Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Neuville wygrywa Rajd Francji
Rajd Francji

WRC: Neuville wygrywa Rajd Francji

2017-04-09 - G. Filiks     Tagi: Hyundai, Rajd Korsyki, WRC, Rajd Francji, Neuville, Wyniki
Thierry Neuville wygrał Rajd Francji (Korsyki), czwartą tegoroczną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata.

W każdej z dotychczas rozegranych eliminacji zwyciężał inny samochód WRC nowej generacji i triumf na koncie mają już wszystkie - Citroen C3 WRC, Hyundai i20 Coupe WRC, Ford Fiesta WRC oraz Toyota Yaris WRC. Przez sześć z dziesięciu odcinków specjalnych Rajdu Francji prowadził zwycięzca poprzedniej rundy - Kris Meeke, ale asa Citroena wyeliminował w sobotę problem z silnikiem.

W tym samym momencie Neuville wyprzedził Sebastiena Ogiera i to on zamiast jadącego u siebie obrońcy mistrzowskiego tytułu oraz lidera klasyfikacji generalnej sezonu został nowym liderem rajdu. Wydawało się, że Belg i Francuz stoczą zacięty pojedynek o zwycięstwo, lecz Ogier stracił 36,7 sekundy na ostatnim wczorajszym oesie, zmagając się z wieloma usterkami swojej Fiesty.

W niedzielę gwiazdor zespołu M-Sport miał kolejne kłopoty z autem i Neuville powiększył przewagę nad nim do 54,7 sekundy.
Przypomnijmy, że kierowca Hyundaia jechał po zwycięstwo także w Monte Carlo i w Szwecji, lecz podczas obu tych rajdów zaprzepaścił potencjalny triumf wypadkiem.

Rajd Francji został dziś zwieńczony dwiema próbami - najdłuższą, liczącą 53,78 kilometra, a także Power Stage o długości 10,42 km.

Na pierwszej z wymienionych najszybszy był Neuville. Dzięki temu zakończył rywalizację z czterema oesowymi zwycięstwami. Trzy odcinki padły łupem Meeke'a, dwa Ogiera, a jeden Jari-Matti Latvali.Latvala drugi raz w sezonie wygrał Power Stage, ale i tak jego strata do Ogiera w tabeli łącznej sezonu wzrosła z 8 do 13 punktów. Neuville awansował na 3. miejsce, lecz jest jeszcze 34 oczka w tyle za liderem.

Ogier na pierwszym dzisiejszym odcinku stracił drugie miejsce w rajdzie na rzecz Daniego Sordo, ale zdołał wrócić przed zespołowego partnera Neuville'a podczas Power Stage. Hiszpan ostatecznie przegrał o 1,3 sekundy.Ogier zakończył finałowy oes z drugim czasem. Trzy punkty zdobył teamowy kolega Meeke'a - Craig Breen, dwa Sordo, a jeden Neuville.

Power Stage rozstrzygnęło walkę nie tylko o drugie miejsce w rajdzie, ale i o czwarte. Przejął je Latvala. Zwyciężając punktowaną próbę wyprzedził Breena. Irlandczyk, który wczoraj w pewnym momencie musiał przemierzać kręte drogi Korsyki bez pomocy pilota (zepsuł mu się interkom), poległ z Finem o... 0,1 sekundy.W czołowej dziesiątce rajdu znalazł się jeszcze tylko jeden kierowca startujący nowym autem WRC - trzeci reprezentant Hyundaia, Hayden Paddon.

Pozostałe cztery miejsca zajęli zawodnicy jeżdżący samochodami klasy R5. Kategorię WRC-2 jak w Monte Carlo wygrał Andreas Mikkelsen. Norweg, który w poprzednich latach rywalizował w czołówce WRC, zdystansował na ponad minutę Teemu Suninena.Do TOP 10 weszli jeszcze kolejni obok Ogiera kierowcy występujący przed własnymi kibicami - Stephane Sarrazin i Yohan Rossel.

