Rajdy  »  Mistrzostwa Europy  »  Aktualności  »  ERC: Griazin wygrywa Rajd Lipawy na zakończenie sezonu, piąte miejsce Habaja
Rajd Lipawy

ERC: Griazin wygrywa Rajd Lipawy na zakończenie sezonu, piąte miejsce Habaja

2018-10-14 - G. Filiks     Tagi: Griazin, Rajd Liepaja, ERC, Wyniki, Habaj, Rajd Lipawy, Rajdowe Mistrzostwa Europy
Nikołaj Griazin zwyciężył Rajd Lipawy, ostatnią rundę Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). W czołówce uplasował się także jeden Polak - Łukasz Habaj.

Tegorocznym czempionem Starego Kontynentu już wcześniej został Aleksiej Łukjaniuk, który w kończącej sezon imprezie nie wystartował.

Na Łotwie drugi raz z rzędu triumfował rosyjski kierowca jeżdżący z łotewską licencją. To jednocześnie druga z rzędu wygrana Griazina w sezonie, po zwycięstwie we wrześniowym Rajdzie Polski. Utalentowany 21-latek prowadził na szutrach bałtyckiego kraju od początku do końca. Zapisał na swoje konto 8 z 12 odcinków specjalnych i w ostatecznym rozrachunku pokonał o 43,3 sekundy drugiego Chrisa Ingrama.

Zdobyte punkty pozwoliły Griazinowi wyprzedzić w klasyfikacji generalnej sezonu Bruno Magalhaesa (jak Łukjaniuk nieuczestniczącego w rajdzie) i zdobyć tytuł wicemistrza Europy oraz wygrać sezon wśród juniorów do 28. roku życia.

Podium imprezy uzupełnił Fredrik Ahlin.

Habaj zajął 5. miejsce. Mistrz Polski z 2015 roku był jedynym kierowcą znad Wisły uczestniczącym w rajdzie. Do Griazina stracił niecałe dwie minuty. Obaj po drodze złapali kapcia na szóstym oesie. Wszyscy sklasyfikowani w czołówce dysponowali Skodą Fabią R5.

W tabeli całego sezonu Habaja sklasyfikowano na 11. pozycji. Najlepszym Polakiem jest aktualny mistrz kraju Grzegorz Grzyb, który znalazł się na 8. lokacie, z jednym podium w dorobku.
Rajdowe Mistrzostwa Europy - sezon 2018 - Rajd Lipawy - klasyfikacja końcowa po 12 odcinkach specjalnych (TOP 10)