Rajdy  »  Rajdy Terenowe: Przygoński drugi w Katarze, triumf Sonika
Rajd Kataru

Rajdy Terenowe: Przygoński drugi w Katarze, triumf Sonika

Kuba Przygoński zdobył swoje pierwsze podium w Pucharze Świata FIA w rajdach terenowych, niespodziewanie zajmując 2. miejsce podczas rozegranego w tym tygodniu Rajdu Kataru.

Czwarta runda sezonu 2017 składała się z niespełna 5-kilometrowego prologu oraz czterech odcinków specjalnych o łącznej długości blisko 1400 km.

Przygoński prowadzący Mini All4 Racing z Belgiem Tomem Colsoulem na fotelu pilota, wygrał dwa etapy trudnego rajdu i w klasyfikacji końcowej ustąpił jedynie startującemu u siebie obrońcy pucharu oraz dwukrotnemu zwycięzcy Rajdu Dakar - Nasserowi al-Attiyahowi (Toyota Hilux). Kto wie, Polak może świętowałby może nawet triumf, gdyby nie dwa kapcie wczoraj. Al-Attiyah wyprzedził reprezentanta ORLEN Team tylko o 7 minut i 2 sekundy.

Drugi kierowca znad Wisły - były lider tabeli łącznej sezonu Aron Domżała (Toyota Hilux) - zajął 9. lokatę, ze stratą 2 godzin, 23 minut i 9 sekund do al-Attiyaha. W punktacji Domżała spadł z 4. na 5. miejsce, zaś Przygoński, który nie uczestniczył w trzech pierwszych eliminacjach, plasuje się bezpośrednio za nim. Prowadzi wciąż Khalid al-Qassimi. Przed Polakami klasyfikowani są jeszcze al-Attiyah, Mohamed Abu-Issa oraz Martin Prokop.

Wyniki Qatar Cross Country Rally 2017 (Samochody, TOP 10):
1. Nasser al-Attiyah / Matthieu Baumel (Toyota Hilux) 13h 48m 9s
2. Kuba Przygoński / Tom Colsoul (Mini All4 Racing) +7m 2s
3. Leeroy Poulter / Dirk von Zitzewitz (Toyota Hilux) +7m 30s
4. Khalid al-Qassimi / Khalid al-Kendi (Peugeot 3008 DKR) +14m 32s
5. Mohamed Abu-Issa / Xavier Panseri (Mini All4 Racing) +14m 44s
6. Erik van Loon / Wouter Rosegaar (Toyota Hilux) +1h 12m 40s
7. Martin Prokop / Jan Tomanek (Ford F-150 Evo) +2h 1m 30s
8. Jurgen Schroder / Maximilian Schröder (Nissan Navara) +2h 15m 58s
9. Aron Domżała / Szymon Gospodarczyk (Toyota Hilux) +2h 23m 9s
10. Mohammed al-Mannai / Kamal Khoder (Chevrolet Buggy) +3h 33m 57s
Puchar Świata FIA w rajdach terenowych - sezon 2017 - klasyfikacja generalna (TOP 3 + Polacy):
1. Khalid al-Qassimi / Khalid al-Kendi 105 pkt.
2. Nasser al-Attiyah / Matthieu Baumel 90 pkt.
3. Mohamed Abu-Issa / Xavier Panseri 68 pkt.

5. Aron Domżała / Szymon Gospodarczyk 45 pkt.
6. Kuba Przygoński / Tom Colsoul 42 pkt.


Motocykle

W stawce motocyklistów również mieliśmy dwóch reprezentantów - Adama Tomiczka i Macieja Giemzę (obaj KTM 450).

Tomiczek jak w zorganizowanym na początku kwietnia Abu Dhabi Desert Challenge zajął 9. miejsce, Giemza mimo groźnie wyglądającego upadku na kamieniach zameldował się na 10. pozycji. Jednocześnie znowu byli najlepsi wśród juniorów.Drugą rundę motocyklowych Mistrzostw Świata FIM tak jak pierwszą zwyciężył tegoroczny triumfator Dakaru - Sam Sunderland (także KTM 450). Najszybszy w Katarze również ubiegłego roku Brytyjczyk wyprzedził Tomiczka o przeszło cztery i pół godziny, a Giemzę o nieco ponad pięć i pół godziny.W klasyfikacji generalnej sezonu Tomiczek jest ósmy, zaś Giemza dziesiąty.

Quady

W stawce quadowców startował jeden Polak - Rafał Sonik - i wygrał. To jego czwarte zwycięstwo w Katarze, dzięki któremu objął prowadzenie w punktacji.

Triumfator Dakaru z 2015 roku oraz obrońca quadowego Pucharu Świata przesiadł się na Qatar Cross Country Rally z Hondy na Yamahę Raptor. Wczoraj urwał w niej wahacz, ale jeszcze zdołał wygrać tamten etap i umocnić się na pozycji lidera rajdu. W tarapaty wpadali bowiem również rywale naszego rodaka.Łącznie z drugim w wynikach Alexisem Hernandezem. Peruwiańczyk, który przegrał z Sonikiem o niespełna 44 minuty, dostał 40-minutową karę za ominięcie dwóch punktów orientacyjnych, a do tego w piątek tuż przed metą również miał awarię quada - i wypadek.

Sonik rywalizował z sześcioma zawodnikami. W rajdzie zabrakło jego partnera Kamila Wiśniewskiego, który nie zdążył się wykurować po odniesieniu kontuzji barku i nadgarstka w Abu Dhabi Desert Challenge.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
Skoda Superb - teaser nowych wersji


Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Rajdy Terenowe: Przygoński drugi w Katarze, triumf Sonika