Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Kierowcy  »  Jari Matti Latvala
jari matti latvala

Jari Matti Latvala

2007-03-03 - Ł. Lach     Tagi:

Jarri-Matti jeszcze już jako młody chłopiec obserwował tate startującego w mistrzostwach Finlandii w N grupie. Jari Latvala w 94 roku zostałem mistrzem N grupy.

6 letni Jari Mati ścigał się kartingiem a już dwa lata później podstaw jazdy samochodem uczył się własnym Forde m Escortem. Następnym jego autem był mocniejszy Sunbeam po Henri Toivonenie, ale po tym jak Jari Mati zdemolował auto, ojciec zakazał mu szaleć autem po podwórku.

Jego syn rajdową przygodę rozpoczął w wieku 16 lat od startów rally sprintach. W 2002 roku Matti był jeszcze zbyt młody aby startować w krajowych mistrzostwach, więc z pomocą fińskiej legendy, Pentti Airikkala wystartował za granicą w rajdzie Szkocji, a kilka miesięcy później zadebiutował w rozgrywkach WRC (Rajd Wielkiej Brytanii - 17 miejsce) jadąc Focusem WRC 01 po Colinie McRae.

Młody utalentowany fiński kierowca zwrócił uwagę Malcolma Wilsona i szef M-Sport zaproponował Mattiemu start w 4 rajdach (wszystkie ukończył) w MŚ za kierownicą Focusa WRC topowej specyfikacji Ponadto do momentu wypadnięcia z trasy prowadził w rajdzie Pirelli zaliczanym do mistrzostw Brytanii, a w kontekście całego sezonu był czwarty w generale wygrywając na koniec sezonu Tempest Rally.

W 2004 Latvala często miał problemy techniczne ze swoimi rajdówkami. W przekroju sezonu jeździł Fiestą, Pumą i Ignisem w wersjach S1600, Imprezą we włoskim pucharze Subaru i w kilku rajdach mistrzostw świata.

W 2005 oprócz różnych okazjonalnych występów treningowych wygrał w eNce rajd Australii i Nowej Zelandii zaliczane do Mistrzostw Świata.W zeszłym roku Jari-Matti na przemian ścigał się N grupowym Subaru Impreza Spec-C od Tommiego Makinena oraz Focusem WRC w zespole Stobart VK M-Sport Ford. Na koniec sezonu został sklasyfikowany na 13 miejscu wśród kierowców WRC i 4 w PCWRC (grupa N), a w kończącym sezon rajdzie Wielkiej Brytanii zanotował życiowy dojeżdżając na 4 miejscu.Równocześnie ścigał się Toyotą Corollą WRC w Finlandii i został mistrzem kraju.

W tym roku Latvala ma doskonałą okazję aby się wykazać ponieważ dysponuje Focusem WRC specyfikacji 2006. Będzie to jego pierwszy sezon gdy regularnie będzie się ścigał WRC w MŚ.