Rajdy  »  KOZMO - polski kit-car budowany przez kierowców rajdowych
KOZMO

KOZMO - polski kit-car budowany przez kierowców rajdowych

2011-10-16 - Ł. Łuniewski     Tagi: Virnik, KOZMO, Ferdek
Do tej pory polskie projekty kit-car koncentrowały się na kopiowaniu popularnych marek. Konstruktorzy czerpali od najlepszych, ale własne pomysły chowali do kieszeni. Aż jeden z nich postanowił stworzyć własny projekt.

Trzech braci, cel jeden - stworzyć nową jakość wśród polskich kit-carów. Zaczęło się od pasji i miłości do samochodów i rajdów. Najmłodszy - Paweł Ferdek - realizował się jako kierowca, już na samym początku prześcigając najstarszego - Tomka, który od zawsze miał żyłkę konstruktora. Natomiast średni brat - Jan wspomagał przedsięwzięcie. Pomysł z pozoru wydawał się prosty: wykorzystać zdobyte na torach oraz w rajdach doświadczenie by stworzyć idealny samochód, sprawiający kierowcy jak najwięcej frajdy z jazdy. Pierwsze projekty autorstwa Tomasza Ferdka oraz jeżdżące podwozie powstały jeszcze we Wrocławiu. Tutaj Tomek wraz z przyjacielem, również kierowcą rajdowym Arturem Burym, zbudowali ramę. Paweł zajął się testami zawieszenia na torze. Efekt ocenił zaprzyjaźniony z braćmi, znany wszystkim fanom rajdów Sławek „Virnik” Jarek: Ta konstrukcja ma bardzo duży potencjał, wersję torową z 200-konnym silnikiem motocyklowym kupię jak tylko powstanie.
 
Po pewnym czasie prace nad Kozmo - bo tak ma nazywać się wspólne dzieło braci - wraz z autorem projektu przeniosły się do Warszawy, gdzie właśnie powstaje model nadwozia. Jego projekt oraz wersje w różnych kolorach odnajdziecie na stronie www.kozmo.pl. Tam także autor dokładnie informuje o osiągach i postępach projektu. Tomasz Ferdek, planuje stworzenie pojazdu w różnych wersjach, w zależności od wieku i preferencji potencjalnego kierowcy. W podróż podstawowym modelem Kozmo będzie mógł wyruszyć nawet szesnastolatek, który ma prawo jazdy kategorii B1. Pozwoli na to mała waga samochodu, podstawowa wersja to 550 kg i silnik fiata o pojemności 1100 cm2, z mocą do 70 koni mechanicznych. Dla doświadczonych kierowców oraz tych, którzy będą chcieli testować osiągi maszyny przeznaczona będzie "topowa" wersja. Pod maską znajdzie się silnik o pojemności 1400 cm2 z turbodoładowaniem, 200 koni mechanicznych, a waga pojazdu to 650 kg.
Ale samo zaangażowanie i pomoc rodziny z przyjaciółmi to niestety za mało by Kozmo mogły zacząć jeździć po polskich ulicach. Dlatego cały czas trwają poszukiwania sponsora, który byłby zainteresowany wsparciem tego projektu.źródło: Błażej „Błarz” Grygiel

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

KOZMO - polski kit-car budowany przez kierowców rajdowych

Podobne: KOZMO - polski kit-car budowany przez kierowców rajdowych
Podobne galerie: KOZMO - polski kit-car budowany przez kierowców rajdowych
Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit