Rajdy  »  Rajd Dakar - 8. etap: Peterhansel najszybszy, Sainz utrzymuje dużą przewagę
Rajd Dakar

Rajd Dakar - 8. etap: Peterhansel najszybszy, Sainz utrzymuje dużą przewagę

Stephane Peterhansel, który w sobotę oddał fotel lidera Dakaru ponosząc blisko dwugodzinną stratę, nie poddaje się. Trzynastokrotny triumfator najtrudniejszego rajdu terenowego świata w niedzielę wygrał ósmy etap imprezy.

Kierowca Peugeota okazał się najszybszy na aż 498-kilometrowym odcinku z Uyuni do Tupizy. Był to ostatni sprawdzian w Boliwii, stanowiący drugą połowę tzw. maratońskiej części rajdu. W jej trakcie zawodnicy musieli radzić sobie bez mechaników i sami naprawiać ewentualne usterki w pojazdach.
ósmy etap w kategorii samochodów i motocykli

Wczorajszy etap wiódł wysokogórskimi wydmami i wprowadzał na wysokość powyżej 4700 m n. p. m. Łącznie z dojazdówkami trzeba było pokonać 584 km.

Wygrana Peterhansela nie zmieniła wiele w klasyfikacji generalnej. Francuz odrobił 7 minut do prowadzącego Carlosa Sainza, ale ustępuje zespołowemu partnerowi jeszcze o 1 godzinę 13 minut i 42 sekundy. Przegrywa także z liderem Toyoty - Nasserem al-Attiyahem, aczkolwiek tylko o 7 minut. Wczoraj najbliżej tempa narzuconego przez "Monsieur Dakar" był jego inny kolega z teamu, rodak Cyril Despres. Pięciokrotny zwycięzca rajdu na motocyklu, już nie mający szans na dobry wynik na koniec zmagań, pojechał wolniej jedynie o niecałą minutę.

Sainz jadąc przede wszystkim bezpiecznie uplasował się na piątym miejscu. Na siódmym sklasyfikowano Kubę Przygońskiego, gorszego od Peterhansela o 16 minut i 38 sekund. W tabeli łącznej lider Mini cały czas okupuje 6. lokatę - i wyprzedza już o 15 minut siódmego Martina Prokopa. Niestety, strata do piątego Giniela de Villiersa to blisko 2 godziny. Mimo, że Południowoafrykańczyk w niedzielę zaklinował się w rowie. Kosztowało go to jedną pozycję.
Na 9. miejscu pozostaje polski pilot Maciej Marton, podróżujący Toyotą Hilux prowadzoną przez Holendra Petera van Merksteijna. W niedzielę uzyskali 15. czas.

Bezpośrednio przed Martonem uplasował się Sebastian Rozwadowski nawigujący Litwina Benediktasa Vanagasa (także Toyota Hilux). W generalce ta załoga plasuje się na 38. lokacie.

Rajd Dakar 2018 - klasyfikacja generalna kierowców samochodów po 8. etapie (TOP 10)

UTV

Wśród garstki kierowców pojazdów UTV ponownie wygrał przewodzący tabeli łącznej Reinaldo Varela (Can-Am). Brazylijczyk był najszybszy drugi raz z rzędu i czwarty ogólnie w tej edycji Dakaru.Wczoraj wyprzedził o niecałe 19 minut Juana Carlosa Uribe (Can-Am), a w generalce dystansuje Peruwiańczyka już na przeszło półtorej godziny.

Polski pilot Szymon Gospodarczyk jadący wspólnie z Francuzem Claude Fournierem ukończył etap na 5. pozycji, ze stratą 1 godziny i 44 minut. W klasyfikacji ogólnej załoga Polarisa jest na tym samym miejscu.

Motocykle

W kategorii motocykli drugi raz tego roku najszybszy był Antoine Meo. Francuski zawodnik KTM wygrał wyrównany pojedynek o etapowe zwycięstwo z Rickym Brabecem (Honda) i zespołowym kolegą Toby Price'em. Mimo, że zatrzymał się na około 2 minuty, by pomóc jednemu z konkurentów.Na mecie Meo wyprzedził Brabeca o 1 minutę i 8 sekund. Przewaga nad Price'em wyniosła 2 minuty i 45 sekund.

