Rajdy  »  Rajdowy Puchar Polski  »  Aktualności  »  List otwarty zawodników RSP PZM
List otwarty zawodników RSP PZM

List otwarty zawodników RSP PZM

2008-07-23 - Ł. Lach     Tagi: Rajd Subaru, PPZM, PZM
Rajd Subaru, eliminacja RSP PZM (Rajdowy Samochodowy Puchar PZM) zakończyła się skandalem. Zawodnicy czują się oszukani i wystosowali list otwarty do władz Polskiego Związku Motorowego.  

"O tym, jak zakończył się 4. Subaru Poland Rally, wiedzą już wszyscy w środowisku rajdowym w Polsce. Nie każdy jednak wie, co dokładnie odwołanie połowy sobotniego etapu oznaczało dla nas, zawodników rywalizujących w Pucharze PZM. Pragniemy przedstawić swoje stanowisko Władzom tego sportu a także szerszemu gronu kibiców i sympatyków rajdów.

Zawodnicy zgłaszający się do Pucharu PZM musieli opłacić wpisowe w wysokości 1200 zł. Wpływy z tego tytułu stanowiły znaczną część budżetu organizatora, przypomnijmy, że Pucharowiczów jechało niemal 2 razy więcej niż zawodników z RSMP. Co za to otrzymaliśmy? 14.04 kilometrów oesowych przejechanych w warunkach sportowych. Tyle pokonały ostatnie załogi stawki, które miały wolny przejazd zarówno na 1 jak i 2 odcinku specjalnym. To oznaczało, że za jeden kilometr płacili 85 złotych. Organizator uznał jednak, że skoro czołówka przejechała wszystkie oesy pierwszej pętli w warunkach sportowych, to nie ma potrzeby odwołania imprezy. 70% załóg nie przejechało wymaganych 50% trasy, ale sprawę załatwiono nadaniem im czasów.

Nie chodzi nam tylko o straty finansowe, związane z uczestnictwem w tym rajdzie. Wypaczone zostały też w ten sposób wyniki sportowe. Wyniki rajdu, które trafią do klasyfikacji rocznej i będą decydować o końcowej klasyfikacji, zostały oparte w przypadku większości załóg na dwóch, a dla części nawet na jednej próbie. Z pewnością nie odzwierciedla to wyników, jakie otrzymalibyśmy po przejechaniu całej trasy. Kolejną sprawą uderzającą w zawodników na tym rajdzie, było wyznaczenie nierealnych czasów, w których należało pokonać odcinki dojazdowe. Załogi chcąc uniknąć kary zmuszone były do ryzykowania i łamania przepisów ruchu drogowego, co w efekcie może negatywnie wpłynąć na postrzeganie rajdów przez mieszkańców terenów, na których rozgrywane są zawody.
Kwestia zabezpieczenia odcinków specjalnych była już poruszana przez kibiców czy innych zawodników. My również widzieliśmy wyraźne braki w tej dziedzinie. Przede wszystkim razi zabezpieczanie tras przez osoby, którym brakuje podstawowej wiedzy na temat sposobu wykonywania swojej pracy. Efekty tego widać było niejednokrotnie na trasie rajdu. Czujemy się oszukani sposobem, w jaki zostaliśmy potraktowani podczas tej imprezy. Obawiamy się też, że na kolejnych imprezach niektóre sytuacje mogą się powtórzyć. Dlatego chcemy, aby Polski Związek Motorowy zajął w tej sprawie oficjalne stanowisko, a organizator poniósł konsekwencje. Wyrażamy nadzieję, że nasza prośba nie zostanie zlekceważona i nigdy więcej nie dojdzie do takich skandalicznych sytuacji".


Podpisani

Łukasz Ryznar
Michał Jucewicz
Michał Brożek
Grzegorz Szelerewicz
Jarosław Zawadzki
Maciej Kalinka
Ewa Niezabitowska
Michał Bojar
Paweł Mikołajczyk
Grzegorz Borowiczka
Rafał Pochłopień
Marcin Roik
Przemysław Jawień
Michał Elżbieciak
Bartek Wątroba
Robert Kucharczyk
Łukasz Mrozek
Bartek Rabsztyn
Katarzyna Pytel
Andrzej Lisowski
Jakub Wróbel
Leszek Kapłan
Arkadiusz Henć
Bartek Nykiel
Michał PiskorskiDodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

List otwarty zawodników RSP PZM