Rajdy  »  Rajdowy Puchar Polski  »  Aktualności  »  Rajd Krakowski - PPZM - wyniki: Klementowicz najszybszy, ale wykluczony
BMW jechało szybko i efektownie!<br>fot. Gabriel Borowy

Rajd Krakowski - PPZM - wyniki: Klementowicz najszybszy, ale wykluczony

2008-04-12 - Ł. Lach     Tagi: Rajd Krakowski, Wyniki
Według nieoficjalnych wyników Marek Klementowicz pilotowany przez swojego brata, Piotra, odniósł bezprecedensowe zwycięstwo w 44. Rajdzie Krakowskim, 3. rundzie PPZM, rozgrywanej podczas drugiego etapu rundy mistrzostw Polski. Reprezentanci Automobiklubu Krakowskiego jechali tylnonapędowym BMW 318 IS i wiele zakrętów pokonywali długimi, efektownymi poślizgami! (...czytaj dalej ▼ o wykluczeniach) Tradycją stało się, że w PPZM triumfują mocne samochody przednionapędowe, tymczasem Klementowiczowie pokonali Pawła Danysa jadącego Hondą Civic Type R o ponad pół minuty. Nie bez znaczenia był fakt znajomości trasy przez lokalną załogę.

W walce o punkty na dalszych lokatach liczył się już każdy ułamek sekundy. Trzeciego na mecie Adriana Mikiewicza i piątego, Marcina Gładysza dzieliło niecałe 6 sekund. Mikiewicz po ostrym ataku na kończącym rajd OS Lanckorona prawdopodobnie byłby przed Danysem, jadącym podobną Hondą, gdyby nie 2 minutowe spóźnienie na jeden z Punktów Kontroli Czasu, a w konsekwencji 20 sekund kary.

Czwarty na mecie Jarosław Szeja najrówniej przejechał trzy pierwsze rundy PPZM i po Rajdzie Krakowskim nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej. Michał Elżbieciak, faworyt lokalnej publiczności, na ostatnim odcinku spadł z 3. na 5. miejsce.

Marcin Gładysz, specjalista w jeździe po torach wyścigowych, ale wciąż niedoświadczony w rajdach, jadący Peugeotem 206 RC był pierwszy kierowcą w grupie N.
Uczestnicy rundy PPZM ścigali się na skróconym dystansie w stosunku do zaplanowanych 74 km. Po problemach z zabezpieczeniem trasy odwołano 10-kilometrową próbę nr 3.

Aktualizacja 13.04.2008: Marek Klemenetowicz został wykluczony za odstępstwa techniczne wykryte w jego BMW podczas badania kontrolnego po rajdzie. W tej sytuacji oficjalnym zwycięzcą został Paweł Danys w Hondzie Civic Type R. Drugie miejsce zajął Adrian Mikiewicz, a na podium awansował Jarosław Szeja. Za odstępstwa techniczne został wykluczony również najszybszy w klasie A5, Olaf Malm (Honda Civic) i stracił 8. miejsce.
Rajd Krakowski 2008 - Oficjalne wyniki końcowe (po OS6)