Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Aktualności  »  RSMP: Kasperczyk wygrywa Rajd Śląska i sięga po wicemistrzostwo
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

RSMP: Kasperczyk wygrywa Rajd Śląska i sięga po wicemistrzostwo

2017-10-15 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Rajd Śląska, Kasperczyk, RSMP
Tomasz Kasperczyk odniósł pierwsze zwycięstwo w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, wygrywając zamykającą sezon 2017 inauguracyjną edycję Rajdu Śląska.

Kierowca Tiger Rally Team triumfował pod nieobecność nowego czempiona kraju Filipa Nivetta - i zdobył tytuł wicemistrzowski. Kasperczyk początkowo zmieniał się na prowadzeniu ze swoim konkurentem do drugiego miejsca na koniec sezonu Zbigniewem Gabrysiem, także dosiadającym Forda Fiestę R5. Starszy rywal jednak odpadł w sobotę przed piątym odcinkiem specjalnym. Rozgrzewając opony zawadził o wystający na poboczu korzeń i urwał koło.

W niedzielę 45-latek wrócił w systemie Rally-2. Wciąż miał matematyczne szanse prześcignąć Kasperczyka w klasyfikacji generalnej... ale znowu przytrafił mu się wypadek. Na OS10 opuścił drogę, a następnie potrącił dwie dziewczynki, stojące w niedozwolonym miejscu. Na szczęście życiu żadnej z nich nie zagraża niebezpieczeństwo.

Tak czy inaczej, oes odwołano. Gabryś zaś ponownie przedwcześnie zakończył jazdę.

Z kolei OS11 skrócono z niecałych 19 do mniej niż 5 km, w reakcji na awarię gazociągu przebiegającego obok trasy.

W rajdzie kibice zobaczyli tylko trzy samochody klasy R5. Ostatni prowadził Dominykas Butvilas. Litwin pilotowany przez Kamila Hellera - od dwóch lat na co dzień oglądanego na prawym fotelu u Nivetta - wygrał 8 z 12 odcinków. W niedzielę był prawie niepokonany - przegrał jedynie z Kasperczykiem na Power Stage. Ale kierowca Skody Fabii R5 od samego początku się nie liczył. Wszystko przez 3-minutową karę, otrzymaną za skrócenie sobie przez pomyłkę piątkowego prologu wokół Stadionu Śląskiego.
W sobotę Butvilas dodatkowo złapał kapcia.

Tym samym Kasperczyk zwyciężył niezagrożony, z prawie 2-minutową przewagą.

Drugie miejsce zajął zawodnik w aucie grupy Open N - Mikołaj Marczyk. Reprezentant Subaru Poland Rally Team został mistrzem w swojej kategorii. Poza tym, odniósł pierwszą oesową wygraną w RSMP, uzyskując najlepszy czas na drugim przejeździe liczącej mniej niż dwa kilometry próby Mikołów.

Podium uzupełnił Łukasz Kotarba. Kierowca Mitsubishi Lancera Evo IX do samego końca walczył z Marczykiem o drugie miejsce w rajdzie i tytuł w Open N, lecz popełnił błąd w trakcie Power Stage. Potrącił szykanę, osiągnął metę z otwartą maską i jeszcze dostał 10-sekundową karę.

Czwarta pozycja przypadła Butvilasowi, który na Power Stage przeskoczył drugiego zawodnika Subaru Poland Rally Team - Marcina Słobodziana.

Szósty był Tomasz Gryc. Kierowca Peugeota 208 R2 wygrał w klasach 2WD oraz 4 - zarówno sam rajd, jak i cały sezon.

Na siódmej lokacie znalazł się Jacek Jurecki, na ósmej Grzegorz Bonder.

Dziewiątą zajął Robert Halicki, najszybszy w klasie Open 2WD.

Czołową dziesiątkę zamknął Paweł Krysiak, najlepszy w klasie 4F.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski - sezon 2017 - Rajd Śląska - klasyfikacja końcowa po 12 odcinkach specjalnych (TOP 10)