Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Kierowcy  »  Manfred Stohl
manfred stohl

Manfred Stohl

2007-02-27 - Ł. Lach     Tagi: Stohl

Manfred jest synem Rudi Stohla który przez ponad 30 lat ścigał się w rajdach.
Stohl junior przygodę z rajdami zaczynał od Audi (80,S2), ale do 1997r Manfred niewiele startował w MŚ.

W 98r zaliczył bardzo bogaty program startów w N-grupie i sezon skończył na drugim miejscu. W 99r tylko 3 okazjonalne starty Lancerem Evo 6, ale wszystkie zakończone na podium. Z dopiętym budżetem Manfred przystępuje do walki o mistrza świata Gr.N w roku 2000. Po wygraniu 4 rajdów i nie gorszym miejscu niż czwarte w każdym rajdzie, misja zostaje wykonana.

Po 47 wspólnych startach, Petter Muller zostaje zmieniony na prawym fotelu przez Ilkę Minor. Od tego momentu Manfred zaczyna przygodę z autami WRC, uzupełniając swoje CV o doświadczenia z przeróżnymi modelami tej klasy. W debiucie Corollą WRC zajął 16 miejsce.

W sezonie 2005 jeździł już tylko Xsarą, a najlepsze rezultaty to 2 miejsce na Cyprze (14 start WRC), zaraz za Loebem oraz 3 w Rajdzie Australii. Ponadto był najlepszym prywatnym kierowcą i królem tzw. "drugiej ligi". W 2006 jadąc wykupionym przez Bozian Racing pófabrycznym Peugeotem 307 WRC wziął udział we wszystkich 16 rundach MŚ. Jego największym atutem, oprócz pieniędzy koncernu OMV, miało było doświadczenie. W rajdzie Argentyny Austriak zaliczył setny występ w MŚ , ale co gorsza jako jeden z nielicznych kierowców w ciągu tylu startów nie zdołał wygrać żadnego rajdu.
Manfred twierdzi jednak, że po zaledwie 26 startach autem WRC jest on dopiero nowicjuszem w tej klasie. Na pochwałę zasługuje jednak fakt że ukończył wszystkie rajdy. W sumie 4 razy był na podium, wygrał 8 oesów, a najlepszym wynikiem było 2 miejsce w Walii.

W tym roku Stohl powrócił znowu do Xsary, jednak w ciągu roku auto przeszło wiele gruntownych zmian i wcześniejsze doświadczenia w tym modelu na niewiele się zdadzą.

 

Manfred Stohl
Data i miejsce urodzenia 07.07.1972, Austria
Zespół
OMV Kronos Citroen
Pilot Ilka Minor
Manfred Stohl Statystyki WRC
Startów
110
Zwycięstw 0
Podium 6
Punktów 87
Debiut Ivory Coast 1991
Pierwsze zwycięstwo
-
Osiągnięcia Mistrz grupy N w 2000 rokuV10.pl fot.McKlein

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Manfred Stohl