Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Evans pierwszym liderem Rajdu Polski
Rajd Polski

WRC: Evans pierwszym liderem Rajdu Polski

2017-06-29 - .      Tagi: Rajd Polski, WRC, Ford Fiesta, Evans, Wyniki
Elfyn Evans wygrał na torze w Mikołajkach pierwszy odcinek specjalny Rajdu Polski, ósmej tegorocznej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata.
Relacja z odcinka testowego rajdu

Kierowca Forda Fiesty WRC zaopatrzonego w opony DMACK jadąc na 2,5-kilometrowej próbie w parze z Danim Sordo pokonał zawodnika Hyundaia o 1,8 sekundy, a najbliższego rywala o 0,8 sekundy. Był nim inny reprezentant południowokoreańskiego koncernu Thierry Neuville, który wcześniej okazał się najszybszy na odcinku testowym. Oesowe podium skompletował obrońca mistrzowskiego tytułu i lider punktacji Sebastien Ogier (M-Sport). Francuz jadąc w parze z Neuville'em, przegrał z nim o 0,1 sekundy.

Na czwartej pozycji uplasował się najszybszy z kierowców Toyoty - Jari-Matti Latvala. Piątą zajął zespołowy kolega Ogiera i triumfator poprzedniego rajdu Ott Tanak.
Rajd PolskiRajd Polski
Na szóstym miejscu sklasyfikowano ex aequo trzech kierowców - Haydena Paddona (Hyundai), Esapekkę Lappiego (Toyota) oraz najszybszego z zawodników Citroena, Stephane Lefebvre'a.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Andreas Mikkelsen (Citroen) oraz wspomniany na początku Sordo.

Juho Hanninen (Toyota) wylądował dopiero w czwartej dziesiątce, ponieważ dostał 10-sekundową karę za falstart. Tymczasem Lappi niepokoił się o swój silnik.
Debiutujący w WRC kolejny Fin Teem Suninen uzyskał 13. czas.

Z Polaków najszybciej pojechali Łukasz Pieniążek (Peugeot 208 T16) i Wojciech Chuchała (Ford Fiesta R5). Zajęli ex aequo 7. pozycję w WRC 2 oraz 22. ogólnie. Hubert Ptaszek (Skoda Fabia R5) był 10. w WRC 2, a Jarosław Kołtun (Ford Fiesta R5) 13. na 15 zawodników.

Natomiast Jakub Brzeziński wywalczył 4. lokatę w WRC 3.

Burze i porywisty start zmusiły do odwołania ceremonii startu w Mikołajkach, ale na oesie warunki były lepsze. Nawierzchnia przeschła.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2017 - Rajd Polski - klasyfikacja generalna po 1 z 23 odcinków specjalnych (TOP 10)