Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Zwycięstwo Mikkelsena w Rajdzie Australii na pożegnanie Volkswagena
WRC: Zwycięstwo Mikkelsena w Rajdzie Australii na pożegnanie Volkswagena

2016-11-20 - G. Filiks     Tagi: Volkswagen, WRC, Mikkelsen, Rajd Australii
Andreas Mikkelsen pilotowany przez Andersa Jaegera został autorem wygranej Volkswagena na pożegnanie niemieckiego koncernu z Rajdowymi Mistrzostwami Świata, zwyciężając wieńczący sezon 2016 Rajd Australii.Mimo odniesienia trzeciego triumfu w karierze Norweg jednak przegrał różnicą 6 punktów pojedynek o wicemistrzostwo świata z Thierrym Neuville, który ostatniego dnia zmagań awansował na podium imprezy. Mikkelsen o ile prowadził niemal przez cały rajd, o tyle do niedzielnej rywalizacji przystępował z zaledwie 2-sekundową przewagą nad zespołowym partnerem i mistrzem świata Sebastienem Ogierem. W walce o pierwsze miejsce liczył się jeszcze Hayden Paddon, tracący 12 sekund do lidera.

Jednak Francuz oraz Nowozelandczyk pogrzebali swoje szanse na wygraną błędami na OS20 - najdłuższym dzisiejszym odcinku specjalnym, liczącym 31,9 kilometra.

Ogier się na nim obrócił, a Paddon uderzył w skarpę i uszkodził tylną lewą oponę, która zeszła mu z felgi. Po tych incydentach Ogier znalazł się 22,2 sekundy za Mikkelsenem, zaś strata Paddona wzrosła prawie do półtorej minuty. Kierowca Hyundaia w efekcie spadł z trzeciego na piąte miejsce, za obu teamowych kolegów - Neuville'a i Daniego Sordo.

Przy potknięciach głównych konkurentów Mikkelsen zwyciężył OS20 z blisko 20-sekundową przewagą. Triumfował w niedzielę na 3 z 5 oesów, a w całym rajdzie wygrał 8 z 23 rozegranych prób.
W końcowej klasyfikacji wyprzedził ostatecznie o 14,9 sekundy drugiego Ogiera, który zwyciężając również 8 oesów przebił pod względem liczby wygranych odcinków specjalnych słynnego Colina McRae. Odebrał Szkotowi miejsce w czołowej dziesiątce rankingu wszech czasów, dochodząc do 479 triumfów.Ogier wygrał między innymi Power Stage. Dwa punkty za drugie miejsce na finałowej próbie zdobył Neuville, jedno oczko za trzecią lokatę zgarnął Sordo.

Neuville stanął na najniższym stopniu podium rajdu ze stratą 1:12,6s do Mikkelsena. Belg teoretycznie i bez błędu Paddona pokonałby zwycięzcę ostatniej eliminacji w starciu o miano najlepszego kierowcy w sezonie za plecami dominującego Ogiera. Mimo, że dzisiaj obrócił się na OS19 i zgasił silnik.Paddon w końcówce przynajmniej przejął 4. pozycję, wracając w klasyfikacji przed Sordo. Był lepszy od Hiszpana o 1,6 sekundy.

Na 6. miejscu sklasyfikowano Madsa Ostberga, najszybszego zawodnika z dosiadających Forda Fiestę RS WRC.

Drugi reprezentant M-Sportu - Eric Camilli rolował na OS21. Incydent skłonił do przerwania rywalizacji na blisko pół godziny.Wypadek Camilliego dał awans na 7. pozycję Ott Tanakowi.

Na 8. wskoczył Esapekka Lappi, który odniósł czwarte z rzędu zwycięstwo w WRC 2 i został nowym mistrzem tej kategorii.

Dziewiąte miejsce zajął trzeci kierowca VW i kolejny Fin - Jari-Matti Latvala. Przez cały rajd musiał odrabiać straty po uszkodzeniu sobie zawieszenia już na pierwszym oesie.Pierwszą dziesiątkę zamknął Lorenzo Bertelli, który dzisiaj stracił napęd na tylną oś.

Hubert Ptaszek pilotowany przez Macieja Szczepaniaka w Peugeocie 208 T16 pozostał na 3. pozycji w WRC 2 - na 5. sklasyfikowanych kierowców. W tabeli łącznej rajdu Polakowi przypadła 12. lokata.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2016 - Rajd Australii - klasyfikacja końcowa po 23 odcinkach specjalnych (TOP 10)