Rajdy  »  Imprezy amatorskie  »  Wideo: Tak się jeździ w Rajdzie Żubrów

2010-11-02 - M. Zabolski     Tagi: Rajd Żubrów, Zasada
Trasa z Myślenic do Zakopanego była gospodarzem 44. Rajdu Żubrów w przedostatni weekend października. Jak pokazuje poniższe wideo, popularny rajd dla byłych zawodników, działaczy i zaproszonych gości, nie polegał na spokojnym wożeniu się do mety.

Wedle oczekiwań, imprezę wygrał Sobiesław Zasada, startujący ze swoją żoną Ewą w Mercedesie Benz C350. Trzykrotny mistrz Europy (ówczesnego najważniejszego cyklu na świecie) pokonał rywali dysponującymi takimi pojazdami jak Mitsubishi Lancer Evo, którymi dojechali za nim Dariusz Banasik, a następnie Łukasz Wicher. W tym roku wprowadzono klasyfikację na grupy zawodowe (lekarze, prawnicy, architekci, artyści, dziennikarze itp.). Do rajdowych zmagań dopuszczono osoby powyżej 40. roku życia (z wyjątkiem pań). Nietypowym jak na rajdy samochodowe przepisem jest absolutny zakaz modyfikacji sportowych auta. Pojazdy musiały być seryjne. Dla bezpieczeństwa, auta startujące w zawodach zostały wyposażone w znany system AutoGuard, śledzący każde auto w trakcie imprezy.. Rajd Żubrów to kontynuator tradycji Ogólnopolskiego Rajdu Działaczy i Sympatyków Sportu Samochodowego. Inicjatorem  w 1966 r. był sam Sobiesław Zasada, którego celem było, aby na ten jeden rajd, działacze zamienili się rolami z kierowcami.