Piec (Toyota Land Cruiser). Zajął 10. miejsce - i drugie w kategorii T2.

Obok Al-Attiyaha i Hołowczyca, oesowym zwycięstwem mogą pochwalić się także Przygoński oraz siódmy w klasyfikacji Nicholas Fuchs (HRX Ford).