Rajdy  »  Mistrzostwa Europy  »  Aktualności  »  Rajd Estonii: Kajto drugi, ale obejmuje prowadzenie w ERC!
Rajd Estonii 2015

Rajd Estonii: Kajto drugi, ale obejmuje prowadzenie w ERC!

2015-07-20 - P. Krupka     Tagi: Rajd Estonii, ERC
Aleksiej Łukjaniuk mimo poważnego błędu na ostatnim oesie Rajdu Estonii dowiózł do mety zwycięstwo. Drugą pozycję zajął Kajetan Kajetanowicz - polski kierowca może mówić o dużym szczęściu, ponieważ po raz kolejny awarii uległ Peugeot Craiga Breena. Irlandczyk tym samym zdobył jedynie punkty na pierwszy etap i stracił prowadzenie w klasyfikacji sezonu ERC. W czołowej dziesiące znalazł się jeszcze Jarosław Kołtun. Kajto niemal przez cały rajd starał się trzymać blisko Łukjaniuka, ale kierowca z Rosji, jadący N-Grupowym Lancerem Evo X do perfekcji wykorzystał specyfikę samochodu na supeszybkich oesach. Samochody R5, dysponujące mniejszą szybkością maksymalną, nie dawały rady. Na trzecim miejscu jazdę zakończył Rainer Aus.
Rajd Estonii 2015Rajd Estonii 2015
Druga pozycja Kajetanowicza i punkty za poszczególne etapy pozwoliły polskiemu kierowcy powrócić na fotel lidera mistrzostw Europy. Breen o tej i poprzedniej rundzie będzie chciał szybko zapomnieć - pechowo oddał zwycięstwo w Rajdzie Ypres, a teraz jechał po czwarte miejsce.

Dobrze spisał się Dominykas Butvilas w Subaru Imprezie. Pilotowany przez Przemysława Mazura litewski kierowca zajął siódme miejsce, jedno przed Jarosławem Kołtunem.
Wszystko jest już jasne w mocno w tym roku obsadzonej kategorii ERC Junior. Młodzieżowym mistrzem został Emil Bergkvist, na jedną rundę przed końcem. Rajd Estonii wygrał Ralfs Sirmacis, dziesiąty na mecie w generalce.

Kajto zebrał w Estonii w sumie 30 punktów, przy zaledwie 4 oczkach dla Craiga Breena. Po Rajdzie Estonii prowadzący Polak ma 133 punkty, a Irlandczyk 128. Łukjaniuk po perfekcyjnym Rajdzie Estonii również nie traci szans na mistrzostwo - ma jednak tylko 82 punkty.
ERC, Rajd Estonii 2015: klas. końcowa (czołowa 10.)