Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Nazywa się Lappi. Esapekka Lappi
WRC: Nazywa się Lappi. Esapekka Lappi

WRC: Nazywa się Lappi. Esapekka Lappi

2017-08-06 - G. Filiks     Tagi: Toyota, Rajd Finlandii, WRC, Lappi
Tegoroczny Rajd Finlandii wygrał niespodziewanie młody reprezentant gospodarzy Esapekka Lappi. To jednak nie przypadek - mimo zaledwie 26 lat, kierowca Toyoty ma już za sobą wiele rajdowych sukcesów.

Lappi urodził się 17 stycznia 1991 w miejscowości Pieksämäki na południowym wschodzie Finlandii. Mając 16 lat, zaczął się ścigać na gokartach i w roku 2007 został gokartowym mistrzem kraju. Dwa lata później zadebiutował w rajdach. W roku 2011 po raz pierwszy wziął udział w Rajdzie Finlandii, a już za rok jadąc Fordem Fiesta S2000 zdobył mistrzostwo Finlandii. Wkrótce potem dołączył do zespołu Škoda Motorsport i już w październiku tego samego roku za kierownicą Fabii S2000 wygrał Rajd Polski.
WRC: Nazywa się Lappi. Esapekka LappiWRC: Nazywa się Lappi. Esapekka Lappi
W sezonie 2013 Lappi wygrał trzy z sześciu rajdów serii Asia-Pacific Rally Championship, zajmując ostatecznie drugie miejsce na podium, był też najlepszy w szwajcarskim Rallye International du Valais. Brał również udział w kilku imprezach WRC-2, zwyciężając w Rajdzie Portugalii, co dało mu pierwszy punkt w WRC i 10. pozycję w zestawieniu.

Przyspieszenie

Jego kariera przyspieszyła w roku 2014, kiedy zwycięstwa na Łotwie, w Irlandii Północnej i Szwajcarii dały mu tytuł Rajdowego Mistrza Europy. Rok 2015 przyniósł mu zwycięstwa w klasie WRC-2 w Rajdach Polski i Finlandii oraz trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej, za Nasserem Al-Attiyahem i Jurijem Protasowem. Rok później Lappi zwyciężył w kategorii WRC-2, wygrywając rajdy w Finlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Australii.
WRC: Nazywa się Lappi. Esapekka LappiWRC: Nazywa się Lappi. Esapekka Lappi
W bieżącym roku Esapekka startuje dla Toyoty, obok Jari-Mattiego Latvali i Juho Hänninena. Jego pierwszym rajdem w nowych barwach był Rajd Portugalii, który ukończył na 10. pozycji. „Najważniejszym celem jest dla mnie dojechać do mety. Jeśli to się uda, można przy okazji zdobyć kilka punktów”. - mówił przed startem.
W Rajdzie Włoch, swej drugiej imprezie za kierownicą Toyoty Yaris WRC, wygrał sześć oesów - najwięcej ze wszystkich - i uplasował się tuż za podium, na czwartym miejscu.

Z kolei Rajd Polski okazał się dla niego pechowy - odpadł po uszkodzeniu zawieszenia.

Triumf

Na swej rodzinnej ziemi Lappi pokazał, co naprawdę potrafi. Wygrał w zaledwie czwartym starcie samochodem WRC. Po drodze uzyskał najlepszy czas na dziewięciu odcinkach specjalnych.

„Zwykle nie daję się ponieść emocjom, ale to jest coś niesamowitego”.
- mówił na mecie. „Nigdy nie sądziłem, że uda mi się uzyskać taki wynik”.
WRC: Nazywa się Lappi. Esapekka LappiWRC: Nazywa się Lappi. Esapekka Lappi
Szef zespołu Tommi Mäkinen był innego zdania: „Przed rajdem byłem przekonany, że Esapekka jest w stanie to zrobić. Wiedziałem że potrafi się skoncentrować i dać z siebie wszystko”.

Latvala określił go jednym słowem: „huragan".
WRC: Nazywa się Lappi. Esapekka LappiWRC: Nazywa się Lappi. Esapekka Lappi

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
NFS: Heat - pierwszy zwiastun


źródło: informacja prasowa

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

WRC: Nazywa się Lappi. Esapekka Lappi

WRC: Nazywa się Lappi. Esapekka Lappi
Sadev 2017-08-08 10:08
W tym roku urodziło się dwóch pełnowartościowych kierowców, Lappi i Suninen, statystycznie są lepsi na tym poziomie kariery i niż Ogier i Loeb, mega sezon.