Rajdy  »  4. impreza & Evo Rally Sprint: Nyga zgarnął wszystko
4. impreza & Evo Rally Sprint

4. impreza & Evo Rally Sprint: Nyga zgarnął wszystko

2009-09-08 - Ł. Lach     Tagi: Mitsubishi, Subaru, Subaru Impreza, Mitsubishi Lancer
Marek Nyga i Jacek Spentany, w swoim drugim wspólnym starcie N-grupowym Mitsubishi Lancerem Evo IX, zdominowali  4. impreza & Evo Rally Sprint. Po zaciętej walce, na drugim miejscu finiszowali Mariusz Stec i Zbigniew Gruszka, w supermocnym Evo IX. Trzecią pozycję wywalczył solo Kuba Wysocki - powracający na rajdowe trasy w Evo X.
4. impreza & Evo Rally Sprint4. impreza & Evo Rally Sprint
Na starcie czwartej edycji impreza & evo Rally Sprintu stanęło 75 uczestników w Subaru Imprezach Turbo oraz Mitsubishi Lancerach Evolution, o łącznej mocy silników ponad 30 000 KM. Dwukrotnie przejeżdżali dwie prób sportowe, co dawało ok. 12 km ścigania. Impreza, rozgrywana na torze testowym Fiat Auto Poland w Bieruniu k/Tychów,  miała charakter otwartej rywalizacji profesjonalistów z amatorami.
4. impreza & Evo Rally Sprint4. impreza & Evo Rally Sprint
Po nagrodę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej (10 000 zł) mógł sięgnąć zarówno doświadczony kierowca rajdowy czy wyścigowy, jak i totalny debiutant. Zaproszenie od 4turbo.pl, pomysłodawcy imprezy, przyjęli znani kierowcy z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski oraz wyścigów płaskich: Mariusz Stec, Marek Nyga, Tomasz Mikołajczyk, Michał Streer, Rafał Grzesiński, Grzegorz Bębenek, Mariusz Łoś, Kuba Wysocki, Maciej Steinhof i Zbigniew Stec.
Już podczas pierwszej próby sportowej mogło dojść do sensacji. Rafał  Grzesiński (zmodyfikowany, seryjny Lancer Evo IX) wykręcił drugi czas przejazdu - zaraz za Mariuszem Stecem. Jednak obydwaj kierowcy zostali ukarani doliczeniem 5 sekund za potrącenie szykany. W tej sytuacji prowadzenie po OS1 objął Marek Nyga, który nie oddał go aż do mety. Zwyciężył 3.16 sekundy przed Mariuszem Stecem i 12.96 sekundy przed Kubą Wysockim.
4. impreza & Evo Rally Sprint4. impreza & Evo Rally Sprint
Podczas wręczenia nagród "Maro otrzymał wszystkie najcenniejsze nagrody:
-Klasyfikacja Generalna: 10 000 zł od 4turbo.pl, homologowane rękawiczki Alpinestars od RaceandRally.pl za 559 zł, bon na pielęgnację karoserii samochodu od Swissvax za 1 200 zł
-Espresso Cup (wynik z próby 1 i 2): profesjonalny zestaw do parzenia kawy od Espresso Vergnano, wartość 4 000 zł
-Kryterium remap.pl (wynik z próby 3 i 4): podniesienie mocy silnika w Imprezie lub Evo, wartość 3 660 zł
-I miejsce w klasie Evo/STI Pro: bon na zakupy o wartości 1 000 zł od 4turbo.pl
W sześciu klasach przyznano nagrody rzeczowe dla zwycięzców oraz odpowiednio 1 000, 500 i 200 zł na zakupy w sklepie 4turbo.pl. Ponadto, wyróżniający się kierowcy otrzymali puchary okolicznościowe.
-Daniel Stawiarski: za najdłuższy skok na hopie, od  www.autoklub.pl
-Mariusz Stec: najbardziej widowiskowy styl jazdy, od miesięcznika GT
-Rafał Grzesiński: objawienie imprezy
-Maciej Steinhof: nagroda specjalna
4. impreza & Evo Rally Sprint4. impreza & Evo Rally Sprint
Widzowie (ponad 7 000 osób) ani przez chwilę nie mogli narzekać na brak emocji. Poza konkurencją na trasę wyjeżdżał Mariusz Łoś, który testował nowe dla siebie opony Hankook. Bawił publiczność wspaniałą jazdą bokiem, kręcił bączki w dosłownie każdym możliwym miejscu i ani na chwilę nie dawał odpocząć ponad czterystukonnemu Lancerowi. Trzeba przyznać, że niedzielny Rally Sprint zdominowali kierowcy Mitsubishi - pierwsze Subaru w stawce przyprowadził na metę, w bardzo widowiskowym stylu, Tomasz Bryk (11. miejsce). Z kolei wśród amatorów błyszczał Witold Biłek, zajmując zmodyfikowaną, seryjną „Dziewiątką” szóste miejsce w "generalce"!
4. impreza & Evo Rally Sprint
Marek Nyga: Drugi raz w tym sezonie, po wcześniejszym zwycięstwie w GSMP Sienna, udało mi się wygrać z Mariuszem Stecem. Tym razem to była całkiem inna impreza, bardzo techniczna, gdzie precyzja decydowała o wygranej. Nie mogłem popełnić żadnego błędu. Jestem jeszcze w szoku po tym,  co pomysłodawcy 4. impreza & evo Rally Sprintu przygotowali dla widzów oraz zawodników. To przypominało bardziej Mistrzostwa Polski albo Super OS w Mikołajkach, niż ściganie na amatorskiej imprezie. Mnóstwo kibiców, wielu świetnych kierowców. Po prostu czekam na kolejną edycję!

Mariusz Stec: Wspaniała impreza. Tak naprawdę na tym polega sport samochodowy, że ma być show i masa ludzi. Już dawno, oczywiście oprócz „Karowej”, nie byłem na takich zawodach, gdzie przyszło tyle publiczności.
Nagrody dla najlepszych kierowców w klasyfikacji generalnej wręczał wielokrotny zwycięzca rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, najlepszy kierowca gr. N w WRC rajdzie Polski, Michał Bębenek. Na mecie zapowiedział swój start w kolejnej edycji impreza & evo Rally Sprintu i nie krył uznania dla show, które zobaczył w Tychach.


4turbo.pl serdecznie dziękuje wszystkim załogom oraz kibicom za niezapomniane emocje a sponsorom i partnerom medialnym za wsparcie przy organizacji.

Sponsorzy: 4turbo.pl, Pectel Control Systems, Dark Dog, Caffe Vergnano, printeria.pl, RCworld.pl, remap.pl, HI-TEC, RaceandRally.pl, SwissVax, Hankook, Fa men.
Partnerzy medialni: magazyn rajdowy WRC, autoklub.pl, exoticcars.pl, magazyn kmh, kajtoognia.pl, wyscigigorskie.pl, magazyn GT, motokibic.tv, RMF Maxxx.
Oficjalna strona imprezy: www.rallysprint.4turbo.plźródło: 4turbo.pl fot. Robert Kik, Artur Smolorz

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

4. impreza & Evo Rally Sprint: Nyga zgarnął wszystko