Rajdy  »  Rajdowy Puchar Polski  »  Aktualności  »  Rajd Barbórka Cieszyńska: Szebla wygrał, Sopoliński mistrzem PPZM
Rajd Barbórka Cieszyńska: Szebla wygrał, Sopoliński mistrzem PPZM

2008-11-22 - Ł. Lach     Tagi: Barbórka
Rafal Szebla i Michał Grudziński, załoga niepozornego Peugeot 106, wygrali 35. Rajd Cieszyńska Barbórka. Jedenasta runda PPZM była zarazem ostatnią. Mistrzem cyklu zostali Piotr Sopoliński i Tomasz Borko (Opel Astra II), drudzy na mecie w Cieszynie.

Zgodnie z prognozami Śląsk Cieszyński oraz resztę Polski, tuż przed rajdem nawiedziły intensywne opady śniegu. Warunki zaskoczyły faworyta w klasie "gość", Leszka Kuzaja, który tłumacząc się z niedostosowaniem Peugeota 207 S2000 zrezygnował z jazdy. Podobnie postąpił Damian Gielata.

Śnieg i łaty lodu były przyczyną zarządzenia wolnych przejazdów na dwóch pierwszych odcinkach. Tłumaczenie organizatora byłoby do zaakceptowania, gdyby nie to, że na ostatniej warunki były jeszcze trudniejsze (mróz całkowicie skuł trasę lodem), a mimo to zawodnicy ścigali się dalej. Odwołano także OS6 i OS9, ale tym razem ze względu na konieczność zabezpieczenia znalezionych w trakcie rajdu pocisków-niewypałów.

W ekstremalnie trudnych warunkach kluczowe okazały się umiejętności jazdy na śliskiej nawierzchni, a moc samochodu zeszła na dalszy plan, co potwierdził zwycięzca rajdu, Rafał Szebla, a także Kamil Suma i Krzysztof Cieślar, kierowcy dwóch Fiatów Cinquecento obecnych w dziesiątce.
Piotr Jędrusiński, dotychczasowy lider PPZM zwiedzał pobocza i w wyniku poniesionych strat ukończy rajd na odległym miejscu, a mistrzem został Sopoliński. Na trzecim miejscu w końcowej punktacji znalazł się Paweł Danys, który zniechęcony atmosferą w polskich rajdach odpuścił finał sezonu.

Czwarty na koniec sezonu jest Paweł Hankiewicz, który w Cieszynie poległ z powodu awarii Peugeota 206 RC. Podobny samochód zawiódł Jarosława Szeję, który nie poprawił piątej lokaty w punktacji.

W klasie „gość” Rajd Cieszyńska Barbórka wygrał wicemistrz Polski, Kajetan Kajetanowicz, pilotowanym tym razem nie przez Wiślaka, a żonę, Olę. Z pokaźną stratą niemal 2,5 min. jako drugi na metę wjechał Piotr Maciejewski w Mitsubishi Lancerze starszym o dwie ewolucje niż samochody reszty obsady na podium. Trzeci był Zbigniew Cieślar.
35. Rajd Cieszyńska Barbórka - Nieoficjalne wyniki końcowe (po OS 9)