Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  Rajd Australii: Kubica pod koniec TOP10, Meeke niespodziewanym liderem
Rajd Australii 2014

Rajd Australii: Kubica pod koniec TOP10, Meeke niespodziewanym liderem

2014-09-12 - P. Krupka     Tagi: WRC, Rajd Australii
Bardzo równo jak na razie w Rajdzie Australii jedzie Robert Kubica. Polski kierowca trzykrotnie zajmował na oesach pierwszego dnia dziewiątą pozycję, natomiast raz był dziesiąty. Na prowadzeniu znajduje się nieco niespodziewanie Kris Meeke. Jadący jako pierwszy lider mistrzostw świata Sebastien Ogier jest czwarty. OS1 - Hydes Creek 1 (Długość OS: 10.73 km): Już na pierwszym oesie kilku kierowców miało pewne problemy - był wśród nich Robert Kubica, który obrócił swoją Fiestę na trasie. Poza drogę wyjeżdżali natomiast Thierry Neuville oraz Mads Ostberg. Cała trójka uplasowała się na przełomie pierwszej i drugiej dziesiątki. Najszybszy był Sebastien Ogier, który o 4.4s wyprzedził partnera zespołowego Andreasa Mikkelsena i o 5.6s zwycięzcę odcinka testowego Krisa Meeke z Citroena. Czwarty był Mikko Hirvonen, a piąty Jari-Matti Latvala.
Rajd Australii 2014Rajd Australii 2014
OS2 - Bellingen 1 (Długość OS: 10.72 km): Na drugim oesie wyniki wyglądały już zupełnie inaczej, choć lider rajdu się nie zmienił. Oes wygrał Kris Meeke, pokonując o 1.4 Thierry'ego Neuville'a, zwycięzcę Rajdu Niemiec. Trzeci był Mikko Hirvonen, a dopiero na kolejnych trzech pozycjach uplasowała się trójka z Volkswagena. Robert Kubica stracił 7.2s i wystarczyło to do zajęcia dziewiątej pozycji, a nawet awansu na ósme miejsce w generalce rajdu.
OS3 - Newry 1 (Długość OS: 24.91 km): Kris Meeke okazał się najlepszy również i na kolejnym odcinku specjalnym. Irlandczyk pokonał o zaledwie 0.3 Mikko Hirvonena i o 1.5s najlepszego z trójki Volkswagena - Andreasa Mikkelsena. Czwarty był Neuville, a piąty Latvala. Dopiero szóste miejsce zajął Ogier, a strata 10.6s oznaczała, że stracił prowadzenie w rajdzie na rzecz Meeke'a. Francuz od razu spadł na czwarte miejsce po pierwszej pętli. Robert Kubica ponownie był dziewiąty, ale spadł za plecy Madsa Ostberga w generalce.
OS4 - Hydes Creek 1 (Długość OS: 10.73 km): Na następnym odcinku wygrał już Ogier przed Latvalą (+0.5s), ale obaj kierowcy Volkswagena jedynie utrzymali pozycje w generalce. Trzeci cza należał do Mikko Hirvonena, a czwarty był Thierry Neuville. Piąte miejsce zajął Andreas Mikkelsen przed Krisem Meeke i Haydenem Paddonem. Nieco rozczarowuje na razie Kris Atkinson, który w domowym rajdzie nie mieści się w czołowej dziesiątce. Kubica na OS4 zajął znów dziewiąte miejsce i takie samo utrzymał w klasyfikacji generalnej.

W WRC-2 liderem rajdu jest Yazeed Al-Rajhi, przed Nasserem Al-Attiyahem i Jarim Ketomaa. Po stracie dwóch minut na OS3 odległe miejsce zajmuje Ott Tanak.
WRC, Rajd Australii: po OS4 z 20 (czołowa 10.)