Sarrazin, który obecnie na co dzień ściga się prototypem LMP1 w Długodystansowych Mistrzostwach Świata (WEC) i próbuje sił w elektrycznej Formule E, na Korsyce zadebiutował w barwach własnego zespołu.

Oprócz Meeke'a, nie zapunktowali jeszcze m. in. Ott Tanak, Elfyn Evans, Stephane Lefebvre oraz Juho Hanninen. Wszyscy czterej mieli wypadki.

Niestety przydarzył się on również Łukaszowi Pieniążkowi. Drugi Polak w Rajdzie Jakub Brzeziński jak Meeke został pogrążony przez awarię. Gdyby nie ona, popularny "Colin" walczyłby o zwycięstwo w WRC-3, bo po powrocie w systemie Rally2 wygrał swoim Citroenem DS3 R3T pięć z sześciu oesów.

Pieniążek po nieukończeniu piątku zajął 10. miejsce w WRC-2, czyli ostatnie. Brzeziński został sklasyfikowany w WRC-3 na tej samej pozycji, ale on pokonał jednego rywala.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2017 - Rajd Francji (Korsyki) - klasyfikacja końcowa po 10 odcinkach specjalnych (TOP 10 + Polacy)

Kierowca
(Pilot)
Samochód
Strata
1.Thierry Neuville
(Nicolas Gilsoul)
Hyundai i20 Coupe WRC3h 22m 53,4s
2. Sebastien Ogier
(Julien Ingrassia)
Ford Fiesta WRC
+54,7s
3.
Dani Sordo
(Marc Marti)
Hyundai i20 Coupe WRC+56,0s
4. Jari-Matti Latvala
(Miikka Anttila)
Toyota Yaris WRC+1m 09,6s
5.Craig Breen
(Scott Martin)
Citroen C3 WRC
+1m 09,7s
6.
Hayden Paddon
(John Kennard)
Hyundai i20 Coupe WRC+2m 16,3s
7.Andreas Mikkelsen
(Anders Jaeger)
Skoda Fabia R5+8m 10,7s
8.Teemu Suninen
(Mikko Markkula)
Ford Fiesta R5
+9m 17,0s
9.Stephane Sarrazin
(Jacques-Julien Renucci)
Skoda Fabia R5+9m 23,6s
10.
Yohan Rossel
(Benoit Fulcrand)
Citroen DS3 R5+12m 57,1s

36.
Łukasz Pieniążek
(Przemysław Mazur)

Peugeot 208 T16
+46m 27,0s
46.Jakub Brzeziński
(Szymon Marciniak)

Citroen DS3 R3T
+1h 02m 50,3s
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2017 - klasyfikacja kierowców po 4 z 13 eliminacji (TOP 10)

KierowcaSamochód
Pkt.
1. Sebastien Ogier
Ford Fiesta WRC
88
2. Jari-Matti Latvala
Toyota Yaris WRC
75
3.
Thierry Neuville
Hyundai i20 Coupe WRC
54
4.Ott Tanak
Ford Fiesta WRC
48
5.Dani Sordo
Hyundai i20 Coupe WRC
47
6.
Craig Breen
Citroen C3 WRC
Citroen DS3 WRC
33
7.Kris Meeke
Citroen C3 WRC
27
8.Hayden Paddon
Hyundai i20 Coupe WRC
25
9.Elfyn Evans
Ford Fiesta WRC
20
10.Andreas Mikkelsen
Skoda Fabia R5
12
Kolejny rajd za trzy tygodnie w Argentynie.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
1

Komentarze do:

WRC: Neuville wygrywa Rajd Francji

WRC: Neuville wygrywa Rajd Francji
xsawierr 2017-04-09 19:19
Fajnie robi się w WRC zwyciężają różne auta i różni kierowcy. Nie ma seryjnych zwycięstw,ale Ogier bez topowego auta konsekwentnie i systematycznie wyrwie kolejny tytuł,który będzie miał większą wartość.