Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  Rajd Monte Carlo 2012 - Loeb wygrywa inauguracyjną rundę WRC
Rajd Monte Carlo 2012 - Loeb wygrywa inauguracyjną rundę WRC

Rajd Monte Carlo 2012 - Loeb wygrywa inauguracyjną rundę WRC

2012-01-22 - M. Zabolski     Tagi: Loeb, Rajd Monte Carlo, WRC, Wyniki, Kościuszko
Sebastien Loeb w Citroenie DS3 WRC zwyciężył 80. edycję Rajdu Monte Carlo, rozpoczynającego tegoroczne Rajdowe Mistrzostwa Świata. Ośmiokrotny mistrz globu był najszybszy na 9 z 18 odcinków specjalnych. Szóstą wygraną w klasyku zakończył triumfem na niedzielnej próbie Power Stage i opuszcza Monako z kompletem 28 punktów. - To zawsze wielka chwila tak rozpocząć sezon, szczególnie w Monte Carlo - powiedział Sebastien Loeb. - Mam na trasie wielu kibiców. W końcu wygrałem też Power Stage. Pełna pula w pierwszym rajdzie to niesamowite! To jest Monte Carlo, mój rajd - dodał.

Dani Sordo dowiózł Mini John Cooper Works WRC na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej, finiszując przed Petterem Solbergiem (Ford Fiesta RS WRC). Obaj nie zdobyli punktów na ostatnim oesie Ste Agnes - Col de la Madone. Podium Power Stage uzupełnili Mikko Hirvonen (Citroen) i Jewgienij Nowikow (Ford). - Jestem naprawdę szczęśliwy z ukończenia rajdu i drugiego miejsca dla Mini - podsumował Dani Sordo. - Takie rozpoczęcie sezonu bardzo mnie motywuje. Pierwszym celem w tym sezonie są podia, drugim wygranie rajdu.

- Mieliśmy złe opony na ten odcinek, ale chodziło tylko o to, żeby go przejechać - wyjaśnił Petter Solberg, który stracił do Loeba 13,5 sekundy. - Cieszyłem się każdą chwilą w tym rajdzie.
- Jestem całkiem zadowolony - uznał Mikko Hirvonen po pierwszym starcie w Citroenie DS3 WRC. - Oczywiście, mierzyłem w podium, ale rajd był naprawdę trudny.

- To był dla nas bardzo dobry rajd - ocenił Jewgienij Nowikow. - Jestem wyjątkowo szczęśliwy, że znalazłem się na mecie Rajdu Monte Carlo. To najtrudniejszy rajd w kalendarzu z powodu zmiennej pogody, warunków na trasie.Martin Prokop wykręcił Fiestą WRC piąty czas, dzięki czemu utrzymał 9. pozycję przed Armindo Araujo w Mini. Szósty w generalce, Francois Delecour zaskoczył na Power Stage przesiadką na prawy fotel Forda Fiesty WRC. Auto kierował jego pilot, Dominique Savignoni, który tym samym kończy swoją karierę.- To najlepszy wynik dla mojego przyjaciela Dominique'a, który zalicza ostatni rajd - mówił Francois Delecour. - Jechał bardzo dobrze, ale ja miałem duże trudności z czytaniem notatek!

Ubiegłoroczny zwycięzca Rajdu Monte Carlo, Bryan Bouffier (Peugeot 207 S2000) zakończył imprezę siódmym czasem na oesie. Rundę SWRC zwyciężył Craig Breen (Ford Fiesta S2000). Michał Kościuszko dowiózł Mitsubishi Lancera Evo X do mety i zdobył 25 punktów do klasyfikacji PWRC.- Początek z pewnością nie był zbyt dobry - wspominał Bryan Bouffier. - Popełniłem parę błędów i potem nie było łatwo ryzykować na 100 procent, ale jestem bardzo zadowolony. Rajd był wyjątkowo długi. Uzyskaliśmy kilka dobrych czasów. Nie wiem jeszcze, kiedy znowu wystartujemy.

- Dwadzieścia pięć punktów to dla nas ważna rzecz - stwierdził na mecie Michał Kościuszko. - Jestem bardzo szczęśliwy, że dotarliśmy na metę tego trudnego rajdu. Walka dopiero się zaczęła. Myślę, że w sezonie czeka nas wiele emocjonujących pojedynków. Tu było ważne, żeby jechać sprytnie i z głową. Wczoraj mieliśmy problem z przednim dyferencjałem. Team wykonał wspaniałą robotę. Niestety, nie wszystko udało się naprawić i musiałem jechać trochę ostrożniej, ale ukończyliśmy rajd.
Rajd Monte Carlo - na OS18 z 18
 poz.kierowca
samochód
czas
1Sebastien Loeb Citroen DS3 WRC 3:27,8
2Mikko Hirvonen Citroen DS3 WRC +1,2
3Jewgienij Nowikow
Ford Fiesta WRC +2,6
4Dani Sordo Mini John Cooper Works WRC +3,9
5Martin Prokop Ford Fiesta WRC +4,4
6Henning Solberg
Ford Fiesta WRC +5,0
7 1.SWRCBryan Bouffier Peugeot 207 S2000 +6,4
8Ott Tanak
Ford Fiesta WRC +7,4
=Armindo Araujo Mini John Cooper Works WRC +7,4
10Pierre Campana Mini John Cooper Works WRC +10,1
19 1.PWRCMichał Kościuszko Mitsubishi Lancer Evo X +25,8
Rajd Monte Carlo - po OS18 z 18
 poz.kierowca
samochód
czas
1Sebastien Loeb Citroen DS3 WRC 4:32:39,9
2Dani Sordo Mini John Cooper Works WRC +2:45,5
3Petter Solberg Ford Fiesta WRC +3:14,2
4Mikko Hirvonen Citroen DS3 WRC +4:06,8
5Jewgienij Nowikow
Ford Fiesta WRC +6:03,4
6Francois Delecour Ford Fiesta WRC +7:47,9
7Pierre Campana Mini John Cooper Works WRC +8:31,4
8Ott Tanak Ford Fiesta WRC +10:34,6
9Martin Prokop Ford Fiesta WRC +16:10,7
10Armindo Araujo Mini John Cooper Works WRC +16:16,6
14 1.SWRCCraig Breen Ford Fiesta S2000 +24,26,3
30 1.PWRCMichał Kościuszko Mitsubishi Lancer Evo X +1:02:34,9Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Rajd Monte Carlo 2012 - Loeb wygrywa inauguracyjną rundę WRC