Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Tanak najszybszy na pierwszym oesie Rajdu Szwecji
WRC

WRC: Tanak najszybszy na pierwszym oesie Rajdu Szwecji

2018-02-15 - G. Filiks     Tagi: Toyota, Rajd Szwecji, WRC, Tanak, Wyniki
Ott Tanak rozkręca się w Toyocie. Nowy kierowca japońskiego koncernu czwartkowego wieczoru został pierwszym liderem Rajdu Szwecji, drugiej tegorocznej rundy WRC.
Rajd Szwecji - jazda Tanaka na odcinku testowym

Estończyk popisał się najlepszym czasem na 1,9-kilometrowym superoesie w Karlstad, który był rozgrzewką przed prawdziwą rywalizacją.

„Spróbujemy powalczyć, to jedna z moich ulubionych imprez. Podoba mi się zwłaszcza w tym roku, przy tak śnieżnych warunkach. Jakby nie było, będziemy mocno cisnąć. Kluczowy jest jutrzejszy dzień".
- mówił na mecie. Toyota zdobyła dublet, bo drugie miejsce przypadło ubiegłorocznemu triumfatorowi rajdu Jariemu-Mattiemu Latvali. Fin stracił do Tanaka 0,3 sekundy.

Oesowe podium skompletował Mad Ostberg, debiutujący za kierownicą Citroena C3 WRC.

Gorzej wypadł mistrz świata i lider klasyfikacji generalnej Sebastien Ogier. Zajął tylko 9. miejsce. Niemniej jednak strata Francuza oczywiście nie jest duża. Wynosi 2,5 sekundy.

„To nie był udany odcinek, nie jechałem dobrze".
- przyznał gwiazdor M-Sportu. „Źle zacząłem, ale ok, postaramy się poprawić jutro". Mimo słabszej jazdy Ogier i tak był najszybszy spośród kierowców swojego zespołu. Pozostali - Elfyn Evans oraz Teemu Suninen - nie weszli do pierwszej dziesiątki.

Z zawodników Hyundaia najlepiej poradził sobie Andreas Mikkelsen. Zajął 5. pozycję - uzyskując taki sam czas jak czwarty Kris Meeke.
Łukasz Pieniążek (Skoda Fabia R5) uplasował się na 13. lokacie w WRC-2. Czyli trzeciej od końca. Polak ustąpił o 5,9 sekundy najszybszemu Pontusowi Tidemandowi (Skoda Fabia R5).

Drugi kierowca znad Wisły, debiutujący w Mistrzostwach Świata Michał Wieromiejczyk (Peugeot 208 R2) był jednym z najwolniejszych zawodników w klasie RC4.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2018 - Rajd Szwecji - klasyfikacja generalna po 1 z 19 odcinków specjalnych (TOP 10)