Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Ogier pokonuje Tanaka w Rajdzie Wielkiej Brytanii
WRC: Ogier pokonuje Tanaka w Rajdzie Wielkiej Brytanii

2016-10-30 - G. Filiks     Tagi: Rajd Walii, Tanak, Ogier, WRC, Rajd Wielkiej Brytanii
Sebastian Ogier choć jest już pewny czwartego w karierze tytułu mistrza świata w rajdach samochodowych, nie zwalnia tempa. Kierowca Volkswagena wygrał przedostatnią tegoroczną rundę WRC - Rajd Wielkiej Brytanii (Walii). To jego czwarte z rzędu zwycięstwo w tej imprezie i pierwsze w sezonie 2016 w zawodach zorganizowanych wyłącznie na szutrze.

Jednocześnie Volkswagen zapewnił sobie na Wyspach czwarty z rzędu triumf w klasyfikacji producentów. W niedzielę rozegrano sześć odcinków specjalnych (trzy różne) o łącznej długości 52,08 kilometra. Cały rajd liczył 22 oesy, o długości 330,21 kilometra.

Ostatniego dnia przewaga Ogiera nad Tanakiem stopniała z 33,8 do 10,2 sekundy.

Wicelider dosiadający Forda Fiestę RS WRC, wykorzystując świetną formę opon DMACK na śliskiej nawierzchni wygrał 12 oesów, w tym wszystkie niedzielne. Ogier zwyciężył prawie o połowę mniej (7), ale prowadził przez cały rajd i kontrolował sytuację.

Drugie miejsce to wciąż duży sukces Tanaka, który wyrównał nim swój najlepszy wynik w karierze z tegorocznego Rajdu Polski. Estończyk dodatkowo pierwszy raz zgarnął 3 punkty za wygranie Power Stage. Obok niego na podium finałowej próby znaleźli się rywale do wicemistrzostwa świata - zespołowy partner Ogiera Andreas Mikkelsen oraz Thierry Neuville z Hyundaia.
Neuville zdobył 3. lokatę także w całym rajdzie (z półtoraminutową stratą do Ogiera), dzięki czemu odebrał Mikkelsenowi pozycję wicelidera tabeli łącznej i zdystansował Norwega na 14 oczek. Wcześniej mieli po tyle samo punktów.Mikkelsen zajął dopiero 12. miejsce po awarii wału napędowego na OS3. Ten sam los spotkał na OS7 trzeciego reprezentanta VW - Jari-Matti Latvalę. Podobno identyczną awarię miał i Ogier, ale już na samej mecie pierwszego dnia zmagań.

Neuville wygrał rywalizację o najniższy stopień podium z teamowym kolegą Haydenem Paddonem, pokonując Nowozelandczyka o 19,5 sekundy.

Pierwszego dnia walczył o trzecie miejsce jeszcze Kris Meeke, ale zaliczający ostatni występ w tym roku kierowca niefabrycznego Citroena DS3 WRC potem stopniowo został w tyle i musiał zadowolić się 5. lokatą w domowej eliminacji. Niewątpliwie miała na to wpływ jego niekorzystna pozycja startowa.Szóste miejsce przypadło trzeciemu zawodnikowi Hyundaia - Daniemu Sordo.

Na siódmym zameldował się odrabiający straty Latvala. Fin ostatniego dnia przeskoczył Madsa Ostberga. Pokonał Norwega o 10 sekund. Co ciekawe, dokładnie tyle czasu doliczono Ostbergowi za karę po spóźnionym wyjeździe z serwisu w sobotę. Przyczyną była nieplanowana wymiana zawieszenia w Fieście.Dziewiąta pozycja przypadła Stephane'owi Lefebvre, który po raz pierwszy wystartował w WRC od groźnego wypadku swoim Citroenem w sierpniowym Rajdzie Niemiec.

Czołową dziesiątkę zamknął Eric Camilli (Fiesta).

Craig Breen (Citroen) odpadł po rolowaniu na OS5. Podczas tego samego odcinka dachował Ford Fiesta R5 naszego Huberta Ptaszka. Polak kontynuował jazdę (bez przedniej szyby), ale wycofał się na OS22 przez problem z elektryką. Wcześniej zajmował 9. miejsce w WRC 2.Startujący w tej samej kategorii Jarosław Kołtun (także Fiesta) odpadł na ostatnim oesie. Nie ukończył też pierwszego dnia rajdu i jechał w systemie Rally2.

Zmagania WRC 2 zwyciężył Esapekka Lappi, mimo uderzenia w drzewo i uszkodzenia tyłu swojej Skody Fabii od razu na OS1.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2016 - Rajd Wielkiej Brytanii (Walii) - klasyfikacja końcowa po 22 odcinkach specjalnych (TOP 10)