Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Neuville wciąż o włos przed Tanakiem w Rajdzie Polski, dramat Latvali
Rajd Polski

WRC: Neuville wciąż o włos przed Tanakiem w Rajdzie Polski, dramat Latvali

2017-07-01 - .      Tagi: Rajd Polski, WRC, Neuville, Tanak, Latvala, Wyniki, Hyundai, Hyundai i20
Thierry Neuville (Hyundai) na koniec soboty dalej prowadzi w Rajdzie Polski, ale wciąż tylko minimalnie wyprzedza Otta Tanaka (M-Sport). W pojedynku o zwycięstwo nie ma już za to Jari-Matti Latvali (Toyota).

Dziś kierowcy dwukrotnie pokonali odcinki specjalne Baranowo, Pozezdrze, Gołdap i Kruklanki, a także jak wczoraj ponownie zmierzyli się z superoesem na torze w Mikołajkach. Wszystkie próby liczyły łącznie blisko 145 kilometrów. W przeciwieństwie do piątku, przez większość dnia nie padało, ale nawierzchnia fragmentami pozostawała błotnista.
Urywki z odcinków 10-12

Urywki z odcinków 13-18

Niestety, podobnie jak wczoraj były problemy z kibicami stojącymi w niebezpiecznych miejscach. Nawet padła groźba przerwania rajdu. Na szczęście skończyło się tylko na opóźnieniach w rozgrywaniu oesów.

W sobotę w tarapaty wpadł niemal każdy z zawodników tworzących czołówkę rajdu. Ale po kolei.

Neuville i Tanak, których po piątku dzieliło zaledwie 1,3 sekundy, aż cztery razy zmieniali się na pozycji lidera. Podczas pierwszego dzisiejszego oesu Neuville zawadził o niewielki kamień, ale bez konsekwencji. Jednak mając następną drobną przygodę na kolejnej próbie, oddał prowadzenie Tanakowi - choć ten na moment wypadł w pole. Pomimo opuszczenia drogi Estończyk uzyskał najlepszy czas ze wszystkich.

Gdy poranna pętla dobiegła końca, Neuville odzyskał pierwsze miejsce - i z powrotem miał 1,3-sekundową przewagę. Jednak najważniejsze było jeszcze przed nimi.

Kluczowy dla dzisiejszego dnia - być może nawet dla całego rajdu - okazał się drugi odcinek specjalny popołudniowej pętli. Latvala, który wcześniej został nieco w tyle za Neuvillem i Tanakiem, ale w dalszym ciągu był pretendentem do triumfu, nie ukończył drugiego przejazdu oesu Pozezdrze. Fin stracił napęd. Podczas pechowej próby problemy napotkali także Neuville i Tanak. Pierwszy przebił oponę, drugiemu odpadł tylny spojler.

W tym momencie liderem znowu został Tanak, lecz jadąc bez spojlera już do końca dnia - i mając przez to mniejszy docisk aerodynamiczny - znów nie utrzymał się długo przed Neuvillem. Belg tak jak w piątek ponownie przejął pierwszą lokatę na przedostatnim oesie.
Przed niedzielą Neuville wyprzedza Tanaka o 3,1 sekundy.

Zwolnione przez Latvalę trzecie miejsce zajmuje teraz Hayden Paddon (Hyundai). Nowozelandczyk dziś przeskoczył mistrza świata oraz lidera klasyfikacji generalnej sezonu Sebastiena Ogiera (M-Sport). Do Neuville'a traci 25,5 sekundy.Ogierowi na pierwszym sobotnim oesie schodziło powietrze z opony, w efekcie Paddon zbliżył się do niego na 1,1 sekundy. Na kolejnym odcinku Francuza spotkało jeszcze większe nieszczęście. Znowu złapał kapcia, został na feldze i miał wypadek. Przez resztę pętli jechał bez przedniego zderzaka, tym samym jak później Tanak zmagał się z brakiem docisku.Obrońcę tytułu wyprzedził również Dani Sordo (Hyundai), ale po południu 33-latek wrócił przed Hiszpana, mimo że szwankował mu silnik. Lecz Paddon odskoczył czempionowi na przeszło minutę.

Sordo po południu popełnił błąd na nawrocie, do tego był kolejnym, który złapał kapcia, lecz wylądował z powrotem za Ogierem już wcześniej.

Na świetnym szóstym miejscu widnieje debiutujący w samochodzie WRC wicemistrz WRC 2, Teemu Suninen (M-Sport).Siódmy jest Stephane Lefebvre - najwyżej klasyfikowany kierowca Citroena. Ósma pozycja należy do prywaciarza Madsa Ostberga, dziewiąta do Elfyna Evansa (DMACK), a dziesiąta do Andreasa Mikkelsena (Citroen).

Oprócz Latvali z TOP 10 zniknął jego zespołowy kolega Juho Hanninen. Ósmy po wczorajszym dniu, dzisiaj 35-latek spadł na jedenastą lokatę, spowolniony problemami z jednostką napędową i kapciem. Oznacza to, że w czołowej dziesiątce nie ma żadnego reprezentanta Toyoty.Najwięcej oesowych zwycięstw zanotowali w sobotę Neuville i Paddon. Wygrali po trzy próby. Pozostałe trzy padły łupem Latvali, Tanaka oraz Evansa.

Evans trzeci raz z rzędu popisał się najlepszym czasem na superoesie.

W rajdzie uczestniczy już tylko dwóch polskich kierowców - Wojciech Chuchała oraz Jakub Brzeziński. Po wczorajszym rolowaniu Huberta Ptaszka, dzisiaj odpadli Jarosław Kołtun i Łukasz Pieniążek. Pierwszy miał kolizję na dojazdówce z cywilnym autem, drugiemu zepsuła się pompa paliwa.

Chuchała jest 6. w WRC 2, Brzeziński okupuje 4. pozycję w WRC 3, z jednym wygranym oesem na koncie.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2017 - Rajd Polski - klasyfikacja generalna po 18 z 22 odcinków specjalnych (TOP 10)

Kierowca
(Pilot)
Samochód
Strata
1. Thierry Neuville
(Nicolas Gilsoul)
Hyundai i20 Coupe WRC
2h 10m 26,3s
2. Ott Tanak
(Martin Jarveoja)
Ford Fiesta WRC
+3,1s
3.
Hayden Paddon
(Sebastian Marshall)
Hyundai i20 Coupe WRC
+25,5s
4. Sebastien Ogier
(Julien Ingrassia)
Ford Fiesta WRC
+1m 32s
5. Dani Sordo
(Marc Marti)
Hyundai i20 Coupe WRC
+1m 43,8s
6.
Teemu Suninen
(Mikko Markkula)
Ford Fiesta WRC
+2m 6,2s
7. Stephane Lefebvre
(Gavin Moreau)
Citroen C3 WRC
+2m 20,3s
8. Mads Ostberg
(Ola Floene)
Ford Fiesta WRC
+2m 45,8s
9.Elfyn Evans
(Daniel Barritt)
Ford Fiesta WRC
+3m 23,1s
10.Andreas Mikkelsen
(Anders Jaeger)
Citroen C3 WRC
+3m 34,6s
W niedzielę kierowcy pokonają dwukrotnie dwa odcinki specjalne.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

WRC: Neuville wciąż o włos przed Tanakiem w Rajdzie Polski, dramat Latvali