Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Aktualności  »  RSMP: Brzeziński zwycięża Rajd Dolnośląski o 0,3 sekundy
RSMP

RSMP: Brzeziński zwycięża Rajd Dolnośląski o 0,3 sekundy

2018-05-20 - G. Filiks     Tagi: Brzeziński, Grzyb, Rajd Dolnośląski, RSMP, Wyniki
Jakub Brzeziński odniósł niesamowity triumf w Rajdzie Dolnośląskim. Popularny "Colin" zwyciężył w Kotlinie Kłodzkiej drugą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski rzutem na taśmę, najmniejszą różnicą w historii tego cyklu.

Były wicemistrz Polski startujący Skodą Fabią R5 w sobotę nie wygrał żadnego z sześciu odcinków specjalnych i zajmował trzecie miejsce, ale tracił niewiele do prowadzącego Grzegorza Grzyba - 10,9 sekundy. Dziś przypuścił atak, zapisał na swoje konto cztery z pięciu rozegranych oesów i wyrwał pierwszą pozycję jadącemu takim samym samochodem byłemu mistrzowi podczas dramatycznego finiszu. Najpierw Brzeziński awansował na drugą lokatę. Odebrał ją Mikołajowi Marczykowi, od razu na pierwszej niedzielnej próbie. Grzyba natomiast ścigał aż do ostatniej.

Przed Power Stage lider wyprzedzał wicelidera o 2,6 sekundy. W trakcie decydującego odcinka - którym był reaktywowany, kultowy oes Złoty Stok - Brzeziński pokonał Grzyba o 2,9 sekundy, co sprawiło, że wygrał cały rajd z przewagą 0,3 sekundy. Odnosząc swoje drugie zwycięstwo w RSMP, Brzeziński jednocześnie odebrał Grzybowi prowadzenie w klasyfikacji generalnej sezonu.

Na najniższym stopniu podium stanął ostatecznie Tomasz Kasperczyk, wolniejszy od dwóch kierowców przed nim o grubo ponad minutę. Kierowca Forda Fiesty R5 skorzystał na wypadku Marczyka. Zawodnik oficjalnego zespołu Skody znalazł się poza drogą na ósmym oesie. Tym samym nie ukończył rajdu, który jak się wydawało miał szansę nawet wygrać. W sobotę 22-latek podzielił się po równo z Grzybem oesowymi zwycięstwami i na koniec dnia tracił do starszego rywala tylko 4,9 sekundy.
Na trzecim oesie wypadek miał aktualny mistrz Polski - Filip Nivette (jadący Fordem Fiestą Proto z kategorii Open N). Warszawianin też odpadł. Wcześniej plasował się na czwartym miejscu.

Podczas tego samego odcinka z czołówki zniknął Zbigniew Gabryś. Ukończył próbę, ale z dwuminutową stratą - i wycofał się przed kolejnym oesem. Powodem były problemy z autem.

Obok Marczyka oraz Gabrysia, rajdu nie ukończył jeszcze jeden kierowca dysponujący samochodem klasy R5 - Dariusz Poloński.

Za Brzezińskim, Grzybem i Kasperczykiem, na czwartej pozycji sklasyfikowano Jarosława Kołtuna.

Piąty był Łukasz Byśkiniewicz. Kierowca Hyundaia i20 R5 na Power Stage wyprzedził najlepszego zawodnika w grupie Open N - Marcina Słobodziana z Subaru Poland Rally Team. Panowie toczyli zacięty pojedynek przez cały weekend.

Warto też wspomnieć, że czołowa piątka Power Stage idealnie pokrywa się z czołową piątką klasyfikacji rajdu.

Za Słobodzianem, na siódmym miejscu widnieje triumfator grupy 2WD - Kacper Wróblewski (Peugeot 208 R2).

Lokatę ósmą zajął startujący takim samym wozem Jacek Jurecki, gorszy o 5 sekund.

Jurecki był tak naprawdę o 5 sekund szybszy niż Wróblewski, ale przegrał przez 10-sekundową karę. Taką samą dostali Kołtun, Byśkiniewicz i Słobodzian.

Punktowaną dziesiątkę uzupełnili Sławomir Strychalski oraz Kamil Bolek.

W klasyfikacji Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski górą był Michał Pryczek (Subaru Impreza 555). Po trzech rundach sezonu ma komplet zwycięstw.
Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski - sezon 2018 - Rajd Dolnośląski - klasyfikacja generalna po 6 z 11 odcinków specjalnych (TOP 10)