Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Aktualności  »  Rajd Lotos - oficjalne wyniki: wygrał Gabryś, Polska odparła atak
Zwycięska załoga Zbigniew Gabryś i Artur Natkaniec

Rajd Lotos - oficjalne wyniki: wygrał Gabryś, Polska odparła atak

2007-07-29 - Ł. Lach     Tagi: Gabryś, Wyniki, Rajd Lotos
Zbigniew Gabryś i Artur Natkaniec w Mitsubishi Lancer Evo IX wygrali piątą rundę RSMP - 3. Rajd Lotos Baltic Cup. Na swoje drugie zwycięstwo w Mistrzostwach Polski Gabryś musiał czekać aż 658 dni, bo tyle czasu minęło od Rajdu Wawelskiego 2005. Michał Bębenek był minimalnie szybszy na ostatniej pętli, zdołał odrobić 1,9 sekundy i zajął drugie miejsce ze stratą 6,3s do zwycięzcy. Przed ostatnimi dwoma oesami Gabryś i Bębenek mieli odpowiednio 41 oraz 33 sekundy przewagi nad Bouffierem. Nawet ich najwięksi konkurenci trzymali kciuki, aby Polacy odparli ataki Francuskiego zawodnika. Na OS10 i 11 Bouffier odrobił 16 oraz 10 sekund, ale okazało się to niewystarczające, aby przegonić Bębenka.

Reprezentant Peugeot Sport Polska - Bryan Bouffier w Peugeocie 207 S2000 zajął trzecie miejsce. Po tym jak stracił 2 minuty z powodu ukręcenia półosi oraz otrzymał 30s kary, rzucił się do szaleńczego pościgu. Z przewagą sięgającą nawet do 36 sekund Francuz wygrał wszystkie pozostałe odcinki w rajdzie (za co otrzyma dodatkowy punkt) i odrobił siedemnaście pozycji. Do sensacyjnego zwycięstwa zabrakło... 10,8 sekundy.
W charakterystycznym dla siebie stylu w końcówce rajdu szybko jechał Sebastian Frycz. Zajął czwarte miejsce z bezpieczną przewagą 15 sekund nad liderem RSMP - Tomaszem Kucharem.
Uwaga zmiana po ogłoszeniu oficjalnych wyników!
Decyzją ZSS załoga nr.12 Stefan Karnabal/ Michał Kuśnierz
otrzymała 4 minuty kary za przejazd trasy niezgodny z książką
drogową (ścięcie zakrętu). Spadli z 6 na 14 miejsce.
Wszystkie załogi będące za nimi awansowały o jedną pozycję.
W końcówce Kajetan Kajetanowicz atakował siódme miejsce Pawła Dytko, zabrakło 5 sekund, ale zawodnik z Ustronia przełamał w końcu złą passę i dotarł do mety. Zajmowane ex eaquo 9 miejsce przez Macieja Oleksowicza i Marcina Turskiego na swoją korzyść rozstrzygnął Oleksowicz (w sumie o 1,9s szybszy na dwóch ostatnich oesach).

Michał Sołowow rozpoczął dzień z trzeciej pozycji, jednak po problemach z półosią skończył rajd jako jedenasty.

- Piękny rajd. Bardzo kompaktowy, wszystko blisko - odcinki w pobliżu strefy serwisowej, odcinki blisko siebie. Ciekawe odcinki. Jest na nich wszystko: partie wolne, szybkie, hopy, przejazdy przez szczyty i po płaskim terenie. Co do naszego występu, to nie ma o czym gadać. Zepsuło się przeniesienie napędu, do tego urwała się półoś. Nie było napędu, w konsekwencji miejsce jest takie, a nie inne - stwierdził Michał Sołowow.

Pytany o to, jak Fiat Grande Punto S 2000 sprawił by się w warunkach szutrowych, Michał odpowiedział: - Nie wiem. W S2000 setup na szuter to nie tylko amortyzator, ale i wszystkie półosie, dyferencjały. To naprawdę poważna zmiana. Nigdy nie jeździłem Punto na szutrze. Wydawało mi się, że Mitsubishi będzie lepsze. Być może na kolejnym rajdzie na luźnej nawierzchni trzeba będzie przetestować Fiata. Zobaczymy - dodał kierowca Cersanit Rally Team.

Aktualny mistrz Polski - Leszek Kuzaj musiał korzystać z SupeRally po tym jak na OS7 skrzywił drążek kierowniczy. Za nieukończony odcinek otrzymał dodatkowe 5 minut i zajął 14 miejsce.
3. Rajd Lotos Baltic Cup - oficjalne wyniki końcowe (po OS11)