Rajdy  »  Mistrzostwa Polski  »  Aktualności  »  Rajd Polski: Bezpieczeństwo w liczbach
Rajd Polski: Bezpieczeństwo w liczbach

Rajd Polski: Bezpieczeństwo w liczbach

2008-06-05 - Ł. Lach     Tagi: Rajd Polski, Bezpieczeństwo
Orlen Platinum 65 Rajd Polski coraz bliżej. Już wkrótce zobaczymy efekt blisko rocznych przygotowań do najważniejszej w tym sezonie imprezy w rajdowym kalendarzu. Lista zgłoszeń i trasa przygotowana na ten rok zapowiadają nie lada emocje. Nie możemy jednak zapominać o bezpieczeństwie - jednym z najważniejszych elementów wpływających na przebieg całej imprezy.

Przygotowania do bezpiecznego przeprowadzenia rajdu trwają równolegle z planowaniem wszystkich elementów imprezy. Już przy tworzeniu trasy powstaje plan zabezpieczenie rajdu - jeden z najważniejszych dokumentów każdej poważnej imprezy. To tutaj, metr po metrze opisany jest każdy fragment trasy i elementy, które mają zapewnić bezpieczeństwo. Sprawny i bezpieczny przebieg rajdu wymaga zaangażowania wielu środków i sił. Tylko w tym roku na trasie Rajdu Polski pojawi się blisko 1200 komisarzy zabezpieczenia, stojących co 150-200 metrów na każdym OS-ie. Wszyscy wyposażeni w pomarańczowe kamizelki, gwizdki i telefony będą czuwać nad bezpiecznym przebiegiem rajdu. W sytuacjach nieprzewidzianych będą również reagować aby jak najszybciej zapewnić pomoc  - zgodnie z procedurami bezpieczeństwa, które wszyscy poznali podczas specjalnych szkoleń.

Komisarze będą również reagować na zachowanie kibiców - to właśnie przedstawiciele organizatora wskażą widzom miejsca bezpieczne do oglądania rajdu oraz poproszą o opuszczenie miejsc absolutnie niedozwolonych. Pomoże im w tym ponad 120 kilometrów specjalnych taśm. 85 kilometrów taśmy czerwonej wyznaczy miejsca niebezpieczne i niedostępne, 36 kilometrów taśmy zielonej posłuży do wygrodzenia miejsc przeznaczonych dla kibiców i fotoreporterów.
Nad całością działań związanych z bezpieczeństwem będą czuwać służby w Centrum Kierowania Rajdem. Jego szef ma stałą łączność z wszystkim sędziami i kierownikami odcinków specjalnych. Otrzymuje również meldunki od osób śledzących przejazd załóg przez punkty SOS, rozmieszczone w niebezpiecznych miejscach odcinków specjalnych. W sumie w tym roku będzie ich 41. W razie sytuacji awaryjnej może natychmiast uruchomić pomoc na odcinku - będzie miał do dyspozycji 15 karetek, 8 samochodów pomocy drogowej i 15 wozów ratownictwa drogowego. W pogotowiu będzie również helikopter medyczny. Centrum Kierowania Rajdem to również miejsce, gdzie można obserwować każdą z załóg uczestniczących w rajdzie, dzięki opisywanemu już przez nas systemowi śledzenia przejazdu. Organizatorzy Orlen Platinum 65 Rajdu Polski będą mieli do dyspozycji dwa takie systemy - pierwszy, znany z mistrzostw Świata system firmy ISC, drugi, awaryjny, stworzony przy współpracy z operatorem sieci Play.

A wszystko po to, abyśmy przez trzy dni, od 6 do 8 czerwca byli świadkami niezwykłego sportowego wydarzenia. Warto pamiętać o trudzie włożonym w przygotowanie rajdu, aby nieodpowiedzialnym zachowaniem na trasie rajdu nie zepsuć tego widowiska.



źródło: rajdpolski.pl

Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
0

Komentarze do:

Rajd Polski: Bezpieczeństwo w liczbach