Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Kierowcy  »  Chris Atkinson
chris atkinson

Chris Atkinson

2007-02-19 - Ł. Lach     Tagi: Atkinson
Chris Atkinson już od najmłodszych lat miał kontakt z rajdami, ponieważ jego ojciec był mocno zaangażowany w ten sport, także jako zawodnik. Jednak tak jak u wielu rajdowców z początku jego uwaga nie była zwrócona w tym kierunku, ale w stronę piłki nożnej, rugby, tenisa i motocrossu. Dopiero po studiach związanych z finansami i zarządzaniem Christopher zainteresował się rajdami. Z początku startował jako pilot swojego brata, a ich wspólnym debiutem były mistrzostwa Queensland 29-letnią Corollą.

Następnie Chris przesiadł się za kółko i już od pierwszy kilometrów prezentował szybką jazdę niczym stary wyjadacz.W swoim prawdziwym debiucie w poważnym rajdzie zajął 1 miejsce w klasie i 3 w generalce. W pierwszym roku startów Chris wielokrotnie zachwycał miejscami w pierwszej 10 generalki. W 2002 roku w prestiżowym Rajdzie Canberra w Mistrzostwach Azjii i Pacyfiku do momentu awari zajmował 4 miejsce. W przeciągu sezonu znowu wiele razy pukali do najlepszej 10, walcząc równo z najlepszymi kierowcami regionu. Prywatnie zgłoszeni bracia Atkinson skończyli sezon na 9 miejscu ogólnie, ale byli najlepsi wśród prywaciarzy.
Dzięki temu wynikowi Chrisem zainteresował się szef Suzuki- Monster Tajima i w efekcie współpracy Chris dostał do dyspozycji Ignisa S1600 na Mistrzostwa Azji i Pacyfiku 2003. Wygrał 3 rajdy w klasie 1600, a 2 razy był drugi, co dało na koniec sezonu 5 miejsce generalki przed wieloma mocniejszymi cztero-napędowymi samochodami.W 2004r już jako Australijska gwiazda rajdów wygrał 3 z 6 rund wygrywając przy okazji 2 razy więcej oesów niż najbliższy rywal i został v-ce mistrzem Australii oraz mistrzem Azji i Pacyfiku w klasie 1600. Zaliczył także 4 rundy MŚ, a po tym gdy w Rajdzie Finlandii jak równy z równym walczył z czołówką grupy N zebrał wiele pochlebnych opinii m.in od Tommiego Makinena.W sezonie 2005 Chris planował wziąć udział w cyklach PCWRC i JWRC organizowanych w ramach mistrzostw świata, ale wtedy pojawiła się oferta aby jako kolega Pettera Solberga dołączyć do zespołu Subaru i ścigać się Imprezą WRC. Nowym pilotem Chrisa został Glenn MacNeall, który jeździ na prawym fotelu dziś.W Monte Carlo nie wystartowali, ale już w następnym rajdzie Szwecji mieli okazje pierwszy raz w życiu ścigać się na śniegu, więc wynik był średni.

Lepiej zaprezentował się w rajdach które wcześniej znał, czyli w Japonii (3 - pierwsze podium), Nowej Zelandii (7) oraz Australii (4). W ciągu sezonu zgromadził 13 punktów, wygrał 15 oesów czym pokazał że jest szybki.Ale szybkość to nie wszystko. W minionym sezonie Australijczyk nie zapunktował nawet w połowie eliminacji i szefostwo Subaru nie było zbyt zadowolone. Nawet w domowym rajdzie Australii Chris prowadził ale tylko do momentu gdy wypadł z trasy.

W tej chwili Atkinson ma kontrakt z Subaru do końca 2008 i do tego roku ma czas aby znaleść w swojej technice kompromis między szybkością i systematycznością, ponieważ w przeciwnym wypadku zostanie zastąpiony przez innego kierowce.
Chris Atkinson
Data i miejsce urodzenia 30.11.1979, Bega, Australia
Zespół
Subaru World Rally Team
Pilot Stephane Prevot
Chris Atkinson Statystyki WRC
Startów
35
Zwycięstw 0
Podium 1
Punktów 37
Debiut Nowa Zelandia 2004
Pierwsze zwycięstwo
-
Osiągnięcia prowadzenie w Australii 2006źródło: chrisatkinson.com.au, swrt.com

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Chris Atkinson