Rajdy  »  Mistrzostwa Świata WRC  »  Kierowcy  »  Toni Gardemeister
toni gardemeister

Toni Gardemeister

2007-03-03 - Ł. Lach     Tagi: Gardemeister

Toni Gardemeister jest protegowanym takich sław rajdów jak Tommi Makinen i Juha Kankunnen, a nad jego karierą czuwa słynny fiński manager - Timo Jouhki. W mistrzostwach świata zadebiutował w 1996 w Rajdzie Finlandii, ale nie było dane mu dotrzeć do mety. Rok później w domowym rajdzie jadąc Nissanem Sunny GTI zajął 3 miejsce w klasie 2 litrowych przednionapędówek.

W 1998 roku Toni w ramach startów w Mistrzostwach Europy Lancią Delta HF Integralne, przygotowaną przez włoskiego tunera Astra, odwiedził Rajd Polski w którym zajął 4 miejsce. Na jednym z oesów jego Lancia uderzyła w przystanek autobudowy, a ślady tego zdarzenia samochód nosił do końca zawodów. Sezon 1999 nie zaczął się dobrze, ponieważ Nissan niespodziewanie wycofał się z rajdów, a Toni miał ścigać się cały rok właśnie Nissanem. W tym momencie cenne okazały się znajomości w Seacie i Gardemeister związał się z zespołem na 2 lata.

Dzięki dobrym wynikom w Mistrzostwach Wielkiej Brytanii dostał szanse startu Cordobą WRC w MŚ. Miejsce na podium już w pierwszym stracie zrobiło wrażenie, ale w kolejnych rajdach nie było już tak dobrze ponieważ Seat lubił się psuć.
Tym razem to Seat niespodziewanie zakończył starty w WRC i Toni znowu został bez pracy. Ford miał do wyboru Gardemeistera i Francis Delecoura, ale wybór zespołu padł na Francuza. W tej sytuacji Toni zdołał wystartować tylko w dwóch pierwszych rajdach prywatnie zgłoszonym 206 WRC, ale na pocieszenie w obu dojechał na punktowanym miejscu.W 2002 związał się ze Skodą i przez następne 3 lata startował modelami tej firmy. Po kolejnych ewolucjach Octavi WRC pod koniec jeździł Fabią WRC. Niestety Octavia nigdy nie była konkurencyjna, a pospiesznie wypuszczona Fabia była niedopracowana i awaryjna. Najwyższa lokata osiągnięta Skodą to dwukrotnie 5 miejsce.W 2005 Toni stanął przed życiową szansą. Malcolm Wilson uwierzył w niego i powierzył mu rolę lidera zespołu oraz możliwość startu we wszystkich eliminacjach. Po wspaniałym początku sezonu Toni był liderem mistrzostw po dwóch rajdach, a następnie wielokrotnie punktował na wysokich miejscach. Na koniec sezonu 4 miejsce w klasyfikacji kierowców.Wszystko wskazywało na dalszą współprace z Fordem, jednak Taniego zastąpił młody Mikko Hirvonen za którym przyszły do zespołu niemałe pieniądze.

W 2006 roku Toni miał się ścigać Peugeotem 307 WRC. Owszem pierwszy start doszedł do skutku i Toni osiągnął bardzo wysokie 3 miejsce, jednak później zespół Astra sprzedał Peugeota i Gardemeister został bez samochodu. W Rajdzie Grecji, Niemiec i Cypru wystartował Xsarą WRC z PH Sport i zajął odpowiednio 4, 4, 5 miejsce.