Rajdy  »  Rajd Polski: Łukjaniuk wygrał pierwszy oes, Pieniążek najlepszy z Polaków
Rajd Polski: Łukjaniuk wygrał pierwszy oes, Pieniążek najlepszy z Polaków

2018-09-21 - G. Filiks     Tagi: Rajd Polski, RSMP, ERC, Mistrzostwa Polski, Wyniki, Mistrzostwa Europy, Pieniążek, Łukjaniuk
Aleksiej Łukjaniuk wygrał pierwszy odcinek specjalny Rajdu Polski.

Według najnowszych ustaleń Rosjanin ma w kieszeni rajdowe mistrzostwo Europy bez względu na wynik uzyskany w naszym kraju - nawet jeśli nie zdobędzie ani jednego punktu. Nie musi więc jechać asekurancko - i od początku ciśnie. Kierowca Forda Fiesty R5 w piątek najpierw był najszybszy na odcinku kwalifikacyjnym, a następnie zwyciężył również rozpoczynającą właściwą część imprezy 2,5-kilometrową próbę na torze Mikołajki Arena.

Jednak na mecie zamiast radości lider ERC okazał zmartwienie - ciężkim wypadkiem zaprzyjaźnionej załogi Aleksandr Sołowiew / Aleksandra Kryłowa podczas rajdu w Rosji.

Łukjaniuk pokonał o 0,6 sekundy drugiego najszybszego kierowcę. Był nim obchodzący urodziny Węgier Norbert Herczig.

Trzecie miejsce zajął najszybszy z Polaków: Łukasz Pieniążek. Kierowca Skody Fabii R5, gorszy od Łukjaniuka o 0,8 sekundy, został liderem rajdu w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). Czwarta pozycja przypadła Finowi Jariemu Huttunenowi, prowadzącemu Hyundaia i20 R5.

Na piątej sklasyfikowano mistrza Polski z 2016 roku i wicelidera tegorocznej punktacji Grzegorza Grzyba, a także Rosjanina Nikołaja Griazina. Panowie uzyskali identyczny czas.

Siódmy był Niemiec Fabian Kreim.
Główny kandydat do tegorocznego mistrzostwa Polski Jakub Brzeziński wylądował na 8. miejscu. Lider klasyfikacji łącznej sezonu w RSMP, który przesiadł się ze Skody do Forda, ustąpił Łukjaniukowi o 2,1 sekundy.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Łukasz Byśkiniewicz i Mikołaj Marczyk.

Tak więc połowa TOP 10 to polscy kierowcy.
Rajd Polski 2018 (runda Rajdowych Mistrzostw Europy i Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski) - klasyfikacja generalna po 1 z 15 odcinków specjalnych (TOP 10)