Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Aktualności  »  WRC: Pewne zwycięstwo Ogiera we Francji
WRC

WRC: Pewne zwycięstwo Ogiera we Francji

2018-04-08 - G. Filiks     Tagi: Ogier, WRC, Rajd Francji, Rajd Korsyki, Ford Fiesta WRC, M-Sport, Wyniki
Sebastien Ogier bezproblemowo zwyciężył domowy Rajd Francji (Korsyki). To trzeci triumf mistrza świata WRC na cztery dotąd rozegrane rundy sezonu 2018.

Kierowca M-Sportu prowadził na krętych, asfaltowych drogach w swojej ojczyźnie od startu do mety.

Obrońca tytułu zaczął rywalizację od wygrania trzech pierwszych odcinków specjalnych. Przez resztę rajdu jechał ostrożniej szanując wypracowaną szybko ponad półminutową przewagę. Po dwunastu oesach Ogier pokonał o 36,1 sekundy drugiego zawodnika. Do 25 punktów za pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej rajdu dorzucił 3 oczka za trzecią pozycję na Power Stage i bardzo umocnił się na fotelu lidera klasyfikacji generalnej sezonu. Różnica między Francuzem a wiceliderem Thierrym Neuville'em wzrosła z 4 do 17 punktów.

Ogierowi ułatwił zadanie wypadek drugiego wielkiego reprezentanta gospodarzy Sebastiena Loeba. Najbardziej utytułowany rajdowiec w historii, który wrócił tego roku do WRC na trzy występy, po pierwszym oesie był drugi, lecz na kolejnej próbie znalazł się w rowie. Auto nie uległo dużym uszkodzeniom, ale 44-latek nie był w stanie wydostać się nim z powrotem na trasę. Wczoraj Loeb wznowił jazdę w systemie Rally 2 i jak poprzedniego dnia Ogier wygrał trzy odcinki, a dzisiaj zdobył cztery punkty za drugą lokatę na finałowym oesie.

Poza drogą wylądował również drugi samochód Citroena, prowadzony przez Krisa Meeke'a. Irlandczyk uczestniczył w zaciętym pojedynku o drugą pozycję w rajdzie, ale nie ukończył ostatniego sobotniego oesu. O ile 38-latek jest znany z częstych wypadków, o tyle tym razem zawinił podobno jego pilot Paul Nagle.
Wielki bój za plecami Ogiera wygrał ostatecznie Ott Tanak. Długo wiceliderem był Neuville, ale narzekający na samochód kierowca Hyundaia został wyprzedzony przez nowego zawodnika Toyoty na koniec wczorajszego dnia. Po sobocie różnica między nimi wynosiła jedynie 0,1 sekundy, lecz dziś Estończyk odjechał Belgowi na mniej więcej pół minuty.Neuville w niedzielę znalazł się w opałach. Na przedostatnim, aż 55-kilometrowym oesie uderzył kołem w krawężnik i uszkodził sobie felgę, następnie pokonał bardzo wolno Power Stage. Okazało się, że jechał tylko na trzech cylindrach.

W największe tarapaty wpadł dzisiaj jednak Esapekka Lappi. Fin ma czego żałować, bo wczoraj wstrzeliwując się we właściwe ustawienia swojego Yarisa narzucił znakomite tempo - sobotnich oesów nikt nie pokonał szybciej. Świetna jazda pozwoliła mu zmniejszyć stratę do Neuville'a z 40 do 10 sekund.Gdy wydawało się, że rzutem na taśmę dołączy do walki o miejsca na niższych stopniach podium, 27-latek popełnił błąd w tym samym miejscu co Neuville. Miał przy tym dużo większego pecha. Uszkodził oponę i musiał zatrzymać się na zmianę koła.

Tak oto spadł z pozycji czwartej na siódmą. Ale odegrał się na Power Stage. Uzyskał najlepszy czas i zgarnął maksymalną pulę bonusowych oczek, do tego przeskoczył na szóstą lokatę w klasyfikacji rajdu.Dodajmy, że zwyciężając finałową próbę Lappi odniósł czwarty oesowy triumf i zakończył zmagania z największą liczbą wygranych odcinków.

Czwarte miejsce po najmłodszym kierowcy Toyoty przejął Dani Sordo, który przez cały rajd walczył z Elfynem Evansem. Na mecie Hiszpan pokonał Walijczyka - mającego zastępczego pilota - o 3,5 sekundy.Na mecie przedostatniego oesu z samochodu Sordo wyciekał olej, ale najwyraźniej nie była to wielka awaria.

Na siódmej pozycji sklasyfikowano Andreasa Mikkelsena. Norweg popełnił dwa błędy w piątek, lecz przede wszystkim po prostu był wolny.

Ósme miejsce przypadło zwycięzcy w kategorii WRC 2 - Janowi Kopecky'emu.Na dziewiątym uplasował się Meeke, a na dziesiątym kolejny zawodnik z WRC 2 - Yoann Bonato.

W sobotę oprócz Meeke'a pecha mieli jeszcze Jari-Matti Latvala i Bryan Bouffier. Pierwszy odpadł po uderzeniu w drzewo, drugiego wyeliminowała awaria silnika.

Jedyny Polak w rajdzie Łukasz Pieniążek (Skoda Fabia R5) poniósł ogromną stratę na trzecim odcinku. Uderzył w ścianę i jak Lappi zmieniał koło. Mimo tego jeszcze zajął 5. miejsce w WRC 2. W klasyfikacji ogólnej rajdu uplasował się na 15. pozycji, bezpośrednio za Loebem.
Rajdowe Mistrzostwa Świata - sezon 2018 - Rajd Francji (Korsyki) - klasyfikacja generalna po 17 z 21 odcinków specjalnych (TOP 10)