Rajdy  »  Mistrzostwa Europy  »  Aktualności  »  ERC: Rajd Cypru dla lokalnego kierowcy, Ptaszek dachował
Rajdowe Mistrzostwa Europy

ERC: Rajd Cypru dla lokalnego kierowcy, Ptaszek dachował

2018-06-17 - G. Filiks     Tagi: Ptaszek, Wyniki, ERC, Rajd Cypru, Mistrzostwa Europy
Lokalny kierowca Simos Galatariotis wygrał w dramatycznych okolicznościach Rajd Cypru, czwartą tegoroczną rundę Rajdowych Mistrzostw Europy. Nieudany występ zaliczył za to Hubert Ptaszek.

Galatariotis zwyciężył na swoich szutrach, choć nie był najszybszy na żadnym z dwunastu rozegranych odcinków specjalnych (jeden odwołano). 42-latek w końcówce tasował się na czele tabeli z Nasserem Al-Attiyahem. Przed finałowym oesem wygrywał Katarczyk, ale tylko o 2,3 sekundy. Podczas decydującej próby obydwaj złapali kapcia. Al-Attiyah już trzeciego w tej imprezie. Były dwukrotny mistrz WRC 2, dwukrotny zwycięzca Dakaru, czterokrotny zdobywca Pucharu Świata w rajdach terenowych oraz triumfator ubiegłorocznej edycji Rajdu Cypru zatrzymał się na zmianę koła, poniósł większe straty i poległ. Galatariotis dojechał z przebitą oponą do mety i triumfował z zaledwie 0,6-sekundową przewagą nad zwycięzcą poprzedniego rajdu Bruno Magalhaesem. Podium uzupełnił Norbert Herczig.

Magalhaes awansował na fotel lidera klasyfikacji generalnej sezonu. Portugalczyk wyprzedził zwycięzcę dwóch pierwszych rund Aleksieja Łukjaniuka, który prowadził na Cyprze na początku, lecz miał wypadek na czwartym oesie i odpadł.
Liderem był jeszcze Juuso Nordgren, ale na OS9 dachował - i też nie ukończył rajdu.

Niestety, dachowanie przytrafiło się również Ptaszkowi. W trakcie piątego oesu, przed którym plasował się na ósmym miejscu. Polak dotarł do mety odcinka swoją Skodą Fabią R5, ale z blisko 9-minutową stratą. Ostatecznie został sklasyfikowany na 22. pozycji. Los boleśnie sprowadził go na ziemię po tym, jak zaledwie dwa tygodnie wcześniej zdobył pierwsze podium w ERC.

W rajdzie nie uczestniczył żaden inny kierowca znad Wisły.
Rajdowe Mistrzostwa Europy - sezon 2018 - Rajd Cypru - klasyfikacja końcowa po 12 odcinkach specjalnych (TOP 10)