Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Aktualności  »  Rajd Rzeszowski - wyniki: Bouffier dominator, emocje do końca
Rajd Rzeszowski - wyniki: Bouffier dominator, emocje do końca

2007-08-11 - Ł. Lach     Tagi:
Bryan Bouffier oraz Xavier Panseri w Peugeot 207 S2000 wygrali 16. Rajd Rzeszowski Matador 2007. Był to ich drugi triumf w eliminacji Rajdowych Mistrzostw Polski. Wobec awarii samochodu Tomasza Kuchara, na dwie eliminacje przed końcem sezonu Francuz został nowym liderem RSMP. Bouffier wygrał 8 z 14 odcinków specjalnych i na mecie jego przewaga nad drugim Sebastianem Fryczem (Subaru Impreza) wyniosła 2 minuty i 13 sekund.

"To był trudny rajd i to zwycięstwo nie przyszło wcale łatwo. Rajd bardzo mi się podobał, chociaż pogoda miała wielki wpływ na obraz walki. Cieszę się, że prowadzę w Rajdowych Mistrzostwach Polski, choć nie oznacza to wcale, że wystartuję na rajdzie Nikon. Umowa dotyczyła trzech rajdów i mam je za sobą. Mam jednak nadzieję, że się szybko zobaczymy." - mówił na mecie Bouffier

Końcówka rajdu była niezwykle emocjonująca i na dwóch ostatnich odcinkach Straszydle (12,02km) oraz Przylasek (11,50km) rozstrzygała się kolejność na podium oraz w punktowanej ósemce, kilka załóg przeżywało swoje dramaty.

Nad OS13 przeszedł ulewny deszcz i rozpoczęła się walka o utrzymanie na mokrych i zabrudzonych błotem asfaltach Podkarpacia. W tych warunkach z trasy wypadł broniący czwartej lokaty - Grzegorz Grzyb (Suzuki Swift S1600) - jeden z faworytów i lider rajdu do OS2. "Pogoda reżyserowała drugi dzień rajdu. Deszcz nie był naszym sprzymierzeńcem. Miałem nadzieję na drugie miejsce, ale nie tym razem." - mówił Grzyb. Drogę opuścił także Marcin Turski (Subaru Impreza), dziewiąty do momentu wypadku.
Drugie miejsce w 6. rundzie RSMP zajął Sebastian Frycz, choć do końca nie mógł być tego pewien. Przed ostatnią próbą miał 5 sekund straty do Michała Bębenka. Powiódł się atak na ostatnim odcinku, który Frycz wygrał 2,8s przed Bouffierem i rzutem na taśmę wywalczył swój najlepszy wynik w tym sezonie.

W punktacji kierowca ze Szczyrku zrówna się Kucharem. "Bardzo się cieszę z drugiego miejsca. Na ostatnim odcinku zaatakowaliśmy i się udało. Powróciliśmy na drugie miejsce. To był trudny rajd, a Bouffier jest w tej chwili nie do pokonania. Jeśli wystartuje w kolejnych rajdach to wygra."

Niespodziewanie czwarte miejsce zajął Kajetan Kajetanowicz! (Lancer Evo IX) W połowie dnia złapał kapcia i nawet nie był na punktowanej pozycji, zaprocentowała szybka jazda w końcówce oraz pomógł pech rywali. "Bardzo trudny rajd. Każdy, kto jest na mecie powinien się cieszyć. Ja cieszę się bardzo z czwartego miejsca. To sukces!"

Piąty miejsce zajął Michał Sołowow (Punto S2000), jeden z najrówniej jadących zawodników. Gdyby nie spóźnienie po naprawie skrzyni biegów i w rezultacie 40 sekund kary to zawodnik Cersanitu byłby drugi!

Paweł Dytko (Mitsubishi Lancer Evo IX) przez cały weekend nie mógł trafić z doborem ogumienia, kapryśna pogoda płatała figle Nyskiemu kierowcy. Ostatecznie zajął szóste miejsce.

Na ostatnim odcinku Zbigniew Gabryś urwał koło w Lancerze Evo IX ze Stec Ralliart. Udało się dotoczyć do mety odcinka jednak ta przygoda kosztowała go utratę 4 miejsca i spadek na 7. "Walcząc o podium musiałem atakować. Jeden drobny błąd, pękła felga i po wszystkim. Zamiast podium, siódme miejsce. Szkoda. Jechało mi się z odcinka na odcinek, coraz szybciej i była szansa na dużo punktów. Są dwa."

Maciej Lubiak (Punto S2000) za 8 miejsce zdobył pierwszy punkt w tym roku i przerwał serię czterech nie ukończonych rajdów z rzędu. Radosław Typa w Citroenie C2 R2 za zajęcie 11 miejsca może szczycić się mianem najwyżej sklasyfikowanego kierowcy auta przednionapędowego.
16. Rajd Rzeszowski Matador 2007 - Oficjalne wyniki końcowe (po OS14)