W generalce dalej prowadzi rodak Meo - Adrien van Beveren, ale reprezentant Yamahy w niedzielę pojechał najwolniej z czołówki i stracił niemal całą swoją przewagę nad drugim Kevinem Benavidesem (Honda). Po ósmym etapie różnica między nimi to tylko 22 sekundy.Trzeci Matthias Walkner (KTM) ma do odrobienia już 6 minut i 38 sekund.

Wczoraj kosztowne wywrotki zaliczyli szósty Xavier de Soultrait (Yamaha) oraz ósmy Pablo Quintanilla (Husqvarna). Francuz odpadł, Chilijczyk stracił ponad godzinę.

Z kolei Joan Barreda (Honda), który wygrał poprzedni etap, ale po drodze nabawił się kontuzji kolana, kontynuuje udział w rajdzie. Hiszpan wbrew swoim obawom nie ma złamania, lecz w niedzielę i tak pojechał wolniej o 12 minut niż najszybszy zawodnik. W generalce spadł z trzeciego na piąte miejsce, aczkolwiek jego strata do lidera wciąż nie jest tak duża. Wynosi 8 minut.Nasz debiutant Maciej Giemza dalej jedzie swoim tempem. Kolega Przygońskiego z ORLEN Team wczoraj zajął 33. miejsce, ogólnie jest 31.

Pozostali dwaj Polacy - Paweł Stasiaczek i Maciej Berdysz - widnieją na pozycjach 62-63.

Quady

Wśród quadowców też najlepiej poradził sobie Francuz - Simon Vitse. 27-latek odniósł swoje pierwsze etapowe zwycięstwo w Dakarze. Sprawił podobną niespodziankę, co dzień wcześniej rodak Axel Dutrie.
ósmy etap w kategorii quadów i ciężarówek

Vitse wyprzedził o 3 minuty i 27 sekund drugiego Marcelo Medeirosa.

Lider rajdu Ignacio Casale znowu był trzeci - i znowu umocnił się na prowadzeniu. Przewaga Chilijczyka wzrosła do 1 godziny i 45 minut.Jego najbliższym rywalem już nie jest Alexis Hernandez. Peruwiańczyk wczoraj stracił ponad dwie godziny, w efekcie spadł na 6. miejsce. Pozycję wicelidera przejął Jeremias Gonzalez Ferioli.

Kamil Wiśniewski uplasował się w wynikach etapu identycznie jak poprzedniego dnia na 16. lokacie, z nieco ponad godzinną stratą do zwycięzcy. W klasyfikacji łącznej zaliczył kolejny awans - z pozycji 18. na 17.Ciężarówki

Wśród kierowców ciężarówek, którzy rywalizowali na dystansie 380 km, pierwszy raz triumfował nowy Kamaz 43509. Dmitrij Sotnikow pokonał nim o 5 minut i 11 sekund Federico Villagrę (Iveco Powerstar) - drugiego na mecie etapu, jak i w tabeli ogólnej rajdu.

W generalce cały czas prowadzi Eduard Nikołajew jadący Kamazem 4326. Wczoraj Rosjanin zajął czwarte miejsce. Ustąpił Villagrze tylko o 3 minuty i 22 sekundy, zatem jego przewaga nad Argentyńczykiem dalej jest bezpieczna. Wynosi 46 minut i 25 sekund. Reszta się nie liczy.Polski mechanik pokładowy Michał Wrzos wieziony w MAN-ie przez Belga Dave'a Ingelsa spadł z 17. na 20. lokatę.

Przypomnijmy, że poniedziałkowy, 9. etap został odwołany. Oficjalną przyczyną są pogarszające się warunki atmosferyczne. W regionie padają ulewne deszcze, a poziom wód jest podniesiony. Dyrektor sportowy rajdu Marc Coma oświadczył, że przy gwałtownych burzach i możliwych powodziach organizatorzy nie chcą ryzykować bezpieczeństwa uczestników.

We wtorek ruszy rywalizacja w Argentynie. Do końca pozostało pięć etapów.