Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Kierowcy  »  Matthew Wilson
matthew wilson

Matthew Wilson

2007-02-28 - Ł. Lach     Tagi:

Matthew to syn szefa M-Sportu oraz fabrycznego zespołu Forda którym jest Malcolm Wilson. W związku z tym młodszy Wilson miał od zawsze dostęp do topowych rajdówek i od początku kariery był praktycznie skazany na ściganie się Focusem WRC.

Zanim jednak wystartował jako pilot ojca w rajdzie… Malcolm Wilson Rally, jeździł w wyścigach T-Cas, gdzie w 2002 roku został mistrzem. Są to wyścigi samochodów turystycznych dla najmłodszych zawodników w wieku 14-17 lat. Następnie w 2003 jeździł w brytyjskiej Formule Renault.

W 2004 roku dołączył do zespołu Eddzie Stobart Motosport i po ukończeniu wszystkich 8 rund mistrzostw Wielkiej Brytanii został sklasyfikowany na 3 miejscu.

W 2005 został najmłodszym zwycięzcą rajdu w historii brytyjskiego motosportu i w wieku 18 lat, 8 miesięcy i 5 dni wygrał Trackrod Rally pobijający tym samym rekord swojego ojca. Po potężnym wypadku w rajdzie Walii skończył mistrzostwa na 3 miejscu. Pomimo wielu startów w kraju, spośród rajdów zaliczanych do MŚ, Matthew brał udział co roku jedynie w rajdzie Wielkiej Brytanii. W końcu w poprzednim sezonie startował w zespole Stobart VK M-Sport Ford Rally Team i wziął udział we wszystkich 16 eliminacjach MŚ. Znowu został najmłodszym w historii zwycięzcą odcinka specjalnego oraz najmłodszym zdobywcą punktu w MŚ (wszystko na rajdzie Argentyny), ale aż w 8 rajdach skorzystał z SupeRally.

Ale to dopiero 1/5 planu który zakłada regularne starty w Rajdowych Mistrzostwach Świata przez najbliższe 5 lat. Matthew musi jeszcze zdobyć mnóstwo doświadczenia zanim zacznie się liczyć w walce o najwyższe lokaty.

 

Matthew Wilson
Data i miejsce urodzenia 29.01.1987, Cumbria, UK
Zespół
Stobart M-Sport Ford Rally Team
Pilot Michael Orr
Matthew Wilson Statystyki WRC
Startów
18
Zwycięstw 0
Podium 0
Punktów 1
Debiut Wielka Brytania 2004
Pierwsze zwycięstwo
-
Osiągnięcia Wygrany OS i 1pkt w Argentynie 2006źródło: fot. Stobart Motorsport

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Matthew Wilson

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit