Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Tanak wygrywa na otwarcie Rajdu Niemiec
WRC

WRC: Tanak wygrywa na otwarcie Rajdu Niemiec

2018-08-16 - .      Tagi: Wyniki, Tanak, WRC, Rajd Niemiec, Toyota
Ott Tanak okazał się najszybszy na pierwszym odcinku specjalnym Rajdu Niemiec.

Kierowca Toyoty, który zwyciężył poprzednią rundę WRC, zapisał na swoje konto rozegraną czwartkowego wieczoru 2-kilometrową próbę St. Wendel.

Estończyk wygrał, choć stwierdził, że przejechał najgorszy superoes w karierze. „Było okropnie, nigdy nie miałem tak złego superoesu". - komentował. „Jest ciasno dla tych samochodów i mamy tak dużo podsterowności. Podejrzewam, że każdy musi mieć tak samo, ponieważ jest naprawdę okropnie".

Drugie miejsce ze stratą 0,1 sekundy zajął niespodziewanie zawodnik rywalizujący w WRC 2 - rewelacyjny Kalle Rovanpera (Skoda). Zresztą do czołowej dziesiątki dostało się aż pięciu kierowców w samochodach klasy R5. Oesowe podium uzupełnił Ole Christian Veiby (Skoda).

Czwarty był Dani Sordo (Hyundai).

Na piątej pozycji sklasyfikowano Jana Kopecky'ego (Skoda).

Lokata szósta przypadła mistrzowi świata Sebastienowi Ogierowi (M-Sport Ford), wolniejszemu niż Tanak o niecałą sekundę.
Na siódmej widnieje Andreas Mikkelsen (Hyundai).

Ósmy był Craig Breen (Citroen).

Miejsce dziewiąte należy do Umberto Scandoli (Skoda Fabia R5).

Pozycją dziesiątą (i piątą w swojej kategorii) popisał się nasz trzykrotny mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5).

Drugi Polak w stawce Łukasz Pieniążek (Skoda Fabia R5) pojechał gorzej niż "Kajto" o 2 sekundy i zajął 8. miejsce w WRC 2 na 18 kierowców.

Taka sama różnica czasowa jest pomiędzy Tanakiem, a liderem tabeli łącznej WRC - Thierrym Neuville'em (Hyundai). Belg musiał zadowolić się 13. pozycją.

Spore problemy mieli Jari-Matti Latvala (Toyota) oraz Mads Ostberg (Citroen). Fin uderzył w balot i zgasił silnik, Norweg skarżył się na brak mocy. Niemniej jednak ani jeden ani drugi nie poniósł zbyt wielkiej straty czasowej. Latvala przegrał z Tanakiem o 2,6 sekundy, Ostberg o 3,8 sekundy.

Warto jeszcze wspomnieć, że Jourdan Serderidis (Ford Fiesta WRC) uszkodził sobie koło. Mistrzowi WRC Trophy zeszła opona z felgi. Efekt to blisko półminutowa strata do lidera.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2018 - Rajd Niemiec - klasyfikacja generalna po 1 z 18 odcinków specjalnych (TOP 10)