Rajdy  »  Mistrzostwa Europy  »  Aktualności  »  ERC: Ptaszek na podium Rajdu Akropolu
Rajdowe Mistrzostwa Europy

ERC: Ptaszek na podium Rajdu Akropolu

2018-06-03 - G. Filiks     Tagi: Ptaszek, ERC, Rajdowe Mistrzostwa Europy, Rajd Akropolu, Magalhaes, Grzyb, Habaj, Wyniki
Hubert Ptaszek zdobył swoje pierwsze podium w Rajdowych Mistrzostwach Europy. Polak, dla którego ten sezon jest debiutanckim w cyklu ERC, zajął 3. miejsce podczas wymagającego Rajdu Akropolu.

Były zawodnik ORLEN Teamu pilotowany przez Maćka Szczepaniaka w przeciwieństwie do wielu rywali uchronił się przed większymi problemami na pełnych kamieni greckich szutrach. Dzięki temu ustąpił tylko dwóm kierowcom: aktualnemu wicemistrzowi Starego Kontynentu i wiceliderowi klasyfikacji generalnej sezonu Bruno Magalhaesowi oraz czterokrotnemu mistrzowi Węgier Norbertowi Herczigowi (też cieszącemu się pierwszym podium w ERC). Cała czołowa trójka jechała takim samym samochodem: Skodą Fabią R5. Ptaszek wskoczył na trzecią pozycję na 8. z 12 odcinków specjalnych - kosztem Grzegorza Grzyba, któremu na koniec soboty pękła felga. Mistrz Polski z 2016 roku zmieniał koło na trasie. Ma czego żałować, ponieważ wcześniej był nawet wiceliderem rajdu.

Po swoim pechu Grzyb spadł na 6. lokatę i pozostał na niej do mety. Trzeci Polak w stawce Łukasz Habaj został sklasyfikowany dopiero na 14. miejscu. On już w piątek stracił szanse na dobry wynik. Nie ukończył drugiego oesu, bo uderzył w skarpę i uszkodził chłodnicę swojego Forda Fiesty R5.

Największym przegranym rajdu jest Aleksiej Łukjaniuk. Lider punktacji na czwartej próbie uszkodził na kamieniu zawieszenie oraz półoś, w efekcie stracił prawie 20 minut. Zanim to się stało, prowadził z nieco ponad półminutową przewagą.
Rajdowe Mistrzostwa Europy - sezon 2018 - Rajd Akropolu - klasyfikacja końcowa po 12 odcinkach specjalnych