Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Aktualności  »  Bryan Bouffier pod lupą - kim jest i gdzie startował?
Bryan Bouffier

Bryan Bouffier pod lupą - kim jest i gdzie startował?

2007-08-09 - Ł. Lach     Tagi:
Bryan Bouffier urodził się 1 grudnia 1978 roku w Die, miejscowości leżącej u podnóża Alp w departamencie Drome. Miłość do rajdów zaszczepił w nim ojciec, Bryan już od najmłodszych lat przejawiał ogromną miłość do samochodów. Philippe Bouffier był kierowcą rajdowym przez 22 lata, do 1999 roku kiedy zakończył starty aby pomóc synowi w trudnych początkach kariery. Tata pomógł przebudować Renault Clio na N-grupową rajdówkę i 21-letni syn wziął udział w swoich pierwszych dwóch regionalnych rajdach. W tym samym roku młody Bryan doszedł do finału "Rallye Jeunes", w Polsce dobrze znanego pod nazwą Rajd Młodych Peugeot. O 3 lata rozminął się Sebastienem Loebem, który mając również 21 lat wszedł do finału latach 1995-1996.

Przez kolejne dwa lata Bryan ścigał się A-grupowym Peugeotem 106 S16 w ramach markowego pucharu. Dzięki temu poznawał francuskie odcinki specjalne i zdobywał bezcenną wiedzę oraz doświadczenie. Po 8 miejscu w debiutanckim sezonie (2000) i 5 w kolejnym (2001), w końcu trzeci rok startów zakończył się sukcesem - w nowszym modelu "206" Bryan Bouffier wygrał Puchar Peugeot, a magazyn Echappement ogłosił go nadzieją francuskich rajdów. Wtedy też otrzymał propozycję aby zostać kierowcą Peugeot Sport, którym jest do dzisiaj. Peugeot 206 XS został zamieniony na wersję S1600. Zmienił się także pilot, na etat został przyjęty Matthieu Baumel. Baumel ,zasypany propozycjami tuż po zakończeniu współpracy z Fabrice Morel, zdecydował się na starty z Bouffierem, które jak się okazało nie trwały długo. Po pięciu wspólnych rajdach rozstali się z powodu "braku pełnego porozumienia". Awaryjnie do końca roku na prawym fotelu jeździł Jean-Claude Grau. Tak jak sezon się zaczął, tak też się skończył, a więc drugą lokatą w rajdzie (najlepszy wynik), a w końcowym rozrachunku tuż za podium w klasyfikacji mistrzostw Francji.

Ratowanie przed wypadnięciem z trasy

W 2004 roku Bouffier pierwszy raz zjawił się w Polsce na Rajdzie Rzeszowskim. Na krajowym podwórku rządził Grzegorz Grzyb (Suzuki Ignis S1600) i Mariusz Pelikański (206 XS S1600), gość w barwach Peugeot Sport Polska Rally Team mógł liczyć tylko na trzecie miejsce w klasie S1600 choć zdołał wygrać jeden odcinek w klasyfikacji generalnej. We Francji na koniec sezonu sklasyfikowano go na 8 miejscu. Nowym pilotem został Xavier Panseri i wspólnie startują do dziś (nie licząc kilku okazjonalnych występów z Baumelem, m.in. Rajd Polski 2007). Koniec regularnych startów Peugeotem we Francji został w 2005 roku przypieczętowany mistrzostwem w klasie S1600 i 3 miejscem w generalce (za dwoma 206 WRC).W 2006 roku powstał zespół Peugeot Espana (206 S1600), a jego kierowcami byli Hiszpan Enrique Garcia Ojeda oraz Bryan Bouffier. Zawodnicy wyruszyli na podbój Starego Kontynentu co dla bohatera tej historii zakończyło się 5. miejscem w Mistrzostwach Europy (po 6 startach). Po drodze Bryan Bouffier wygrał klasę S1600 na Rajdzie Barum oraz klasyfikację generalną w domowym Rajdzie Antibes.

