Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Meeke o krok od wygranej w Meksyku
Rajd Meksyku

WRC: Meeke o krok od wygranej w Meksyku

2017-03-12 - G. Filiks     Tagi: Citroen C3, Citroen, Rajd Meksyku, WRC, Meeke
Kris Meeke jest bardzo blisko wywalczenia pierwszego zwycięstwa nowym Citroenem C3 WRC w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Irlandczyk prowadzi w Rajdzie Meksyku z półminutową przewagą nad dwa odcinki specjalne przed końcem zmagań.

Wczoraj kierowcy mieli do pokonania dziewięć oesów o łącznej długości 157,57 kilometra. Dwukrotnie przejechali trzy dłuższe próby, następnie zaliczyli trzy krótkie superoesy. Po piątkowych problemach niemal wszystkich zawodników z przegrzewającymi się samochodami, w sobotę już udało się zapanować nad temperaturami silników, czy dyferencjałów.

Meeke zaczynający dzień z przewagą 20,9 sekundy nad najgroźniejszym rywalem Sebastienem Ogierem, zakończył go dokładnie 30,9 sekundy przed obrońcą mistrzowskiego tytułu.

Ogier wygrał dwie próby, lecz stracił właśnie około 10 sekund, gdy obrócił się na nawrocie pod koniec OS13. Odcinek ten, liczący blisko 40 kilometrów, padł łupem Meeke'a. Lider rajdu był najlepszy jeszcze podczas OS11 - ex aequo z Thierrym Neuville'em. Poza tym zakończył w czołowej trójce niemal wszystkie dłuższe oesy.

W trakcie popołudniowej pętli Meeke'owi pomogło postawienie na twardsze opony.
Neuville żałował skłonienia się ku miękkiemu ogumieniu w obawie przed deszczem. Kierowca Hyundaia utrzymuje trzecią pozycję, ale mimo przygody Ogiera ma prawie 40 sekund straty do reprezentanta M-Sportu. Niemniej jednocześnie wyprzedza o ponad minutę jego zespołowego partnera Ott Tanaka.Tanak miał kłopoty z ustawieniami swojego Forda Fiesty, ale wygrał wczoraj OS14 i zyskał jedną pozycję, przeskakując chorego oraz wymiotującego na koniec OS11 Juho Hanninena.

Kierowcę Toyoty wyprzedził również Hayden Paddon. Teamowy kolega Neuville'a wskoczył na piątą lokatę z siódmej, choć uderzył w skałę i przebił oponę dwa kilometry przed metą OS11.

Identyczną wpadka przydarzyła się drugiemu zawodnikowi Toyoty i liderowi klasyfikacji generalnej sezonu Jari-Matti Latvali. Finowi dodatkowo szwankowały hamulce, ale on także zyskał dwa miejsca i jest 6.Latvala był kolejnym, który znalazł się przed Hanninenem, aczkolwiek ma zaledwie 0,3 sekundy przewagi nad partnerem z zespołu.

Na ósme miejsce wyszedł Dani Sordo, mimo, że po piątkowych perypetiach zajmował dopiero piętnastą lokatę. Ostatniemu z kierowców Hyundaia cofnięto 10-minutową karę za niezaliczenie OS7 oraz OS8. Zamiast niej Hiszpanowi zapisano łączną stratę 4 minut i 20,6 sekundy na wymienionych próbach.Sordo został pogrążony przedwczoraj przerywaniem silnika, które dotknęło wszystkie Hyundaie. Jak się okazało, przyczyną było zapchanie filtrów paliwowych.

Wczoraj naprawionym autem Sordo brylował podczas porannej pętli. Choć stracił kawałek tylnego spojlera i zgłaszał niestabilność wozu, zwyciężył dwa pierwsze oesy, a na trzecim był wolniejszy o mniej niż sekundę od najszybszego Neuville'a.Po południu zeszło mu powietrze z opony na dojazdówce, przez co startował później na zużytej gumie. Na dodatek pokonał OS13 z otwartą klapą bagażnika. Nie zamknął jej śpiesząc się przy zmianie koła.

Na dziewiątą pozycję awansował Elfyn Evans, odrabiający straty po otrzymaniu 5-minutowej kary za wymianę silnika po "shakedownie".  Wczoraj Walijczyk wygrał dwa superoesy. W ciągu całego dnia zyskał cztery miejsca. Ale o przesunięcie się w górę również w niedzielę będzie mu trudno, bo traci do Sordo prawie trzy i pół minuty.

Czołową dziesiątkę zamyka lider WRC-2 - Pontus Tidemand.

Podczas gdy Meeke jest o krok od zwycięstwa w rajdzie, drugi kierowca Citroena - Stephane Lefebvre już się w nim nie liczy. Francuz wypadł z drogi podczas OS10 i nie pojechał dalej. Przed tym incydentem plasował się na 6. lokacie.W trakcie tego samego odcinka dachował Lorenzo Bertelli, ale debiutujący w samochodzie WRC nowej generacji Włoch już i tak nie miał szans na dobry wynik po postoju na trasie w piątek.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2017 - Rajd Meksyku - klasyfikacja generalna po 16 z 18 odcinków specjalnych (TOP 10)

Kierowca
(Pilot)
SamochódCzas
1. Kris Meeke
(Paul Nagle)
Citroen C3 WRC
2h 47m 33,3s
2. Sebastien Ogier
(Julien Ingrassia)
Ford Fiesta WRC
+30,9s
3.
Thierry Neuville
(Nicolas Gilsoul)
Hyundai i20 Coupe WRC
+1m 10,5s
4. Ott Tanak
(Martin Jarveoja)
Ford Fiesta WRC
+2m 12,6s
5.Hayden Paddon
(John Kennard)
Hyundai i20 Coupe WRC
+3m 25,5s
6.
Jari-Matti Latvala
(Miikka Anttila)
Toyota Yaris WRC
+4m 32,6s
7.Juho Hanninen
(Kaj Lindstrom)
Toyota Yaris WRC
+4m 32,9s
8.Dani Sordo
(Marc Marti)
Hyundai i20 Coupe WRC
+5m 16,1s
9.Elfyn Evans
(Daniel Barritt)
Ford Fiesta WRC
+8m 41,9s
10.Pontus Tidemand
(Jonas Andersson)
Skoda Fabia R5
+9m 26,4s
Do końca rajdu zostało 54,9 kilometra.Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

WRC: Meeke o krok od wygranej w Meksyku