Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Kierowcy  »  Henning Solberg
henning solberg

Henning Solberg

2007-02-28 - Ł. Lach     Tagi: Solberg

Henning to starszy brat Pettera. Jak większość skandynawskich kierowców jest specjalistą od szutrowej nawierzchni i właśnie na szutrach początkowo ścigał się w rallycrossie. Rajdowaniem na poważnie zajął się w połowie lat 90' i bardzo szybko dołączył do krajowej czołówki. W latach 1999-2003 był mistrzem Norwegii 5 razy z rzędu.

W 1998 zaczął startować poza Norwegią. W pierwszym rajdzie za granicą, rajdzie Szwecji 1998 zajął 12 miejsce. Jeździł głównie Escortem WRC oraz Corollą WRC, ale różnymi efektami ponieważ większość występów kończyła się awarią auta lub wypadkiem.

Ciągle wspierany wspinansowo przez bardziej utytułowanego brata w 2004 dołączył do prywatnego zespołu Bozian Racing, gdzie ścigał się awaryjnym Peugeotem 206 WRC. Rok poźniej w 7 rajdach zasiadł za kierownicą pół fabrycznego Focusa WRC 2004 obsługiwanego przez M-Sport. Auto spisywało się znacznie lepiej, czego efektem było m.in. 4 miejsce w rajdzie Cypru (25 start w MŚ).

W zeszłym roku Henning razem z Manfredem Stohlem stworzył zespół OMV Peugeot Norway, który używał Peugeotów z Bozian Racing, a dokładniej modelu 307 WRC przejętym po zlikwidowanym zespole fabrycznym. Wziął udział w 12 z 16 rajdów i pierwszy raz w karierze ukończył rajd WRC (Turcja) na podium. W klasyfikacji sezonu był 8 z 25 punktami na koncie.

W tym roku Solberg jeździ topowym Fordem Focusem WRC i reprezentuje Team Expert (czemu zawdzięcza pomarańczowe barwy rajdówki) oraz Stobart Motorsport.

Henning Solberg jest bardzo charakterystyczną postacią, zawsze uśmiechnięty, gdy osiąga sukces w rajdzie jego radość na mecie nie zna granic, a po całym świecie jeździ za nim rzesza wiernych Norweskich fanów.

Henning miał także mały epizod w programie Top Gear. Wystąpił w odcinku zrealizowanym w formie zimowej olimpiady. Gdy Richard Hammond pędził bobslejem po torze w Lillehammer, James May siedział na prawym fotelu Mitsubishi Lancera prowadzonego właśnie przez Henninga. W wyścigu prowadzonym na równoległej trasie wygrała ekipa bobsleja.

Henning Solberg
Data i miejsce urodzenia 08.01.1973, Spydeberg, Norwegia
Zespół
Stobart M-Sport Ford Rally Team
Pilot Cato Menkerud
Henning Solberg Statystyki WRC
Startów
40
Zwycięstw 0
Podium 1
Punktów 37
Debiut Szwecja 1998
Pierwsze zwycięstwo
-
Osiągnięcia Podium w Rajdzie Turcji 2006źródło: fot.McKlein

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Henning Solberg