Rajdy  »  Rajd Dakar - 1. etap: Al-Attiyah najszybszy, Loeb stracił hamulce
Rajd Dakar

Rajd Dakar - 1. etap: Al-Attiyah najszybszy, Loeb stracił hamulce

Nasser Al-Attiyah wygrał prolog Rajdu Dakar. Nie błysnęli za to kierowcy Peugeota. Odległe miejsce zajął zwłaszcza Sebastien Loeb.

Wczoraj zawodnicy przejechali ze stolicy Peru - Limy do Pisco. Mieli do pokonania 272 kilometry, ale odcinek specjalny liczył tylko 31 km.

Al-Attiyah - dwukrotny triumfator Dakaru i trzykrotny zdobywca Pucharu Świata w rajdach terenowych - zwyciężył z 25-sekundową przewagą. Druga pozycja przypadła kolejnemu kierowcy w Toyocie Hilux - Bernhardowi ten Brinke. Etapowe podium uzupełnił jadący w swoim kraju Nicolas Fuchs, kierowca Borgwarda BX7. Najszybszy z kierowców Mini okazał się dakarowy debiutant Bryce Menzies. Amerykanin za sterami nowego buggy zajął 4. miejsce.

Kuba Przygoński dosiadający Mini z napędem 4x4 uplasował się na 9. lokacie, ze stratą 1 minuty i 45 sekund do Al-Attiyaha.

„Prolog nie był wcale taki łatwy, było kilka niebezpiecznych miejsc". - opowiada Polak. „Jechało się po pustyni z wydmami. Trzeba było czasem za dużo hamować. Jesteśmy zadowoleni, mimo że mieliśmy błąd nawigacyjny. Trasa była mocno skomplikowana, gubiliśmy się trochę między kibicami, bo przyszło ich mnóstwo. Nasz samochód spisywał się bardzo dobrze, więc mechanicy nie mają za dużo do roboty". „Dziewiąta pozycja to dobre miejsce przed niedzielnym odcinkiem. Lepiej jechać z tyłu, by kierować się śladami. Pora na prawdziwy odcinek, musimy być bardzo skoncentrowani". - dodaje.

W czołowej dziesiątce nie znalazł się żaden reprezentant Peugeota. Sklasyfikowany najwyżej z zawodników faworyta rajdu zwycięzca z dwóch ostatnich lat Stephane Peterhansel jest jedenasty ze stratą 2 minut i 15 sekund. Cyril Despres okupuje 15. lokatę, a Carlos Sainz 16.
Tymczasem Loeb zajął dopiero 29. pozycję, tracąc do Al-Attiyaha 5 minut i 37 sekund. Byłemu 9-krotnemu mistrzowi świata WRC po trzech kilometrach zepsuły się hamulce. Na mecie Francuz się cieszył, że do awarii doszło na tak krótkim etapie.Pecha miał również polski pilot Sebastian Rozwadowski, jadący z Litwinem Benediktasem Vanagasem w prywatnej Toyocie. Ich auto wysiadło 2 km przed końcem etapu. Trzeba było je holować. Załoga dostała godzinną karę i zajmuje jedno z ostatnich miejsc.

Z kolei Maciej Marton pilotujący Holendra Petera van Merksteijna (także Toyota Hilux) plasuje się na 20. pozycji.

Rajd Dakar 2018 - klasyfikacja generalna kierowców samochodów po 1. etapie (TOP 10)

UTV

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem po pierwszym etapie jest ten, który wskoczył na listę startową rajdu w ostatniej chwili - Szymon Gospodarczyk. Pilot Francuza Claude'a Fourniera w Polarisie może cieszyć się 3. miejscem w UTV.W tej kategorii prowadzi Peruwiańczyk Anibal Aliaga. Najszybsza na etapie była Camelia Liparoti, ale faworytka otrzymała 5-minutową karę.

Motocykle

Wśród motocyklistów wygrał zwycięzca całego rajdu z ubiegłego roku Sam Sunderland. Brytyjczyk dosiadający KTM wyprzedził o 33 sekundy Adriena van Beverena z Yamahy.Najszybszy z Polaków był Kuba Piątek, lecz dostał 20-minutową karę za ominięcie punktu nawigacyjnego i jest na początku drugiej setki.

Na 52. miejscu widnieje Paweł Stasiaczek. Na 68. plasuje się Maciej Berdysz, a na 71. debiutant Maciej Giemza, kolega Przygońskiego z Orlen Teamu.Quady

Na quadach wygrał Ignacio Casale. Chilijczyk wyprzedził o minutę najbliższego rywala - ostatniego triumfatora rajdu, Rosjanina Siergieja Kariakina.

Na 5. miejscu wylądował Rafał Sonik, wolniejszy od Casale o 4 minuty i 1 sekundę. Zwycięzca Dakaru z 2015 roku był siódmy, ale skorzystał na karach dla dwóch konkurentów.Niestety jednym z nich był Kamil Wiśniewski. Drugi Polak w stawce uzyskał czwarty czas, lecz po ominięciu "waypointa" jest dopiero 35. i traci ponad 20 minut do lidera.

Ciężarówki

W kategorii ciężarówek najszybszy okazał się Ales Loprais. Kierowca Tatry prowadzi z przewagą 22 sekund nad Martinem van den Brinkiem (Renault).Polski mechanik pokładowy Michał Wrzos, którego wiezie Belg Dave Ingels (MAN), plasuje się na 22. pozycji.

Dzisiaj odbędzie się etap wokół Pisco o długości 267 kilometrów.