Rajd Barum 2006 i krótka wizyta poza drogą

W międzyczasie trwały zaawansowane prace nad nową bronią Peugeota - modelem 207 S2000. Oprócz Gillesa Panizziego i Sebastiana Lindholma, zaangażowany był także Bouffier, który na testach przejechał ponad 1000 kilometrów. W październiku na belgijskim rajdzie Condroz Huy przecierał trasę dwięściesiódemką oznaczoną jako "0". W 206 S1600 prezentował bardzo agresywny styl jazdy (co także kilka razy kończyło się poza drogą), taka technika sprawdzała się także w S2000.Od początku roku Bouffier startuje Lancerem Evo IX w szutrowych mistrzostwach Francji (raz był piąty, raz drugi, w Rallye Terre de Provence urwał koło, a Rallye Terre de Langres opuścił ponieważ termin kolidował z Rajdem Subaru) gdzie zajmuje 7 miejsce. Bryan wziął także udział w tegorocznej rundzie mistrzostw świata - Rajdzie Sardynii, gdzie wystartował… Citroenem C2 R2 z PH Sport. Start miał charakter czysto rekreacyjny, na mecie 7 miejsce w JRC.Od Rajdu Polski 2007 Bryan Bouffier startuje w mistrzostwach Polski i reprezentuje Peugeot Sport Polska. Mimo nieobecności na 2 pierwszych eliminacjach w dwóch kolejnych zdobył 22 punkty i jest v-ce liderem RSMP.


Bryan Bouffier / Matthieu Baumel (Peugeot 207 S2000) - onboard z Rajdu Polski 2007

Bryan Bouffier powtarza po każdym rajdzie, że trasy są świetne, auto jest świetne, odcinki też i interesują go tylko zwycięstwa. Czy polscy kierowcy będą w stanie się wybronić czy też dojdzie do sensacji i Francuz zostanie mistrzem Polski ? Częściowo odpowiedź na to pytanie poznamy już na Rajdzie Rzeszowskim.Ostatecznie po wygraniu Rajdu Rzeszowskiego, Nikon oraz Orlen, Francuz sięgnął po mistrzowski tytuł.

W 2008 roku Bryan Bouffier ponownie pojawił się na rajdowych trasach w Polsce w barwach Peugeot Sport Polska. Sympatyczny Francuz nie wystartował w otwierającym sezon Rajdzie Magurskim, który odbił sobie podczas kolejnych rund. Zwycięstwa w Rajdzie Krakowskim, Elmot, Subaru, Karkonoskim i Dolnośląskim oraz drugie miejsca na Rajdzie Polski i Orlen przyczyniają się do zdobycia drugiego w karierze tytułu mistrza Polski.

Rok 2009 pokazał, że nie tylko kosmiczny samochód, ale również talent Bouffiera jest skali euopejskiej. Po rozstaniu w Peugeot Sport Polska, Francuz trafił do zespołu Malkom Rally Team, gdzie za kierownicą Mitsubishi Lancera Evo IX stoczył niesamowitą walkę o trzeci tytuł mistrzowski z Tomaszem Kucharem, który zastąpił go w PSP. Dzięki nowemu systemowi punktacji i równej jeździe przez cały sezon Bouffier zgarnął mistrzowski tytuł posiadając jedynie punkt przewagi nad Kucharem.

Sezon 2010 Bryan Bouffier rozpoczął od rywalizacji w asfaltowych Mistrzostwach Francji za kierownicą Peugeota 207 S2000.

Bryan Buffier (Lancer Evo IX) onboard z szutrowego Rallye Terre de Provence 2007

Bryan Bouffier
Data i miejsce urodzenia 1.12.1978 Die (Drôme)
Pilot Xavier Panseri
Rajdowy debiut w RSMP
2004
Pierwszy sukces Mistrz Pucharu Peugeot w 2002
Bran Bouffier - osiągnięcia
1999 Finalista Rajdu Młodych Peugeot
2000 Pierwszy sezon w Pucharze Peugeot, 8 miejsce
2001 5 miejsce w Pucharze Peugeot
2002
Mistrz Pucharu Peugeot w 206 XS
2003
4 miejsce w mistrzostwach Francji, kierowca Peugeot Sport
2004
8 mijesce w mistrzostwach Francji, wygrana Rallye des Cévennes, 3 miejsce w S1600 na Rajdzie Rzeszowskim
2005
Mistrz Francji w klasie S1600, trzeci generalce
2006
5 miejsce w ME, wygranie klasy S1600 na Rajdzie Barum , zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Rajdu Antibes
2007
Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej
2008
Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej
2009 Mistrz Polski w klasyfikacji generalnejźródło: foto: www.rally-news.org, M.Jary, Peugeot

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Bryan Bouffier pod lupą - kim jest i gdzie startował?

Najczęściej czytane w tym miesiącu
Tapety na pulpit