Rajdy  »  Valasska Rally - Valousek wygrywa rajd na ostatnim oesie, Sołowow piąty
Michał Sołowow

Valasska Rally - Valousek wygrywa rajd na ostatnim oesie, Sołowow piąty

2010-03-27 - Ł. Łuniewski     Tagi: Sołowow, Wyniki, Habaj, Valousek, Valasska Rally
Michał Sołowow po pechu jaki dotknął Romana Krestą i Jaroslava Orsaka oraz przyspieszeniu na trasie drugiego dnia Valasska Rally zakończył zmagania na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej. Zwycięzcą rajdu został Pavel Valousek w Skodzie Fabii S2000.

Dzień rozpoczął się od mocnego uderzenia kierowcy Fabii S200, który wygrał siódmy oraz dziewiąty odcinek specjalny. Ósmą próbę najszybciej pokonał broniący pozycji lidera Vaclav Pech w Mitsubishi Lancerze Evo IX. Michał Sołowow, który chciał awansować z zajmowanej wczoraj ósmej pozycji zanotował odpowiednio dwa razy szósty czas oraz piąty rezultat.

Z dobrej strony podczas porannej pętli zaprezentował się również Łukasz Habaj. Za kierownicą Lancera Evo IX wykręcił on jedenasty, dziesiąty i dwunasty czas, który pozwolił awansować na trzynastą pozycję w klasyfikacji generalnej. Podczas drugiej pętli zaatakował Roman Kresta, który wygrał dziesiąty i jedenasty odcinek specjalny. Gdyby nie kara za falstart przed ostatnim odcinkiem specjalnym kierowca Peugeota 207 S2000 traciłby 1,5 sekundy do lidera Vaclava Pecha, który posiadał 2,3 sekundy przewagi nad Pavlem Valouskiem.
Na ostatnim odcinku specjalnym dramat przeżył Kresta, który musiał zatrzymać się z powodu awarii samochodu. Doskonałym czasem popisał się natomiast Valousek, który z nawiązką odrobił stratę do Vaclava Pecha i został pierwszym liderem rajdowych mistrzostw Czech.

Z pecha Romana Kresty oraz z wypadku Jaroslava Orsaka skorzystali Polacy. Michał Sołowow po osiągnięciu dwukrotnie piątego czasu i czwartego rezultatu zakończył rywalizację na piątej pozycji. Łukasz Habaj notując dwukrotnie dziewiąty i raz szósty rezultat został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji w klasyfikacji generalnej.