Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Aktualności  »  RSMP: Rajd Świdnicki-Krause dla Nivette (aktualizacja)
Rajd Świdnicki-Krause

RSMP: Rajd Świdnicki-Krause dla Nivette (aktualizacja)

2017-04-23 - G. Filiks     Tagi: Rajd Świdnicki, RSMP, Gabryś, Nivette, Wyniki
Filip Nivette pilotowany przez Kamila Hellera w Skodzie Fabii R5 został zwycięzcą Rajdu Świdnickiego-Krause, inauguracyjnej rundy tegorocznego sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

To trzeci triumf 35-latka w RSMP.

Po błędzie i uszkodzeniu zawieszenia w sobotę, Nivette przystępował dziś do czterech ostatnich odcinków specjalnych będąc 18,3 sekundy w tyle za Zbigniewem Gabrysiem (Ford Fiesta R5), ale odzyskał od niego prowadzenie już na pierwszej próbie, okazując się szybszy niż rywal aż o 18,4 sekundy. Jadący jak natchiony warszawianin wygrał również pozostałe trzy oesy, w tym Power Stage. W końcowych wynikach wyprzedził Gabrysia o 38,9 sekundy.

Kierowcy mierzyli się dziś z wyjątkowo trudnymi warunkami. Rankiem na trasie miejscami jeszcze leżał śnieg.

Podium uzupełnił oglądany ostatnio głównie w Rajdowych Mistrzostwach Europy Tomasz Kasperczyk (Ford Fiesta R5), mimo 10-sekundowej kary za falstart na rozpoczynającym rajd superoesie oraz wczorajszych problemów z samochodem na jednym z odcinków. Kasperczyk w niedzielę przeskoczył pierwszego lidera rajdu Marcina Gagackiego (Skoda Fabia R5) - także od razu podczas OS9. Dodatkowo zgarnął 2 bonusowe punkty za drugie miejsce na Power Stage.

Jedno oczko ekstra za 3. lokatę na finałowej próbie zdobył Gagacki, czwarty ogólnie. Reprezentant Oponeo Motorsport mimo utraty podium i tak może się cieszyć, biorąc pod uwagę, że był to jego debiut w aucie R5.
Piąta pozycja w całym rajdzie przypadła Dominykasowi Butvilasowi z Litwy (Skoda Fabia R5).

Szósty był Hubert Maj (Ford Fiesta Proto), zwycięzca Open N. W klasie tej przez większość rajdu prowadził Marcin Słobodzian (Subaru Impreza STi R4), lecz dzisiaj złapał kapcia w trakcie OS10 i stracił dwa miejsca. Wyprzedził go jeszcze kolega z Subaru Poland Rally Team i debiutant w RSMP - Mikołaj Marczyk.

Marczyk niemniej w niedzielę nie poprawił swojej pozycji, jako że spadł za Maja. Został przez niego pokonany tylko o 6,4 sekundy. Pewnie wygrałby, gdyby nie stracił grubo ponad minuty na OS9.

Czołową dziesiątkę uzupełnili triumfatorzy 2WD i Open 2WD - odpowiednio Jakub Brzeziński (Citroen DS3 R3T Max) oraz Jan Chmielewski (BMW Compact F2000). Pierwszy z wymienionych przegrał o 10,7 sekundy ze Słobodzianem.

AKTUALIZACJA: Brzeziński dostał minutę kary i spadł za Chmielewskiego.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski - sezon 2017 - Rajd Świdnicki-Krause - klasyfikacja końcowa po 12 odcinkach specjalnych (TOP 10)