Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  Rajd Szwecji: Latvala pierwszym liderem
Rajd Szwecji: Latvala pierwszym liderem

2017-02-10 - G. Filiks     Tagi: Toyota, Kołtun, Latvala, WRC, Rajd Szwecji
Jari-Matti Latvala wygrał pierwszy odcinek specjalny Rajdu Szwecji.

Fin w ten sposób nie tylko został liderem drugiej rundy sezonu 2017 Rajdowych Mistrzostw Świata, ale też dał pierwsze oesowe zwycięstwo Toyocie Yaris w WRC.

Pierwszą próbę Rajdu Szwecji tradycyjnie stanowił rozegrany czwartkowego wieczoru superoes w Karlstad o długości 1,9 kilometra. Kierowcy startowali parami na torze wyścigów konnych. Latvala pokonał w parze o 0,9 sekundy mistrza świata, zwycięzcę styczniowego Rajdu Monte Carlo i byłego partnera zespołowego w Volkswagenie - Sebastiena Ogiera.

Najbliższym rywalem kierowcy Toyoty okazał się nie gwiazdor M-Sportu, a Thierry Neuville. Strata reprezentanta Hyundaia wyniosła 0,6 sekundy. Trzecie miejsce zajął kolejny kierowca południowokoreańskiego koncernu Dani Sordo. Ogier znalazł się na piątej pozycji. Wyprzedził go jeszcze aktualny kolega zespołowy Ott Tanak, który jechał w parze z Neuville'em.

Drugą połowę czołowej dziesiątki otwiera Mads Ostberg. Norweg debiutujący w rajdówce nowej generacji, wcześniej był najszybszy na odcinku testowym.
Na siódmej lokacie uplasował się lider Citroena - Kris Meeke, wolniejszy od Latvali o równo 2 sekundy.

Ósme miejsce przypadło ex aequo Elfynowi Evansowi i Juho Hanninenowi.

Na dziesiątym sklasyfikowano Ole Christiana Veiby'ego, lidera WRC-2.

Hayden Paddon był dopiero jedenasty, a Craig Breen jak Ostberg debiutujący w nowym samochodzie WRC zajął trzynastą pozycję ex aequo ze Stephane Lefebvre, który przesiadł się do starego Citroena.

Jarosław Kołtun zajął 12. miejsce w WRC-2 na 13 kierowców i 31. ogólnie. Pojechał swoim Fordem Fiestą R5 gorzej niż Veiby o 8 sekund.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2017 - Rajd Szwecji - klasyfikacja generalna po 1 z 18 odcinków specjalnych (TOP 10 + Kołtun)