Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Aktualności  »  RSMP: Nivette zdominował Rajd Gdańsk Baltic Cup
RSMP: Nivette zdominował Rajd Gdańsk Baltic Cup

2017-05-29 - G. Filiks     Tagi: RSMP, Wyniki, Nivette, Rajd Gdańsk
Filip Nivette jest na dobrej drodze do zostania rajdowym mistrzem Polski w tym roku. Po zwycięstwie w Rajdzie Świdnickim-Krause, wygrał również drugą rundę sezonu - szutrowy Rajd Gdańsk Baltic Cup.

Warszawianin dominował na kaszubskich odcinkach specjalnych. Chociaż był poza drogą i uszkodził karoserię swojej Skody Fabii R5, a także co najmniej dwukrotnie zgasł mu silnik, wygrał 8 z 9 oesów i triumfował w całym rajdzie z przewagą 52,3 sekundy nad zdobywcą drugiego miejsca.
RSMP: Nivette zdominował Rajd Gdańsk Baltic CupRSMP: Nivette zdominował Rajd Gdańsk Baltic Cup
Okazał się nim startujący takim samym samochodem Dominykas Butvilas. Litwin jeszcze nigdy nie został sklasyfikowany tak wysoko w RSMP.

Podium uzupełnił wracający na polskie oesy były trzykrotny mistrz naszego kraju Bryan Bouffier. Francuz jadący Fordem Fiestą Proto to jedyny zawodnik, który pokonał Nivetta na jednej z prób.

Mimo dysponowania słabszym samochodem, otwierania trasy w sobotę i "czyszczenia" jej oraz otrzymania 10-sekundowej kary za spóźnienie na Punkt Kontroli Czasu, Bouffier na dwa odcinki przed końcem rajdu tracił tylko 7,7 sekundy do Butvilasa. Jednak ostatecznie przegrał z nim wyraźnie, o 26,8 sekundy.
Czwarta pozycja przypadła Jarosławowi Kołtunowi, najszybszemu z dosiadających Forda Fiestę R5. Na piątej uplasował się Tomasz Kasperczyk, a na szóstej Zbigniew Gabryś.

Gabryś, który przystępował do rajdu jako wicelider klasyfikacji generalnej sezonu, w sobotę zmagał się z przerywającym silnikiem, zaś w niedzielę złapał kapcia.

Oponę przebili także siódmy Marcin Gagacki (debiutujący w szutrowym rajdzie) i ósmy Krzysztof Oleksowicz.

Dziewiąty był Dariusz Topolewski. Kierowca Mitsubishi Lancera Evo IX jak Butvilas osiągnął życiowy wynik.

Czołową dziesiątkę zamknął rewelacyjny Kacper Wróblewski, który w debiucie na szutrze jednocześnie zwyciężył Peugeotem 208 TVI w klasie aut napędzanych na jedną oś.

Rajdu nie ukończyli m. in. obaj reprezentanci Subaru Poland Rally Team, też występujący na szutrowej nawierzchni pierwszy raz Marcin Słobodzian i Mikołaj Marczyk.

Bonusowe punkty na Power Stage zgarnęli Nivette (3 oczka), Butvilas (2 oczka) oraz Kołtun (1 oczko).

W sobotę anulowano jeden odcinek - drugi przejazd oesu Kolbudy - w rezultacie poważnego wypadku Mikołaja Kempy (Mitsubishi Lancer Evo IX) podczas pierwszej odsłony tej próby. Na miejsce przyleciał śmigłowiec ratunkowy. Kierowca był tylko poobijany, ale jego pilot Michał Grudziński znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej.

Na oesie już nie pojawiły się rajdówki, bo miejsce zdarzenia zostało przekazane do dyspozycji policji i prokuratury.

Poza tym dwa razy skracano pokonywany dwukrotnie w niedzielę najdłuższy oes rajdu - Szemud. Pierwotnie miał liczyć blisko 20 kilometrów, ale ostatecznie rywalizowano na dystansie 14,36 km.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski - sezon 2017 - Rajd Gdańsk Baltic Cup - klasyfikacja końcowa po 9 odcinkach specjalnych (TOP 10)